Nevím, zda se mám smát, nebo plakat nad tím, že banka, která si vytvořila obchodní model ze spekulací, se nyní označuje za oběť, řekl na adresu vedení Deutsche Bank Sigmar Gabriel, vicekancléř a ministr hospodářství největší evropské ekonomiky. Banka je přitom v Německu největší bankovní institucí a čtvrtou největší bankou v Evropě.
Odnesou to zaměstnanci
Ministr odmítl nářky banky, že je obětí spekulantů finančních trhů. Podle Gabriela jsou na vině chyby manažerů banky. „Možný scénář je, že tisíce lidí přijdou o práci. Ti ponesou odpovědnost za šílenství, které způsobili nezodpovědní manažeři," tvrdě kritizoval vedení banky.
V Německu se množí spekulace, zda bance pomůže stát. Vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel jen uvedl, že mu jde zejména o pracovní místa, o banku jako takovou nikoliv.
Banku do posledních problémů dostala zpráva o tom, že americké ministerstvo spravedlnosti po ní žádá pokutu ve výši až 12,5 miliardy eur (14 mld. USD) za obchody se špatnými hypotečními cennými papíry před rokem 2007. Banka přitom na soudní spor vyčlenila jen 5,5 miliardy eur. Banka i německá vláda pak odmítly, že by jednaly o finanční pomoci.
Agentura DPA připomíná to, že do problémů banku dostaly nízké úrokové sazby v eurozóně a přísnější pravidla bankovních regulatorních orgánů.
Minulý týden v pátek (30. září) pak prvně v historii spadly akcie Deutsche Bank pod 10 eur. Později akcie zamířily vzhůru poté, co agentura AFP uvedla, že pokuta v USA by se měla pohybovat okolo 5,4 miliardy dolarů. V tomto roce akcie ztratily až 50 procent své hodnoty, jen v září klesly o pětinu.
Vývoj akcií banky za poslední rok
Vývoj akcií Deutsche Bank AG za poslední rok (v EUR)Autor: Bloomberg
Problémem pro banku je především to, že je zapojena do obchodů s bankami po celém světě, působí až v 70 zemích, poukazují na možná rizika ekonomové. Ekonom Mohamed A. El-Erian, hlavní ekonomický poradce pojišťovny Allianz, přitom tvrdí, že Deutsche Bank je na tom lépe než Lehman Borthers v roce 2008. Německá banka má stále přístup k financování od ECB.
Mnoho skandálů v posledních letech
Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) se ptá, zda bude muset banku zachraňovat německý daňový poplatník. Připomíná přitom kriminální jednání vedení banky, které už na pokutách zaplatilo miliardy eur. Například za manipulace se sazbou LIBOR v neprospěch klientů. Za to již musela zaplatit pokutu ve výši 2,5 miliardy dolarů.
„Tržní hodnota banky se natolik snížila, že banka už není ani v žebříčku stovky největších bank světa. Přitom to není tak dávno, co její vedení hovořilo o tom, že chce být v bankovním sektoru na samém vrcholu," připomenul FAZ.
Bez důvěry to nepůjde
Pokud klienti přestanou věřit, že banka přežije, bude to znamenat její pád. Podle deníku již nejbohatší klienti banky přesunují své úspory jinam. Garantovaná výplata peněz přitom činí 100 tisíc eur. Banka má prý k dispozici až 215 miliard eur, banka Lehman Brothers měla k dispozici až desetkrát méně, uvedl německý deník.
Tržní kapitalizace banky se nyní pohybuje okolo 15 miliard eur a v testu odolnosti institutu Volatility Institute na newyorské University's Stern School of Business by banka v případě finanční krize potřebovala až 87,4 miliardy eur, připomenul ekonom Aleš Michl. Testem odolnosti americké centrální banky Fed Deutsche Bank neprošla vůbec.
200 poboček ze 700
Tolik plánovala Deutsche Bank uzavřít poboček do roku 2017. Škrty oznámila už v květnu 2015. Zdroj: FAZ
Málo vlastního kapitálu
Ekonom Martin Hellwig z Max-Planck Institutu uvedl, že 96 procent obchodů banky je financováno dluhem, protože vlastní kapitál tvoří jen 4 procenta celkových aktiv banky. „Zvenčí má člověk pocit, že za posledních 20 let investiční bankéři banku ovládli a vysáli," citoval jeho slova FAZ.
Ředitel banky John Cryan slíbil, že banka do konce roku své problémy vyřeší. Například skandál s praním špinavých peněz v Rusku ale spolkne další miliardy eur, připomínají média v Německu. Banka musí jednoznačně navýšit vlastní kapitál, aby mohla fungovat dál. Jednou z možností je, že prodá část svých poboček. Snaží se prodat Postbank, ale tu nikdo nechce. A její tradiční byznys – levně si půjčit peníze a draze je poskytnout svým klientům – v současné době nízkých úrokových sazeb není reálný.