„Největší výzvou pro naše předpovědi je sledovat 'překvapení' v podobě brexitu a zvolení Donalda Trumpa. Zdá se, že někdy realitu porazí neočekávané předpovědi," napsal Steen Jakobsen, hlavní ekonom dánské investiční banky Saxo.

Brexit nikdy nenastane

John Hardy, hlavní stratég banky pro forexový (devizový) trh, rozvíjí myšlenku, že k brexitu fakticky nikdy nedojde. Evropská unie bude hledat cestu k dohodě s ostrovní ekonomikou. Může nastat varianta bremain (tedy, že Británie zůstane v EU). Zejména s ohledem na finanční služby, které firmám poskytuje Londýn.

Vedoucí politici Unie zaujmou vstřícnou politiku vůči Británii, aby omezili rostoucí vliv populistických hnutí napříč Evropou. „EU si uvědomí, že bude silnější s Velkou Británií než bez ní. Naznačí ochotu k dohodě na migrační politice a speciální postavení Spojeného království pro finanční služby," napsal Hardy.

EU si uvědomí, že bude silnější s Velkou Británií než bez ní. Naznačí ochotu k dohodě na migrační politice a speciální postavení Spojeného království pro finanční služby.

Britský parlament by mohl v době, kdy se bude hlasovat o článku 50 lisabonské smlouvy, který fakticky odstartuje odchod Británie z evropského společenství, preferovat novou dohodu pro setrvání Británie v Unii. Ta bude pro Albion výhodnější než kompromis, který dohodl David Cameron před hlasováním o brexitu.

Jeden z možných scénářů. K brexitu nikdy nedojde. Autor: Chris Burke/Saxo Bank

„Úleva zahraničních investorů nad tím, že Británie zůstane v dosahu EU, způsobí masivní růst kurzu britské libry," míní Hardy.
Bank of England (BOE) začne hrát hru s s americkým FED a zvedne úrokovou míru na 0,5 procenta. To libře pomůže vzhůru.

Úrokové sazby centrálních bank na začátku roku 2017

  • USA (FED) 0,75 %
  • EU (ECB) 0,00 %
  • UK (BOE) 0,25 %
  • Japonsko (BOJ) -0,10 %
  • Švýcarsko (SNB) -0,75 %
  • Rusko (CBR) 10,00 %
  • Čína (PBOC) 4,35 %
  • Indie (RBI) 6,25 %

Zdroj: investing.com

Banka volí hladinu 0,73 eura vůči libře. Stejnou úroveň jako v roce 1973, když Británie vstoupila do EHS. Podobně na tom libra byla na konci roku 2015.

Jak se vyvíjel kurz eura k libře za poslední rok.Autor: finance.yahoo.com

Populární bitcoin

S tím, jak bude Donald Trump stimulovat americkou ekonomiku a bude posilovat dolar, poroste hodnota kryptoměny bitcoin. Investoři budou totiž hledat alternativu k dolaru.

Scénář pro dolar je následovný: utrácení Trumpovy vlády, zvýšení deficitů amerických rozpočtů, zvýšení inflace, růst ekonomiky, růst úrokových sazeb, posilování dolaru „až na Měsíc". To může vést mnoho lidí mimo Ameriku k tomu, že začnou věřit bitcoinu. Nejen jako měně, ale také jako platebnímu systému, který není vázaný na rozhodování centrálních bank.

Kryptoměna je totiž imunní vůči inflaci. „Bitcoin jako hlavní kryptoměna bude z tohoto chaosu těžit," předpovídá Kay Van-Petersen, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. Z úrovně 700 dolarů za bitcoin může růst až na 2000 dolarů. Technologie blockchain bude pro rozvíjející trhy zajímavá, protože není vázaná na rozhodování americké centrální banky, míní stratég.

Pokud by do této měny investovalo i Rusko a Čína jako alternativě k dolaru, může kurz růst až na 2100 dolarů za bitcoin.

Vývoj kurzu kryptoměny bitcoin vůči dolaru (XBT/USD) za posledních pět letAutor: xe.com

Čína poroste o osm procent

Čínská ekonomika bude šokovat svět svým růstem HDP o 8 procent ročně. Shanghai Composite Index, hlavní čínský akciový index, poroste nad pět tisíc bodů.

Analytik Peter Garnry připomněl, že čínská ekonomika v roce 2016 zvolnila tempo růstu tím, že se více zaměřila na investice a dolů ji táhne i neuvěřitelné zadlužení, které se vyhouplo až na 237 procent HDP. V Číně už přitom pochopili, že pouze sázka na výrobu nemůže dlouhodobě vydržet krok s ekonomickými konkurenty, jako jsou Spojené státy, Japonsko a Německo. Nyní musí nastoupit soukromý sektor a otevřená ekonomika.

V Číně už pochopili, že pouze sázka na výrobu nemůže dlouhodobě vydržet krok s ekonomickými konkurenty, jako jsou Spojené státy, Japonsko a Německo.

Garnry předpovídá, že v Číně poroste spotřeba domácností a růst ekonomiky by během roku 2017 mohl dosáhnout až osmi procent. Také sektor služeb potáhne ekonomiku vzhůru. Euforie na finančních trzích může pomoci čínským akciím. Šanghajský akciový index by mohl opět atakovat maxima z roku 2015.