V roce 2008 postavilo Mongolsko obrovskou jezdeckou sochu svému zakladateli a národnímu hrdinovi Čingischánovi z nerezové oceli, půl hodiny jízdy autem z hlavního města Ulánbátaru. Světoznámý válečník a dobyvatel Číny má své jméno zvěčněno také na místním letišti nebo bankovkách. Ale ani jeho podobizna mongolskou měnu nedokáže ubránit.

Dluh roste, není na platy

Vláda už spotřebovala většinu devizových rezerv a čelí drtivému dluhu, nemá peníze na výplatu státních zaměstnanců. Aby podpořila místní měnu tugrik, zvýšila úrokovou sazbu skokově o 4,5 procentního bodu na 15 procent v době, kdy se vyspělé ekonomiky potýkají s nulovými nebo dokonce zápornými úrokovými sazbami.

Ve stopách Venezuely?

Přitom Mongolsko má bohaté zdroje drahých kovů a HDP se podle Světové banky v roce 2015 pohybovalo na úrovni 12 miliard dolarů a rostlo o 2,3 procenta. Krize platební bilance ale ukazuje zranitelnost této ekonomiky a hrozí ji situace Venezuely, Brazílie nebo Ruska, uvedla agentura Bloomberg. Přílišná závislost na cenách nerostných surovin má tak za následek nevyvážený ekonomický růst.

78 %

Tolik by měl činit dluh Mongolska vzhledem k HDP. Odhad ke konci roku 2016. Loni to bylo 55 procent.

Stačí kopnout a jste bohatí

„Mongolsko by mohlo být daleko bohatší, než tomu ve skutečnosti je," prohlásil Lutz Roehmeyer, manažer banky Landesbank Berlin Investment, která také vlastní část mongolských dluhopisů. „Nikde jinde na světě není tak jednoduché vykopat nerostné suroviny ze země a komodity prodávat do Číny s nízkými náklady na dopravu," dodal.

Vývoj mongolského HDP je závislý na cenách komodit.Autor: Bloomberg/MMF

Až tři biliony dolarů

V době vrcholu cen komodit, v roce 2011, mělo Mongolsko vše pod kontrolou a ekonomika země prosperovala. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) přitom hodnota nerostného bohatství země – včetně uhlí, mědi a zlata – dosahuje hodnoty mezi jedním až třemi biliony dolarů.

Investice z Číny ale i jiných zemí se v roce 2015 zastavily. A tempo růstu okolo 8 procent z minulých let je jen prchavou vzpomínkou současně s tím, jak zpomaluje i čínská ekonomika. V roce 2012 země vydala dluhopisy v hodnotě 1,5 miliardy dolarů (známé jako Chinggis Bonds), aby financovala výstavbu nových silnic. Po propadu cen komodit země nemá na splácení dluhů.

Více se dočtete v magazínu Dotyk, který vyjde ve čtvrtek 1. září večer.