V posledních dnech se při čtení novinových zpráv zdá, že zlo přitahuje další jedince, kteří páchají vražedné útoky s cílem zabít co nejvíce nevinných obětí. Série ataků na náhodně vybrané občany v Německu vyvolává řadu otázek.

Jak regulovat nenávist?

Kromě debaty o integraci převážně muslimských uprchlíků do německé společnosti, zaznívají i hlasy o omezení nenávistných komentářů na internetu. Navíc po oznámení útoků se rychle najdou komentáře na Twitteru a Facebooku odsuzující především muslimskou komunitu jako celek.

Než se celý incident podaří objasnit, na internetu už kolují stovky „zaručených zpráv", jak to „bylo".

K tomuto fenoménu došlo i po střelbě osmnáctiletého mladíka v Mnichově. Sociální sítě zaplnily zprávy o několika útočnících a organizovaném teroristickém útoku.

Policie při zásahu s teroristickým útokem také počítala, nakonec byl pravým viníkem jeden frustrovaný mladík s nelegálně drženou pistolí Glock.

Ministři německé vlády si připravují půdu pro to, aby mohli více kontrolovat internetové platformy.

Násilí na internetu

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU) v souvislosti s útokem kritizoval šíření nepravdivých informací lidmi na internetu a také si postěžoval na „nesnesitelné rozšíření násilných her na internetu".
Ministr rovněž plánuje zvýšit tlak na sociální sítě. Mínil především příspěvky na síti Facebook, které mohou podněcovat část lidí k provádění teroristických útoků.

Už dříve ministr spravedlnosti Heiko Maas (SPD) varoval sociální síť, že mazání nenávistných komentářů na Facebooku je příliš „váhavé".

Zvýšení tlaku na sociální sítě

Ministři německé spolkové vlády si připravují půdu pro to, aby mohli více kontrolovat internetové platformy, napsal Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Jejich vzkaz podle německého deníku zní: Udělejte něco s tím, nebo budeme muset přistoupit k regulaci.

Facebook dosud spolupracuje na „dobrovolném sebemonitorování poskytovatelů multimediálních služeb", které zaštiťuje německé ministerstvo spravedlnosti.

V rámci zemí EU pak funguje ještě Internetové fórum EU, jehož členy jsou technologické společnosti Facebook, Google, Microsoft, Twitter a Ask.fm. A také Europol a vlády zemí Unie. V červnu fórum zveřejnilo kodex chování v boji proti nenávistným projevům.

Poskytovatelé internetových služeb nemohou nikdy rozhodovat o hraničních případech, o kterých má rozhodovat soudce.

Kde je hranice zákona?

Projevy na internetu nesmějí porušovat zákon. Německé internetové sdružení Eco, které hájí zájmy internetových firem, si stěžovalo, že je často velmi obtížné posuzovat, jaký obsah na internetu porušuje zákon a jak jej efektivně mazat.
Šéf sdružení Eco Oliver Süme navíc poukázal na to, že problematika svobody projevu na internetu vyžaduje hluboké právní znalosti. „Poskytovatelé internetových služeb nemohou nikdy rozhodovat o hraničních případech, o kterých má rozhodovat soudce," prohlásil pro FAZ.


Každý případ projevů nenávisti se musí posuzovat zvlášť.

Facebook a mazání příspěvků

I ministr spravedlnosti Maas si stěžoval, že firma Facebook mnohdy smaže příspěvek, který by správně měl v diskusi zůstat. Zejména jde o satirické příspěvky, ironizující stránky apod. Jak je ale ve virtuálním světě rozpoznat?
I když americký obr Facebook zaměstnává pracovníky, jež mají za úkol závadné příspěvky podněcující nenávist mazat, často na to doplatí stránky, které jsou „jen" satiricky laděné.

„Hodnocení se od sebe často velmi liší," uvedl Otto Vollmer, šéf organizace Dobrovolné sebekontroly poskytovatelů multimediálních služeb (Freiwillige Selbstkontrolle Multimedia-Diensteanbieter – FSM), jež má sídlo v Berlíně a věnuje se ochraně mladistvých na internetu. Každý případ projevů nenávisti se musí podle něj posuzovat zvlášť.

Regulace? Napříč EU

O případné regulaci internetu v Německu nepanuje shoda. Zatím je na poskytovateli služeb, jak se k obsahu jeho uživatelů postaví. Každopádně nelze dopředu něco zakazovat nebo kontrolovat. Paradoxně ale vnikají situace, že je internetový poskytovatel ex-post obviněn z toho, že se na jeho stránkách objevují nenávistné příspěvky a příspěvky nabádající k teroristickým akcím.

Pokud nebude nalezeno uspokojivé řešení, musíme uvažovat i tom, jak definovat požadavky na informace podle zákona.

„Teroristický obsah je mazán okamžitě, jak se o nich poskytovatel služby dozví," hájí zájmy technologických firem Süme ze sdružení Eco. V opačném případě pak padá právní odpovědnost na danou firmu.

Německé ministerstvo spravedlnosti nyní razí jiný názor. Vyzvalo Facebook, aby se choval více transparentně. „Pokud nebude nalezeno uspokojivé řešení, musíme uvažovat i tom, jak definovat požadavky na informace podle zákona," řekl mluvčí ministerstva. A řešení se bude muset najít napříč celou Evropskou unií.