Nestlé čelí žalobě kvůli své reklamě s legendární videohrou

Spot tyčinek Kit Kat ukazuje skupinu lidí hrajících videohru Breakout

Spot tyčinek Kit Kat ukazuje skupinu lidí hrajících videohru Breakout

Foto: Repro Vimeo

Mezinárodní čokoládový gigant Nestlé použil pro novou kampaň své značky čokoládových tyčinek Kit Kat klasickou videohru ze 70. let minulého století "Breakout" (Útěk z vězení). Zadělal si tím na problém. Firma Atari ho zažalovala, že porušil její práva.

V žalobě podané u amerického federálního soudu v San Francisku firma Atari uvedla, že Nestlé vědomě využila pojem Breakout a doufala, že tím zúročí zvláštní postavení, jemuž se videohra ze 70. let těší u několika generací. 

Ilustrační foto

Pozor na falešné advokáty a notáře. Zákon nově zpřísní jejich postihy

Podle Atari totiž mají svůj vztah ke hře jak lidé z generace "baby boomers" (lidí narozených v populační explozi po 2. světové válce), tak z generace X (generace západních zemí, jejíž příslušníci se narodili přibližně v rozmezí let 1965 až 1985, u nás se zhruba pro tuto generaci používá pojem "Husákovy děti"), které k ní táhne především nostalgie.

Hra je ale údajně populární i u dnešních "mileniálů" (lidí, co dospívali kolem roku 2000) a lidí narozených v novém tisíciletí. Nestlé zatím na žalobu ani na dotazy novinářů z agentury Reuters neodpověděla.

Stíhaný podnikatel František Savov má být vydán do České republiky. Rozhodl o tom dnes soud v Londýně.

Státní zakázku CzechTrade získala firma Františka Savova, jehož stát stíhá

Pravda je, že Breakout je zřejmě nejslavnější titul Atari. Populární hra založená na bourání cihliček vznikla v dubnu roku 1976 a dodnes se objevuje v různých variantách. Hra staví na principech staršího Pongu od Steva Wozniaka (na jehož vývoji se podílel i Steve Jobs), ale uživatel pomocí pálky a míčku nehraje se soupeřem tenis, ale místo toho bourá několik řad cihel.

Podobně je založen i televizní spot propagující Kit Kat, v němž skupinka lidí sedí s ovladači před velkou obrazovkou a snaží se srážet cihličky. Podle Atari je v tomto případě porušení autorských práv "tak jasné a očividné, že Nestlé nemůže tvrdit, že k tomu došlo nevědomky".

Letecké cestování, ilustrační foto

Boj na trhu letenek: Kiwi je drahé a cestující obírá, tvrdí portál Cestuj levně

"Nestlé přesně věděla, co dělá," zdůraznila firma Atari, která viní výrobce čokoládových pochutin kromě porušení autorských práv a práv k ochranným známkám i z nekalé hospodářské soutěže. Žaloba je podána jak na ústředí fimy Nestlé, tak na její pobočky ve Spojených státech a ve Velké Británii.