Propad hodnoty finančních aktiv ve světě v důsledků brexitu vyvolal velký ohlas v médiích. Ta neváhala a trhy okamžitě zaplavila palcovými titulky hlásajícími pád hodnoty investičních portfolií. Leckdo se nachytal a v panice se přidal na stranu prodávajících.

Hysteričtí investoři si zřejmě ve chvíli, kdy jejich prst dopadal na klávesu Sell, neuvědomili, že s tržní cenou a hodnotou je to jako s jablky a hruškami. Hodnotu cenných papírů totiž na rozdíl od tržní ceny neurčuje princip nabídky a poptávky, ale očekávání budoucí výkonnosti reálného aktiva, které se za nimi skrývá.

Zbytečná panika

Propad trhů po zveřejnění rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie tak nebyl propadem relativně stabilní hodnoty, ale značně volatilní ceny aktiv. A to je rozdíl. Zásadní.

Dokazuje to i fakt, že světovým akciím zastoupeným v benchmarku Dow Global stačily ke znovudobytí ztracených pozic pouhé tři týdny. Ti, kteří blízko minim prodali, si dnes rvou vlasy.

Ti, kteří blízko minim prodali, si dnes rvou vlasy.

To horší teprve přijde. Z USA

Portfoliomanažer John Hussman, jeden z největších medvědů na trhu, ale varuje, že to, co předvedla aktiva po oznámení výsledku britského referenda, nebylo nic ve srovnání s tím, čemu budou investoři čelit ve zbytku akciového cyklu v USA.

„Očekávám, že ve Spojených státech bude do konce současného akciového cyklu umazáno kolem 10 bilionů dolarů z ceny papírových aktiv," říká Hussman.

Uvolněná měnová politika Fedu na trzích podle něj vytvořila třetí obrovskou bublinu za posledních 16 let a vyhnala valuace aktiv do závratných výšin srovnatelných snad jen s lety 2000 a 1929.

10 bil. USD

z ceny papírových aktiv bude umazáno do konce akciového cyklu v důsledku měnové politiky USA, tvrdí manažer John Hussman.

To, že na jedné straně někdo aktiva prodává, logicky znamená, že na druhé straně je někdo jiný zase kupuje.

Extrémní valuace tak s ohledem na princip nabídky a poptávky nejsou důkazem toho, že by ekonomika navyšovala reálné bohatství, ale jen vytvářejí prostor a příležitosti pro realizaci papírových zisků.

„Tomu, kdo bude na konci dlouhého řetězce, se dostane hořké zklamání, jelikož jeho reálné výnosy se budou během příštích 10 až 12 let blížit nule," upozorňuje Hussman.

Investory, kteří nebudou schopni rozlišovat mezi cenou a hodnotou, čeká stejný osud jako v letech 2000–2002 a 2007–2009

„A investory, kteří nebudou schopni rozlišovat mezi cenou a hodnotou, čeká stejný osud jako v letech 2000–2002 a 2007–2009," dodává.

Článek původně vyšel na Investičním webu, byl redakčně krácen a upraven.