Robert Diamond, britsko-americký bankéř, se nejvíce „proslavil" tím, co pořádně zpackal. Skandálem s manipulací sazby Libor, kvůli které byl v roce 2012 donucen rezignovat z pozice šéfa britské banky Barclays.

Zaměřeno na Afriku

Pro někoho je Diamond, žijící v New Yorku, spíše „klukem z plakátu", který symbolizuje to nejhorší z bankéřů velkých bank, napsala agentura Bloomberg. Příliš se ale neví o jeho nejnovější životní kapitole a tím jsou investice v subsaharské Africe v rámci fondu Atlas Mara. Tímto podnikáním by se chtěl tzv. vykoupit v bankovní branži. Přitom od finanční krize neztratil nic ze své drzosti a chuti riskovat. „Je to nemožná mise," komentoval aktivity Diamonda analytik Zoran Milojevic brokerské firmy Auerbach Grayson & Co., která se zaměřuje na okrajové trhy přes dvacet let.

Akcie fondu Atlas Mara se od primárního úpisu akcií (IPO) na londýnské burze v prosinci 2013 propadly na méně než polovinu své hodnoty, a dosavadní komoditní cenový boom, který držel nad vodou mnohé africké státy, se zhroutil. Diamond navíc čelí zkušenější konkurenci bank na africkém trhu, jako jsou Standard Bank Group, Standard Chartered a Ecobank Transnational.

Není to jako Wall Street

Bankovnictví na nejchudším kontinentu světa je totiž jiné, než bankovní byznys na Wall Street nebo Canary Wharf, podotýká Bloomberg s poukazem na finanční centra v New Yorku a Londýně. Diamond však sebevědomě prohlašuje, že jeho zkušenosti převáží nad africkými překážkami. „Jsme dobří investoři a jsme také dobří podnikatelé," uvedl Diamond 17. září v Singapuru. Podle něj právě důraz na podnikatelský přístup může zlepšit výsledky rizikových investic.

Fond Atlas Mara založil společně s podnikatelem z Ugandy Ashirem Thakkarem. Fond má sídlo na Britských Panenských ostrovech v Karibiku a nakoupil akcie minimálně za 500 milionů dolarů firem především z Nigérie, Rwandy a Zimbabwe. Podnikatelé chtějí využít zatím nerozvinutý africký trh v oblasti bankovnictví. Jen 34 procent dospělých Afričanů má bankovní účet, uvedla Světová banka. V bohatých zemích to je 94 procent. Nejsou však jediní, kteří sází na projekt celoafrického bankovnictví.Ecobanka z Toga již funguje v 36 subsaharských zemích. Také banky Standard Chartered a Barclays nechtějí přijít o podíl na africkém trhu.

Africký trh poroste

„Premisa, že obecně africká ekonomika poroste s tím, jak země budou mezi sebou více obchodovat, je pravdivá," chápe investorskou horečku pro černý kontinent Ronak Gadhia, bankovní analytik londýnské investiční banky Exotix Partners. „Ale nedochází k tomu okamžitě, a nemusí se to stát ani v následujících pěti nebo deseti letech," varuje netrpělivé investory Gadhia. Vrásky investorům v subsaharské Africe nyní dělá Čína. Je totiž největším obchodním partnerem této části kontinentu. A její ekonomické zdraví přímo ovlivňuje ceny komodit. S tím je spojené oslabování čínského jüanu, které strhává dolů i některé africké měny.

Malý růst subsaharské Afriky

Právě hospodaření fondu Atlas Mara bylo ovlivněno propadem zambijské kwachi nebo maticalu z Mozambiku. Subsaharská Afrika by měla růst tento rok jen o 3,3 procenta ročně, což by byl nejhorší výsledek od roku 2000. Analytik Milojevic tvrdí, že akvizice fondu v posledních dvou letech byly za nepřiměřené ceny. Jako příklad slouží nigerijská banka Union. Její hodnota v tomto roce spadla o 30 procent.Fond Atlas Mara do ní vstoupil za 250 milionů dolarů a vlastní 30 procent jejich akcií.

Celkově do tří bank investoval 575 milionů dolarů. Kromě nigerijské Union Banky pak vstoupil do botswanské banky BancABC a BRD Commercial Bank ve Rwandě, odhadla firma Renaissance Capital. Fond chce mít investice v bankách v 10 až 15 zemích a pak je sjednotit do jedné značky. „Je to zatím nesourodý mišmaš sporných investic za pochybné ceny," kritizuje portfolio fondu Milojevic.

Přeplacená partička talentů bez výsledků

Tým kolem Boba Diamonda čelí kritice akcionářů, i když za první pololetí tohoto roku fond vykázal čistý zisk ve výši 4,1 milionu dolarů. Leon Cooperman z newyorského hedgeového fondu Omega Advisors tvrdí, že čím větší optimismus vkládají akcionáři do fondu, tím nižší je cena akcií. „Já jim věřím. Ale trh jim nevěří," lakonicky poznamenal Cooperman.

Další z investorů do Atlasu neskrývá rozčarování z výsledků party kolem Diamonda. „Platíme za nejlepší talent, ale zatím jsme nedostali patřičné výsledky," řekl Ayodele Salami, hlavní investiční stratég z Duet Asset Management, jež vlastní africké akcie za 200 milionů dolarů, včetně akcií fondu Atlas Mara.

Jeden z manažerů fondu Atlas Mara dostal za loňský rok odměnu ve výši 1,5 milionu dolarů. Přitom šéfka africké divize banky Barclays Maria Ramos měla odměnu ve výši dva miliony dolarů, ale hodnota aktiv banky je 34krát větší, než Atlas Mara, rýpla si agentura Bloomberg. A udržení rozčarovaných investorů na své straně bude klíčové pro další měsíce kariérního bankéře Diamonda, který plánuje získat další peníze pro nákupy v největších afrických ekonomikách – Nigérii, Ghaně a Keni. „Mají před sebou pořádně dlouhou cestu," snaží se být i nadále trpělivý Salami.