Na místo „šmejdů"– drsných prodejců, kteří na předváděcích akcích nutili seniory koupit předražené hrnce – nyní podle nové spotřebitelské organizace Telefonující.cz nastoupili operátoři. Také poškozují lidi s nejnižším příjmem, vysvětlují její členové. Chtějí proto hájit koncové zákazníky. Zájem připojit se k nim již ohlásilo osm stovek lidí, vesměs přes sociální sítě.

„Občané mají oprávněný pocit, že jsou šizeni českými operátory díky neférově vysokým cenám," říká předseda Telefonující.cz Svatopluk Bartík. Dokládá to vlastní analýzou cen tarifů volání a stahování dat operátorů zemí EU. Předražená jsou podle něj zejména mobilní data a tarify s malými objemy volání a SMS.

O čtvrtinu dražší

Čtyřčlenná rodina za měsíční volání například zaplatí v průměru EU necelé 2000 korun, v Česku ale asi o 500 korun více. Obchodník s tarifem na neomezené volání a velký objem dat v průměru ostatních zemí EU zaplatí měsíčně necelých 900 korun, v České republice však o 700 korun více.

Operátoři však analýzu odmítají jako neprůkaznou, ceníky podle nich realitu neodrážejí. „Z evropských statistik, které jsou dělané na základě standardních statistických metodik, vyplývá, že v Česku jsme na průměru Evropy," uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Firmy a instituce si mohou vyjednat výhodné podmínky.

Ženy mají smůlu

Vysoké ceny však musí platit třeba ženy samoživitelky. Mají přitom nižší průměrné příjmy než muži a jsou více než oni ohroženy nezaměstnaností. „Ani chudý člověk si ale dnes nemůže dovolit říct, že přestane telefonovat, že už dál nebude na příjmu," míní Bartík.

Telefonující.cz proto podává podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Slibujeme si, že by mohl vést alespoň částečně ke snížení cenového pnutí mezi mezi státními nebo veřejnými institucemi i komerčními firmami, které mají extrémně nízké cenové nabídky, a mezi těmi vysokými cenami pro nás – spotřebitele," dodal Bartík. V plánu má obrátit se i na Evropskou komisi. Antimonopolní úřad již ohlásil, že zahájí šetření, zda operátoři nezneužívají dominantní postavení na trhu.