Málo známý miliardář pomáhá dívkám uneseným Boko Haram

Unesené dívky na videu Boko Haram v roce 2014

Unesené dívky na videu Boko Haram v roce 2014

Foto: archiv

Mladé ženy z Nigérie, které byly uneseny teroristy z Boko Haram a podařilo se jim uprchnout nebo byly propuštěny, podporuje druhý nejbohatší Afroameričan Robert Smith. Platí jim školné na prestižní univerzitě v Nigérii.

Řádění teroristické organizace Boko Haram v Nigérii připoutalo v posledních letech nejvíce pozornosti v dubnu 2014, kdy ozbrojenci unesli 276 středoškolaček z města Chibok na severovýchodě země. I když se v říjnu 2016 podařilo dosáhnout propuštění 21 dívek, většina stále zůstává v zajetí, respektive se pohřešují.

Počet teroristických útoků i obětí stoupá, jak vyplývá z publikace Global Terrorism Index 2015.

Kronika světového teroru

Pomoci propuštěným ženám, aby se lépe zapojily do „normálního" života po téměř tisíci dnech zajetí, se rozhodl širší veřejnosti neznámý miliardář Robert Smith. Přišel s projektem zaplatit jim školné na prestižní univerzitě American University of Nigeria (AUN). Univerzitu vlastní bývalý viceprezident Nigérie Atiku Abubakar.

Smith už podporuje 24 dívek, které pocházejí z města Chibok a ze zajetí uprchly již dříve. Školné přitom stojí na akademický rok osm tisíc dolarů (200 tisíc korun) a škola je považována za prestižní ústav pro děti nigerijské elity. Smith podle mluvčího prezidenta Nigérie nabídl zaplacení školného pro zmíněných 21 dívek a případně i pro další, které se podaří osvobodit.

Co je to Boko Haram

  • V roce 2014 se Boko Haram stala nejvražednější teroristickou organizací na světě. Na jejím kontě zůstalo 6644 mrtvých. Islámský stát v tomto roce zavraždil 6073 lidí. V březnu 2015 se Boko Haram k tzv. Islámskému státu připojila.
  • Organizace byla založena v roce 2002, v roce 2009 začala s teroristickými útoky. V roce 2013 ji Spojené státy přidaly na seznam teroristických organizací. Jejím cílem je vytvořit z Nigérie muslimský stát.
  • Během roku 2016 se nigerijské armádě podařilo její hlavní bašty dobýt. Konflikt na severovýchodě země si vyžádal 20 tisíc obětí. Na potlačení aktivit Boko Haram se podíleli i vojáci z okolních zemí – Čadu, Kamerunu, Nigeru a Beninu.

Podle BBC se stále pohřešuje 197 dívek. Jedna z propuštěných vypověděla, že nedostávaly žádné jídlo více než 40 dnů. Dívky byly prodávány bojovníkům Boko Haram jako sexuální otrokyně a „manželky" v přepočtu za deset dolarů (asi 250 korun).

Nejbohatší tichý Afroameričan

A kdo je onen nenápadný muž, který se rozhodl mladým ženám pomoci?

Robert Frederick Smith zbohatl investicemi do technologických firem. Po studiích pracoval pro investiční banku Goldman Sachs. V letech 1994–2000 byl u obchodních dohod, které v celkovém součtu převyšují částku 50 miliard dolarů, uvedl server Business Insider. Od roku 2000 vede vlastní investiční firmu Vista Equity Partners. V kruzích ze Silicon Valley je znám svými investicemi „proti proudu", kdy investuje do malých neznámých technologických firem s velkým potenciálem.

Jeho Vista Equity Partners spravuje majetek v hodnotě 28 miliard dolarů. Časopis Forbes jeho majetek vyčíslil na 2,5 miliardy dolarů, což z něj dělá druhého nejbohatšího Afroameričana po televizní moderátorce Oprah Winfrey (2,9 miliardy dolarů).

Čtyřiapadesátiletý Smith se snaží své filantropické počiny přísně oddělovat od byznysu a také je nikde příliš nezveřejňuje, napsal internetový magazín Quartz Africa.

Robert F. Smith na obálce časopisu Forbes.Zdroj: bet.comRobert F. Smith na obálce časopisu Forbes.Autor: bet.com

Washington Post jej popisuje slovy „tichý miliardář". Odmítl totiž rozhovor pro časopis Forbes poté, co byl na podzim 2015 na jeho titulní straně.

Už v roce 2013 daroval Robert F. Smith Muzeu pro afroamerickou historii (National Museum of African American History and Culture) dvacet milionů dolarů a stal se tak druhým největším donátorem muzea právě po Oprah, která dala muzeu o jeden milion dolarů víc, uvedl Washington Post.

Pracovníci muzea nejprve vůbec netušili, kdo pan Smith je. Muzeum sídlící ve Washigtonu bylo slavnostně otevřeno loni v září. Podle filantropa je třeba stále upozorňovat na rasovou nerovnost v Americe. Před rokem daroval 50 milionů dolarů také texaské Cornell University. Škola po něm pojmenovala fakultu chemie a biomolekulárního inženýrství.

Ekonomická rasová nerovnost se v USA prohlubuje.

Kdy doženou Afroameričané bílé? Za 228 let