O paralympijské hry v Riu není zatím u diváků velký zájem. Možná je to tím, že Brazilci nechávají vše na poslední chvíli. Dosud se prodalo asi 300 tisíc lístků, což je jen 12 procent celkové kapacity.

I když paralympijský výbor uvedl, že se v posledních dnech prodává vstupenek více, těžko se podaří zopakovat úspěch z Londýna před čtyřmi lety, kdy bylo na paralympiádu vyprodáno. A musely se navyšovat kapacity pro diváky, kterých bylo na tři miliony.

We´re The Superhumans – Rio Paralympics 2016 Trailer

Zdroj: Youtube

Rozpočtové škrty

V důsledku chybějících financí se počítá s rozpočtovými škrty, což znamená méně pořadatelů a demontáž některých sportovišť ještě před zahájením her.

„Rio má (necelé) dva týdny na to, aby připravilo paralympiádu, vrchol sportovního kalendáře pro hendikepované sportovce, kdy organizátoři doufali, že naváží na úspěch divácky úspěšných her v Londýně před čtyřmi lety," napsala agentura AP.

Vyprodáno nebude

Nezájem obyvatel přichází v době, kdy se brazilská ekonomika potýká s recesí i politickou nestabilitou.

„V tuto chvíli je pro nás obtížné očekávat, že bude vyprodáno, jako jsme to viděli v Pekingu nebo Londýně. A očekáváme v Tokiu za čtyři roky," prohlásil v reakci na poslední vývoj prezident Mezinárodního paralympijského výboru (IPC) Philip Craven.

V tuto chvíli je pro nás obtížné očekávat, že bude vyprodáno, jako jsme to viděli v Pekingu nebo Londýně.

Měli sedm let na přípravu

V historii paralympijských her se za posledních 56 let neobjevily takové finanční komplikace jako nyní, dodal Craven. Měl na mysli zejména ohrožení účasti deseti výprav, kterým nebyly proplaceny cestovní náklady.

Organizátoři měli 8 milionů eur na cestovní náklady postiženým sportovcům vyplatit do konce července. Zavázali se, že je vyplatí do konce srpna.

Podle mluvčího IPC Craiga Spenceho se hledá další sponzor, který by rozpočet navýšil, ale to měl organizátor her už dávno zajistit. „Organizační výbor her v Riu měl sedm let na to, aby zajistil sponzory pro paralympijské hry," řekl Spence pro WSJ.

Craven nicméně doufá, že celá akce alespoň zapůsobí jako katalyzátor pro změnu vnímání hendikepovaných lidí v Jižní Americe. A výbor chce udělat maximum pro to, aby se v Riu sportovci cítili co nejlépe, když celý život usilují, aby se na tuto vrcholnou akci dostali, doplnil šéf IPC.

Další peníze blokuje soud

I když starosta Ria de Janeira Eduardo Paes slíbil poskytnout dalších 150 milionů realů (45 mil. USD), narazil na legislativní překážku.

„V současné době existuje soudní zákaz veškerého dalšího financování z rozpočtu města a státu směrem k hrám, pokud organizační výbor Rio 2016 neposkytne podrobné vyúčtování všech výdajů. Samozřejmě, aby mohl organizační výbor požádat o další prostředky, musí být transparentní," uvedl web IPC.

Celý text vyjde v týdeníku Dotyk ve čtvrtek 1. září.