Neusněte na vavřínech a dalších sedm tipů pro úspěšnou budoucnost

Šulc Stanislav | 6. 3. 2018
taxislužba Uber
Proti Uberu protestují taxikáři napříč planetou.
Ilustrační foto.

Přežije právě vaše firma nebo váš zaměstnavatel? To je otázka, kterou si v nejbližších letech bude muset položit téměř každý. Singularity University Czech Summit, který probíhá v Žofínském paláci v Praze, nabídl několik důležitých vodítek, díky nimž zjistíte, zda právě vaše firma přežije změny, kterými svět prochází.

Svět se mění a podnikání s ním. Odborník na inovace Ramez Naam, který několik let pracoval pro Microsoft, prohlásil, že přežijí jen ty firmy, které nejvíce inovují.

Uber má zpátky licenci k provozování svých služeb v Londýně, soud zrušil zákaz
Ekonomika

Uber má zpátky licenci k provozování svých služeb v Londýně, soud zrušil zákaz

"Historie to jasně ukazuje. Před tisíci lety byla Čína největší a nejsilnější velmocí světa. Díky zámořským objevům a posléze průmyslové revoluci se však v západní společnosti rozjel vývoj natolik rychle a dynamicky, že na to Čína nedokázala zareagovat a na stovky let se dostala do vleku. Stačilo pár britských lodí, aby Čínu Britové do velké míry porobili," prohlásil Naam.

Videosestřih z kongresu SingularityU:

Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.

Osm kroků k úspěchu

Naam pak představil osm kroků, bez nichž by dnešní nejúspěšnější firmy nebyly tam, kde jsou, a neudávaly by světu směr, který samy chtějí. Zde je oněch osm kroků.

Miliony Čechů utekly z vesnic do měst. Odkud nejvíc?
Události

Miliony Čechů utekly z vesnic do měst. Odkud nejvíc?

Za prvé, inovujte rychle a do extrému: zavádění inovací musí být prioritou a ideálně by se mělo dotknout všech složek podnikání (práce s lidmi, účetnictví, výroba…).

Za druhé, experimentujte: hledání nových cest se vyplatí.

Za třetí, zvykněte si na neúspěch: omyl patří k nejcennějším zkušenostem, pokud se z něj poučíte, úspěch a objevení správného řešení je zase o něco blíž.

Za čtvrté, buďte draví: v současnosti platí, že největšího úspěchu dosáhnou ti, kteří se nebojí a snaží se překonávat stále větší výzvy.

Jak ruská propaganda manipuluje svobodný svět sto let po bolševické revoluci
Publicistika

Jak ruská propaganda manipuluje svobodný svět sto let po bolševické revoluci

Za páté, využívejte nejmodernějších technologií: technologie není cíl, ale nástroj pro vaše myšlenky. Co je UBER? Nejsou to auta, řidiči, mapy ani GPS navigace. UBER "jen" dal všechny tyto existující fenomény dohromady a stal se jednou z nejspěšnějších firem historie.

Za šesté, jeďte tam, kde puk bude, ne kde nyní je: tento citát prohlásil nejlepší hokejista dějin Wayne Gretzky a popsal tím svůj um. Přesně totéž dělají největší firmy (především Apple), které jsou se svým vývojem a produkty tam, kam většina světa teprve směřuje.

Za sedmé, nebojte se měnit byznys model: v posledních letech především Apple, Facebook nebo Microsoft neustále přetvářejí to, na čem ve skutečnosti vydělávají. Vzhledem k tomu, že se svět výrazně mění a že vznikají nové možnosti (a zanikají staré potřeby, jako je například fotografický film), musí si každá firma uvědomit okamžik, kdy o její produkt nebo službu již není zájem a je třeba se začít zamýšlet, co bude firma se svými schopnostmi a kapacitami vyrábět dál.

Česká hra Kingdom míří na světový trh, ten jí ale dál vyčítá chybějící černochy
Publicistika

Česká hra Kingdom míří na světový trh, ten jí ale dál vyčítá chybějící černochy

Za osmé, neusněte na vavřínech: obecné pravidlo dostává v současnosti stále větší význam. Před 20 lety byl Microsoft jednou z největších firem světa a Apple byl ve srovnání s ním sotva desetinový. Dnes je Apple největší firmou světa a patří mezi dominanty na trzích s počítači, chytrými telefony, aplikacemi, chytrými hodinkami... Naproti tomu Microsoft zaspal, příliš se soustředil na operační systémy a kancelářské programy, až mu v důsledku konkurence Googlu hrozil pád. Až v posledních letech se firma založená Billem Gatesem našla v cloudových řešeních a je znovu na vzestupu.

Umělá inteligence a budoucnost

Singularity University Czech Summit přivezl do Prahy řadu odborníků, kteří se věnují problematice umělé inteligence a jejího vlivu na společnost. Umělá inteligence a nejmodernější technologie již nyní ovlivňuje medicínu, maloobchod, energetiku či finančnictví. Konference se vedle celosvětově uznávaných speakerů, kteří pracovali pro největší technologické firmy světa, účastní také přední osobnosti českého byznysu a vědy.

Tagy Apple Bill Gates Čína Facebook Google Microsoft podnikání Praha Wayne Gretzky