Trochu života do toho umírání. Tato věta vás mimoděk napadne, když se začtete do nejnovějšího průzkumu personální agentury Manpower. A týká se zejména daleké země na východ od nás, Japonska.

Z největších světových ekonomik to jsou právě Japonci, kteří jsou na tom psychicky nejhůře a o své budoucnosti pochybují. Většina mladých v průzkumu, jenž se týká 18 zemí, věří v úspěšnou pracovní kariéru. V Japonsku to je ovšem jen 40 procent. Ani mladí Řekové nejsou tak plni obav, přitom by k tomu mohli mít pádnější důvody.

Více než třetina mladých Japonců očekává, že bude pracovat až do smrti. Je to násobně více než v ostatních zemích na světě.Autor: Manpower/Bloomberg

Mentalita deflace

U většiny Japonců se stále nedaří vymýtit mentální nastavení, jež prostupuje celou společností a točí se ve spirále deflačních očekávání. I když se premiér Šinzó Abe snaží tuto bariéru prolomit a nastartovat ekonomické oživení, mladé Japonce tyto snahy naprosto míjejí. Pro budoucnost země, jež patří po USA a Číně k třetí největší ekonomice světa, to nejsou dobré zprávy. Navíc s tím, jak ostrovní populace rychle stárne, budou stoupat náklady na zdravotní a sociální systém.

Japonsko má také jednu z nejvyšších dluhových zátěží na světě. Veřejný dluh je při přepočtu na děti mladší patnácti let ve výši 794 tisíc dolarů (20,2 milionu korun), což je dvaapůlkrát více než v Itálii nebo Řecku, uvedla německá nadace Bartelsmann Stiftung.

Nemá smysl mít děti

Vládní dluh jako poměr k HDP neustále narůstá. V roce 2015 to bylo 229,2 procenta, což je historicky nejvíce. A je to také v celosvětovém srovnání nejvyšší zadlužení na světě. Na druhém místě je Řecko se 177 procenty k HDP.

Z dat serveru tradingeconomics.com vyplývá, že v roce 1980 byl dluh jen 50,6 procenta japonského HDP. Například Česká republika má tento ukazatel na 41,1 procenta a s tím, jak se roste HDP, se tento poměr od roku 2013 snižuje.

Vládní dluh Japonska je na historickém maximu.Autor: tradingeconomics.com

Mladí proto mají obavy, že se o ně stát na stará kolena nepostará a už nyní omezují spotřebu a spoří. Stagnující platy je nutí odkládat nebo rovnou zapomenout na uzavření manželství, koupi domu nebo plánování dětí.

Kohei Ito, které je 24 let, prohlásila, že nedůvěřuje vládě ani tomu, že by byla schopna řešit ekonomické a demografické problémy japonské společnosti. Mladá Japonka uvažuje o tom, že se z Japonska odstěhuje. Pracuje ve fitness centru a chtěla by učit děti sportovní výchově v rozvíjejících se zemích. „Nemyslím, že japonští politici budu lepší, ani že se zlepší ekonomika," odhaluje své černé myšlenky vysokoškolsky vzdělaná žena.

Nemyslím, že japonští politici budu lepší, ani že se zlepší ekonomika.

Blbá nálada

Mladí Japonci se bojí riskovat, a tak nebudou schopni naplnit Abeho ambice o velkém podnikatelském národu, jak tomu bylo v poválečné generaci. „Mileniáni, pokud mohou, chtějí pracovat ve velké firmě," říká Daisuke Oya. Třiadvacetiletý mladík pracuje jako strojní operátor. Riskovat se mu nechce a proto zvolil zavedenou firmu.

Také OECD upozornila, že se tamní mladí lidé příliš fixují na práci ve státní správě nebo ve velkých korporacích. Takový přístup pak v globálním srovnání snižuje konkurenceschopnost ekonomiky, která sice disponuje spoustou patentů a korporátními penězi v bankách, ale nikdo nechce rozjíždět nové podniky.

Oya tvrdí, že moc nevydělává, ale má jistotu. Jeho partnerka mu už ale řekla, že s jeho příjmem si nemohou dovolit svatbu ani děti. Podle průzkumu Meiji Yasuda Institute of Life and Wellness plánuje svatbu jen 59 procent žen a 39 procent mužů ve věku dvaceti let, což je nejméně v historii.

Mladší lidé ve věkové skupině 25–34 let také spoří nejvíce ze všech věkových skupin v Japonsku, uvedla banka UBS. Spotřebu v zemi samurajů tak táhnou převážně senioři.

Spotřebu v zemi samurajů táhnou převážně senioři.

Analytik Randall Jones z OECD vidí problém ve vysokém veřejném zadlužení. Pokud se má snížit, bude se muset zvýšit daň z obratu z 8 až na 20 procent. Největší zátěž dopadne opět na mladé Japonce. „Pokud jste v produktivním věku, nemůžete zavírat oči před tím, že přicházejí velké překážky a problémy," nediví se „blbé" náladě v zemi ve východním Pacifiku Jones.