Kdo bude na západní polokouli nadále držet pomyslné světlo svobody, otevřenosti a liberálních hodnot? Příští prezident Spojených států těžko. Oba kandidáti (Hillary Clintonová i Donald Trump) v různé míře chtějí omezit mezinárodní obchodní dohody Spojených států.

Británie se nyní utápí ve vlastních starostech jak se vyrovnat s brexitem. Francii čeká na jaře prezidentská volba, kdy je favoritem – alespoň pro první kolo – nacionalistka Marine Le Penová. A německá kancléřka Angela Merkelová bere zpět svá slova o otevřenosti vůči imigrantům.

„V této depresivní společnosti stavitelů zdí, těch, kteří zavírají dveře a zvedají padací mosty, vyčnívá Kanada jako povzbudivá výjimka," napsal časopis The Economist.


V této depresivní společnosti stavitelů zdí, těch, kteří zavírají dveře a zvedají padací mosty, vyčnívá Kanada jako povzbudivá výjimka.

Severní soused Spojených států přijímá okolo 300 tisíc imigrantů ročně, což je téměř jedno procento populace země javorového listu a sirupu. A činí tak poslední dvě dekády. Jen současný premiér Justin Trudeau (předseda Liberální strany), který je v úřadě rok, přijal 33 tisíc syrských uprchlíků, což je o mnoho více než desetkrát lidnatější soused na jihu.

Ne protekcionismu

Že je Kanada skeptická vůči protekcionistickým náladám, ukazuje i dohoda CETA, kterou na konci října uzavřela s EU. Trudeau se také snaží narovnat vztah s původním indiánským obyvatelstvem a v neposlední řadě jeho vláda navrhla legalizovat od jara příštího roku na celonárodní úrovni marihuanu pro rekreační užívání.

Více se dočtete v novém čísle magazínu Dotyk, které vyjde ve čtvrtek večer.