Letos je to zatím slabší, ale druhé pololetí roku bude zajímavější, říkají oslovení odborníci o vlastnických změnách v českém byznysu. Zlepšení lze očekávat v druhém pololetí, kdy může přijít na řadu prodej Plzeňského Prazdroje za desítky miliard korun. Nového majitele mohou získat také bankrotující společnosti OKD a ČKD Praha DIZ.

„Za první polovinu roku jsme zatím napočítali 47 transakcí nad jeden milion eur. To je o polovinu méně než za prvních šest měsíců roku 2015," vypočítává Petr Kříž, výkonný ředitel českého zastoupení poradenské společnosti EY pro fúze a akvizice. Jistým překvapením je výrazný pokles počtu uzavřených obchodů s komerčními nemovitostmi.

Také hodnota uzavřených fúzí a akvizic je spíše podprůměrná. „Hodnota transakcí tam, kde byla zveřejněna, je letos nižší a činí přibližně 1,35 miliardy eur v porovnání s loňskými 3,44 miliardy eur. Je to ale z velké části způsobeno tím, že loni byly v prvním pololetí dokončeny dvě velké transakce," dodává k letošním výsledkům Jan Hadrava, odborník na transakce v poradenské společnosti PwC ČR.

Situaci na trhu fúzí a akvizic nezachránila ani zvýšená aktivita finanční skupiny CEFC a dalších čínských investorů. V posledních měsících Číňané oznámili převzetí strojíren ŽĎAS, cestovního portálu Invia.cz, pražského hotelu Le Palais Art Hotel, fotovoltaických elektráren skupiny Energy 21 i navýšení podílu v leteckém dopravci Travel Service.

Přehled 10 nejzajímavějších vlastnických změn, které se odehrály v českém byznysu od počátku roku, vypadá podle portálu Dotyk.cz následovně:

1. GE se zbavuje majority v Moneta Money Bank

Dceřinou firmu lze prodat různým způsobem. Finanční divize amerického koncernu GE se rozhodla pro méně obvyklou cestu – většinu akcií české dceřiné banky Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank) odprodala prostřednictvím veřejného úpisu.

Na pražské burze lze s akciemi Monety obchodovat od počátku května. GE Capital si prozatím ponechala 41,35 procenta akcií. Zbývající podíl prodala investorům při ceně 68 korun za kus, což vychází na 20,4 miliardy korun za celý prodaný podíl.

Miliardová transakce přispěla k obnovení zájmu o pražskou burzu. Vlastnictví zbývajících téměř 59 procent akcií je nyní značně rozptýlené, zhruba pětiprocentní podíly podle informací na webu banky drží J. P. Morgan Securities, Rainer-Marc Frey a Artemis Investment Management.

2. Sdružení dvou bojovníků s počítačovými viry

Svůj původ mají v Česku hned dva významní světoví dodavatelé programů na ochranu počítačů před viry a jinou „elektronickou havětí" – Avast Software a AVG Technologies. Podle dohody zveřejněné dne 7. července se tyto společnosti spojí do jedné.

Finančně silnější Avast Software vykoupí akcie AVG po 25 dolarech za kus, celkem tedy zaplatí v přepočtu 31,7 miliardy korun. Téměř celou kupní cenu uhradí úvěrem od konsorcia UBS, Credit Suisse a Jefferies.

Podle vyjádření šéfa Avastu Vincenta Stecklera pro Hospodářské noviny se o této transakci jednalo dva a půl roku. Sloučený podnik by v roce 2019 mohl vstoupit na burzu. Významnými akcionáři Avastu jsou stále jeho dva čeští zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudyš.

3. Bývalý partner Penty Kúšik uzavřel deal s Vietnamci

Slovenský miliardář Martin Kúšik, který byl dlouhé roky jedním z pěti majitelů finanční skupiny Penta Investments, si našel nové pole působnosti. Dal se dohromady s bývalým šéfem lékáren Dr. Max Pavlem Vajskebrem a koupil 50 procentní podíl v maloobchodním řetězci Sportisimo.

Jedná se o transakci uzavřenou na přelomu června a července. Zakladatelé Sportisima, v Česku žijící vietnamští byznysmeni Do Hong Son a Thai Ngoc Nguyen, si ponechali zbývajících 50 procent.

Sportisimo patří mezi největší prodejce sportovních potřeb v Česku, své obchody otevřelo také na Slovensku, v Polsku a Rumunsku. Ve finančním roce 2014/15 vykázalo tržby 4,95 miliardy korun a čistý zisk 154 milionů korun.

4. Velké nákupy investora Jakuba Havrlanta

V oboru maloobchodního prodeje je letos živo. Vedle Mariana Kúšika nakupuje také šéf investiční skupiny Rockaway Capital Jakub Havrlant. Ten s finanční podporou miliardářů Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a Petra Kellnera pořídil internetový obchod Mall.cz a cenový srovnávač Heureka.cz.

Jedná se o transakci dohodnutou na podzim loňského roku, finalizována byla letos v červnu po získání souhlasu od antimonopolního úřadu. Rockaway Capital patří mezi rychle expandující hráče v oboru internetového prodeje, řadu transakcí včetně odkupu podílu ve firmě CZC.cz realizovala společně s firmou Czech Media Invest, za níž stojí Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

5. Strojírny ŽĎAS přecházejí do čínských rukou

Dlouhých 14 let vlastnil žďárské strojírny ŽĎAS slovenský podnik Železiarne Podbrezová. Nyní si zaměstnanci a manažeři budou muset zvykat na poněkud exotičtějšího vlastníka. Novým vlastníkem se v srpnu má stát čínská investiční skupina CEFC.

Byla to právě CEFC, kdo dal v únoru nejvyšší nabídku – zhruba dvě miliardy korun. Za tyto peníze získá strojírenský podnik s 2400 zaměstnanci, který se zaměřuje na výrobu hydraulických lisů, zařízení pro válcovny, tvářecí stroje i na zpracování kovového odpadu.

6. Vstup investora do W.A.G. Payment solutions

Bez větší mediální pozornosti se letos v lednu odehrála transakce, která si zařazení do TOP 10 určitě zaslouží. Blíže nespecifikovaný menšinový podíl v české společnosti W.A.G. Payment solutions, která se specializuje na tankovací karty pro nákladní auta a kamiony, koupila bostonská investiční skupina TA Associates.

Většinovým vlastníkem zůstává zakladatel firmy Martin Vohánka, který do letošního ledna držel 85 procent akcií (zbytek vlastnili další top manažeři podniku). Novou akcionářskou strukturu zatím firma nezveřejnila.

W.A.G. Payment solutions zaznamenává s každým rokem růst o desítky procent, a to hlavně díky expanzi na zahraniční trhy. V loňském roce vykázala rekordní tržby 13,7 miliardy korun a čistý zisk 207 milionů korun.

7. Litvínovský uhelný důl je opět Tykačův

Uhlobaroni Jan Dienstl a Tomáš Fohler udrželi většinovou kontrolu nad litvínovským uhelným lomem po dobu tří let a tří měsíců. Letos v červnu se uhelný lom – a spolu s tím i později získaná Elektrárna Chvaletice – dostal zpět pod kontrolu finančníka Pavla Tykače.

Severní energetická (původně pod názvem Litvínovská uhelná) kontrolovaná Dienstlem a Fohlerem měla být přijatelnějším partnerem pro vládu, která rozhodovala o prolomení těžebních limitů, i pro ČEZ, když prodával Elektrárnu Chvaletice. Poté, co firma koupila elektrárnu a vláda zamítla posun limitů na Mostecku, hra skončila a Tykač se vrací do role většinového vlastníka.

8. Výrobce oblíbených paštik Bolka Polívky koupili Norové

Potravinářskou společnost Hamé koupil norský podnik Orkla. Transakce za 175 milionů eur (4,7 miliardy korun) byla dohodnuta loni v prosinci a dokončena v letošním březnu. Orkla přitom není na českém trhu nováčkem, vlastní zde již od roku 2013 společnost Vitana. Prodávajícím byla islandská investiční skupina Nordic Partners.

Norové díky transakci posílí své pozice na trzích střední a východní Evropy. Tradiční český výrobce paštik, kečupů, konzerv, džemů a dětské výživy totiž aktivně působí nejen v tuzemsku, ale také na slovenském, maďarském, rumunském a ruském trhu. Loni Hamé utržilo něco přes šest miliard korun, hospodaření firmy je dlouhodobě ziskové.

9. Čínský fond získal solární dvojku Energy 21

Nejprve solární nadšenci, poté Natland Group, Mid Europa Partners a od letošního ledna čínský fond China CEE Investment. To jsou vlastníci, kteří se od roku 2007 vystřídali ve společnosti Energy 21. Ta je druhým největším vlastníkem solárních elektráren na českém území, konkrétně provozuje 31 zařízení o celkovém instalovaném výkonu 61,2 megawattu.

Informaci, kolik za firmu čínský fond založený China Exim Bank zaplatil, nelze z veřejných zdrojů zjistit. V loňské účetní závěrce se však lze dočíst, že původní vlastník Mid Europa Partners před prodejem důkladně „vybílil" kapitálové fondy a nechal si vyplatit 1,03 miliardy korun.

10. Dvojitá změna vlastníka firmy Invia.cz

Internetový prodejce zájezdů Invia.cz má za sebou hned dvě vlastnické změny. Nejpve firmu v únoru převzala investiční skupina Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, která za ni bývalému vlastníkovi – polskému fondu MCI – zaplatila zhruba dvě miliardy korun.

Hned o měsíc později oznámila výkonná viceprezidentka evropské divize CEFC Marcela Hrdá, že nejméně poloviční podíl v Invii koupí zmíněná čínská společnost. Podle dostupných informací však není dodnes kapitálový vstup CEFC do Invie dokončený.