Bude vystoupení Velké Británie z EU nakonec ekonomickou výhrou nebo prohrou? Z delšího časového horizontu to zatím nelze odhadnout, ale již nyní panuje ve finančním sektoru velká nervozita.

Londýnská čtvrť City je největším evropským finančním centrem a její význam spočívá také v tom, že pro mnoho bank a fondů představuje odrazový můstek do evropského společného trhu, který má půl miliardy zákazníků.

Během následujících dvanácti měsíců může 50 až 70 tisíc míst z finančního sektoru zmizet.

Racionalita velí Dublin a Frankfurt

A po britském referendu mnoho bank neví, jak to s přístupem na společný evropský trh bude. A tak racionalita velí přesunout část svých aktivit jinam. Do Dublinu, Paříže, Frankfurtu.

„Během následujících dvanácti měsíců může 50 až 70 tisíc míst z finančního sektoru zmizet," uvedl na portálu eFinancialcareers jeden londýnský headhunter. A první rušená místa přijdou v krátké době, varuje německý Handelsblatt.

Finance, deset procent britské ekonomiky

Pro Británii navíc může být ztráta pozice ve finančním světě velkým problémem, upozornil německý list. Jen v londýnské finanční čtvrti City pracuje 400 tisíc lidí pro banky a ostatní finanční instituce. V celém království to jsou dva miliony. Na ekonomice Británie se sektor podílí deseti procenty. Podle lobby ze City žádná země na světě neexportuje tolik finančních služeb jako právě firmy z Londýna.

„Finanční centrum nezemře, ale bude slabší," vysvětlil pro Handelsblatt šéf Deutsche Bank John Cryan, který je sám Brit a žije střídavě v Londýně a Frankfurtu.

Sám je přesvědčeným Evropanem podle kterého EU zajistila kontinentu mír a blahobyt. „Evropské instituce potřebují restrukturalizaci. Důležité je vytvořit novou rovnováhu a dělení moci v rámci Evropské unie," doplnil britský manažer.

Propouštět se bude

Zda bude Deutsche Bank propouštět, nechtěl Cryan komentovat. Jen v Londýně má banka 11 tisíc zaměstnanců. Přitom například z Londýna obsluhuje obchody s dluhopisy zemí eurozóny, což se zdá po výsledku referenda absurdní. Naopak mnoho bankéřů v Londýně v minulých letech podporovalo zavedení eura.

Americká banka JP Morgan už před hlasováním uvedla, že ze 16 tisíc míst v Británii zruší každé čtvrté. Naopak ve Frankfurtu, kde má sídlo také Evropská centrální banka, by mělo podle Handelsblattu přibýt v bankovním sektoru deset tisíc míst.

Pokud nová vláda v Londýně rozehraje chytře své karty, může z toho vytěžit investiční příležitost.


Banka HSBC oznámila, že přesune tisícovku zaměstnanců z Londýna do Paříže, pokud si Spojené království nezajistí přístup na jednotný evropský trh.

Na druhou stranu německý bankéř Leonhard Fischer, který je považován za znalce londýnské finanční scény, tvrdí, že by na brexitu mohla Británie dlouhodobě získat.

„Pokud nová vláda v Londýně rozehraje chytře své karty, může z toho vytěžit investiční příležitost," řekl německému deníku s tím, že by se Londýn mohl stát důvěryhodnějším místem pro investory z celého světa a nemusel by se soustředit jen země EU.

Britští podnikatelé jsou znepokojeni

Britské sdružení manažerů a podnikatelů Institute of Directors (IoD) oznámilo, že čtvrtina z tisícovky dotázaných členů očekává, že pozastaví nábor nových zaměstnanců. Přitom dvě třetiny uvedly, že výsledek referenda negativně ovlivní jejich podnikání.

Téměř polovina našich členů se domnívá, že ostatní členové EU budou chtít Británii potrestat.

Ředitel IoD Simon Walker BBC řekl, že podnikatelé jsou posledním vývojem velmi znepokojeni. „Téměř polovina našich členů se domnívá, že ostatní členové EU budou chtít Británii potrestat."