Poslední setkání ministrů financí dvaceti ekonomicky nejsilnějších zemí světa přineslo dvě zprávy. Ekonomické problémy Číny nikoho příliš neznepokojují a zadruhé, modely islámského bankovnictví by se měly více používat v globální ekonomice. „Islámské finanční instrumenty mají stále větší význam ve světové ekonomice," prohlásil na setkání v turecké Ankaře, které se uskutečnilo první zářijový víkend, německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Pochopit islámské financování

Německý konzervativní politik Schäuble tak možná mnohého čtenáře překvapil svými slovy v době, kdy se Evropa potýká s obrovským přílivem uprchlíků z islámského prostředí. Ministr financí čtvrté největší ekonomiky světa tvrdí, že by některé zásady islámského bankovnictví měly zapracovat mezinárodní finanční instituce do svých struktur.

Půjčky pro malé firmy

Některé formy financování inspirované finančnictvím neodporujícímu Koránu by byly podle něj vhodné pro malé firmy. Například půjčky, které jsou vázané na konkrétní zboží, jako jsou stroje nebo nemovitosti. Pro islámské vyznání totiž platí zákaz úroků a spekulace spojené s vyšším rizikem jsou zakázány. „Potřebujeme lépe porozumět rizikům a roli islámského financování," citovala agentura Reuters ministra Schäubleho. Světová banka by tak mohla více spolupracovat s Islámskou rozvojovou bankou (IDB − Islamic Developement Bank) a zapracovat zkušenosti zemí jako Saúdská Arábie a JAR, uvedl na setkání německý ministr.

Islámské bankovnictví hraje významnou roli v zemích, jako je Katar, Kuvajt, nebo je podporováno vládami v Pákistánu a Turecku, připomenul Reuters. Projekty financované na principech islámského bankovnictví mohou být využity ve výstavbě dálničních sítí, přístavů a velkých infrastrukturních projektů obecně. Asijská banka pro rozvoj (ADB – Asian Developement Bank) odhadla, že by v Asii mohlo být ročně proinvestováno do infrastruktury 800 miliard dolarů v následujících deseti letech.

Islámské bankovnictví v Evropě

Bankovnictví, které neodporuje islámskému právu, začíná pronikat do Evropy stále více. V červenci v Německu začala působit první islámská banka. Turecká banka Kuveyt Turk Bank (KT) otevřela svou pobočku v bankovním centru Evropy Frankfurtu nad Mohanem. Čtyři miliony muslimů, kteří žijí v největším státě EU, tak mají možnost spravovat své finance podle islámských pravidel, upozornila televize Deutsche Welle. Manažer banky Kuveyt Turk Kemal Ozan prohlásil ještě před otevřením pobočky ve Frankfurtu, že si banka v Německu své klienty najde.

„Náš průzkum trhu ukázal, že 21 procent muslimů v této zemi vidí v islámské bance přirozenou banku pro správu financí jejich domácností," řekl Ozan na jaře Newsweeku. Islámské banky mají řadu omezení, která vycházejí z koránu. Nesmí například investovat do firem, které produkují alkohol, podnikají v pornoprůmyslu, hazardu, případně s vepřovým masem. Měly by se držet také dál od firem, jejichž dluhy jsou vyšší než třicet procent hodnoty jejich aktiv, napsal v této souvislosti Newsweek.

Krajina zaslíbená pro islámské banky?

Nejhlouběji islámské banky zakořenily ve Velké Británii. Na místním trhu jich už působí pět. Navíc podle průzkumu amerického Gatestone Institute, islámské bankovnictví roste rychleji ve Velké Británii, Francii a Německu než v některých islámských tradičních zemích na Blízkém východě a Asii. Sektor ale roste i díky zájmu klientů, kteří islám nevyznávají. V loňském roce Islámská banka v Británii (Islamic Bank of Britain) uvedla, že 55 procent žadatelů o spořicí účet nejsou muslimové.

Tim Sinclair, který vede marketing v britské Al Rayan Bank (dnes již bývalá Islamic Bank of Britain), tvrdí, že v minulých dvou letech 83 procent lidí, kteří investovali do termínovaných vkladů, nebyli muslimy. „Jsme relativně malá banka, ale klademe důraz na etickou stránku věci. Řídit se podle práva šaría znamená, že neinvestujeme do špatných věcí a jsme transparentní," vysvětlil atraktivitu banky manažer Sinclair. Analýza poradenské firmy Ernst & Young z roku 2014 odhadla, že islámské bankovnictví mezi lety 2009 až 2013 rostlo v průměru ročně o 17,6 procenta. Do roku 2018 pak poradenská firma odhaduje průměrný růst aktiv spravovaných podle islámského práva o 19,7 procenta ročně.

Khalid Howladar z ratingové firmy Moody´s rok 2014 označil za zlomový pro islámské bankovnictví, ze kterého se ze „záhadného" odvětví stává skutečně globální byznys. Nicméně podle podílu na celkovém bankovnictví jsou islámské banky stále pouhým zlomkem. Například v Indonésii, která je nejlidnatější muslimskou zemí (200 milionů lidí), podíl islámského bankovnictví činí jen 5 procent.

Co nabízí islámské bankovnictví?

Pokud se podíváme podrobněji na to, jaké finanční instrumenty islámské bankovnictví nabízí, narazíme na nákup s odloženou splatností. Většina islámských operací, až tři čtvrtiny, připadají právě na tuto variantu, tzv. murabahu. Při murabaze dochází k tomu, že místo toho, aby banka poskytla úvěr na nákup některého zboží, sama je koupí a klient bance zboží přímo splácí. Zboží je tedy do doby, než je splaceno, majetkem banky. Zásady islámského bankovnictví obecně vycházejí z toho, že banka nespekuluje s penězi, které nemá. Všechny její transakce jsou kryty z vlastních rezerv banky.

Islámské banky neuznávají budoucí hodnotu peněz, takže nemohou operovat s úroky. Místo úroku používají poplatky a přirážky k ceně za své služby. Další produkty jsou rozepsány v boxu.