Německo patří společně se Spojenými státy, Japonskem a Čínou k zemím, kde je nejčastější výskyt dolarových milionářů. Mezi roky 2014 až 2015 jich v Německu přibylo 5 procent. V Číně zaznamenali dokonce meziroční nárůst 16 procent, v Japonsku to bylo 11 procent.

Vyplývá to ze zprávy World Wealth Report 2016, kterou ve Frankfurtu nad Mohanem zveřejnila poradenská firma Capgemini.

Do roku 2025 vzroste majetek nejbohatších lidí planety na 100 bilionů dolarů.

Milion dolarů k dispozici

Za milionáře je považován ten - v průzkumu je označován jako High Net Worth Individual (HNWI) -, kdo má alespoň milion dolarů, které může volně investovat. Do majetku se nepočítá nemovitost, ve které člověk primárně bydlí.

Podle těchto kritérií je na světě 15,4 milionu HNWI, jejichž majetek meziročně stoupl o čtyři procenta na 58,7 bilionu dolarů.

Od roku 1996 se počet dolarových milionářů zvýšil čtyřikrát. Podle odhadu Capgemini do roku 2025 vzroste majetek nejbohatších lidí planety na 100 bilionů dolarů.


Asie v současnosti představuje oblast, kde se koncentruje největší počet bohatých lidí.

Nemovitosti, zlatý důl

Nárůst boháčů v Německu je podle viceprezidenta společnosti Capgemini Klause-Georga Meyera způsoben neúměrným růstem cen nemovitostí v Německu. Ti, kteří investovali do nemovitostí, nejvíce zhodnotili svůj majetek, vysvětlil Meyer.

Asie je nejbohatší region

Asie v současnosti představuje oblast, kde se koncentruje největší počet bohatých lidí. Asijsko-pacifická oblast předběhla Severní Ameriku v počtu milionářů i v objemu jejich aktiv.

Milionářů v Asii je 5,1 milionu a disponují majetkem ve výši 17,4 bilionu dolarů. V Severní Americe to je 4,8 milionu HNWI s majetkem 16,6 bilionu dolarů.

Z globálního pohledu je na tom naopak nejhůře Brazílie, kde poklesl počet milionářů o 8 procent na 149 tisíc. Pokles loni zaznamenaly i dvě ropné velmoci – Kanada a Rusko. Tam počet HNWI klesl o tři, respektive dvě procenta.

Z globálního pohledu je na tom nejhůře Brazílie, kde poklesl počet milionářů o 8 procent.

Kam s penězi?

Zpráva také uvádí, do jakých oblastí bohatí lidé investují. Celkově 26,8 procenta majetku leží v akciích a 25,6 procenta v hotovosti. V Severní Americe spíše milionáři investují do akcií, v Evropě to jsou více nemovitosti.
Capgemini odhaduje, že do budoucna budou pro investice zajímavé obory jako finančnictví a high-tech průmysl. Jako progresivní trhy pro budoucí investice se jeví Čína, Spojené státy a Indie.