Ferdinand Piëch, původem Rakušan, jenž byl přes 30 let ikonickým manažerem německého automobilového průmyslu, nakonec přecenil své síly a svůj zákulisní boj v největším evropském automobilovém koncernu prohrál.

Komentátor německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Frank-Holger Appel připomíná, že Piëch oficiálně ve VW skončí 5. května, kdy se koná řádná valná hromada akcionářů VW. Ačkoliv se Piëch dva týdny snažil získat rozhodující vliv na firmu, kterou z poloviny vlastní kromě jeho rodiny i rodina Ferdinanda Porscheho, a jednal i se zástupci odborů ve Volkswagenu, svoji pozici neustál. Řídící výbor dozorčí rady uvedl, že „vzájemná důvěra nutná pro úspěšnou spolupráci" přestala existovat.

Bez problémů to nejde

Loni Volkswagen Group sice světové prvenství v počtu prodaných aut jen těsně uniklo před automobilkou Toyota, ale do roku 2018 plánuje VW stát se největším výrobcem aut na světě. Deník FAZ připouští, že se koncern VW potýká s některými problémy. Jako je úspěch na trzích v Severní Americe, vývoj dobrého a levného malého auta, návrat k základní značce dvojitého V.

„Ale kdo může očekávat, že firma se stovkou továren po celém světě, deseti miliony vyrobených vozů v uplynulém roce a šesti sty tisíci zaměstnanci bude fungovat hladce?" pozastavuje se komentátor listu Appel nad tím, že chtěl úspěšného Winterkorna v čele koncernu nahradit jiným manažerem. Ačkoliv 78letý manažer Piëch často viděl věci v předstihu a měl dobrý odhad pro budoucí vývoj, tentokrát ho jeho instinkty zradily. Martin Winterkorn vedl koncern VW dobře, ekonomické ukazatele rostly, zvýšil počet zaměstnanců i zisk firmy, upozorňuje FAZ.

Despotický autokrat

Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ) hovoří o Piëchovi jako autokratovi, který se snažil odstranit Winterkorna v době, kdy za rok 2014 VW vykázal rekordní prodeje, tržby i zisk. Přitom Piëch se stále snažil řídit VW jako „ich-firmu" a nesnesl ve vedení kohokoliv, kdo by jej mohl svými schopnostmi překonat. Piëcha, který se do rodiny Porsche přiženil, klan ze zakladatelské rodiny Porsche v jeho snaze odvolat Winterkorna rovněž nepodpořil.

Bratrance Piëcha Wolfganga Porsche totiž naštvalo, že Piëch prosazoval na místo Winterkorna ředitele automobilky Porsche Matthiase Müllera nebo šéfa divize Škoda-Auto Winfrieda Vahlanda. Přitom do médií Piëch opakoval, že na odstranění Winterkorna rozhodně nepracuje. „Starému lišákovi" Piëchovi nepomohlo ani to, že se obrátil na dlouholetého přítele a německého bývalého kancléře Gerharda Schrödera, aby získal podporu pro odvolání Winterkorna.

Věří jen své ženě

Ferdinand Piëch věří jen své ženě Ursule, kterou chtěl protlačit na místo předsedkyně dozorčí rady. Ale ani tento manévr mu nevyšel, uvedl FAZ. Navíc se předseda závodní rady VW Bernd Osterloh nepřidal na jeho stranu, ale překvapivě podpořil právě současného generálního ředitele Winterkorna. Proto o víkendu Piech oznámil, že funkci v dozorčí radě skládá.