Plave proti hudebnímu proudu

Foto: redakce

Produkuje filmovou a divadelní hudbu, natáčí vlastní desky, podílí se na reklamní tvorbě a funguje i jako tvář několika značek. V 21 letech se již stihl zařadit do špičky české elektronické scény.

Hodně lidí se k hudbě dostane přes „vynucené" hraní v „hudebce" a rodičům pak „děkuje", že je nutili cvičit. Jakub Strach ale děkuje rodičům za jiný „příspěvek". Otec mu před sedmi lety nakoupil v Německu techniku, která se tou dobou v Česku nedala sehnat a matka mu odmala vozila z New Yorku ještě horké nové desky. Zároveň mu také tolerovali, že si do školy chodí hlavně sednout k mixování muziky.

„Celé dny jsem poslouchal desky, co mi máma vozila jako letuška z regálů Virgin Records na Times Square, a přitom jsem hudbu skládal na počítači všude, kde se dalo sedět," říká o svých začátcích. To mu bylo 14 let. Už v té době Jakub věděl, že hudba je nejen jeho koníček, ale i profese a vlastně celý život.

Hudební start na Pankráci

„Díky dědovi jazzmanovi jsem se pak chodil dva roky dívat do pankráckého zvukového studia pod ruce tamním zvukařům," dodává k tomu, jak se z hudebníka začal stávat i producent. Po dvou letech mu nechali zdejší zvukaři udělat klíče a k pultům ho pustili i samotného. V tu chvíli začala dráha českého Dj a producenta, který pod přezdívkou NobodyListen už šest let produkuje progresivní elektronickou hudbu. 

Po šesti letech produkce, dýdžejingu a dalších aktivit nedávno s projektem VR/NOBODY vydal i svou první desku. Společně se zpěvákem Václavem Roučkem našli vlastní originální styl a pomalu „nakukují" mezi špičky české elektronické scény. „Na elektronice mě baví, že umožňuje fusion veškeré kvalitní muziky," vysvětluje Strach, proč dal přednost právě tomuto stylu.

Hudba nade vše

Postupně se v hudbě posunul i do dalších oblastí, takže začal produkovat filmovou nebo divadelní hudbu. Loni byl vybrán mezi 14 nejlepších českých a slovenských producentů, s kterými se zúčastnil prestižní Red Bull Music Academy v Bratislavě. A prostřednictvím pražského labelu Life is Porno se dostal i k reklamní tvorbě. Kromě hudby Jakub zkouší navrhovat oblečení, je ambasadorem několika světových značek Jägermeister, Red Bull, Nike a další. Je také členem Jäger Vibes týmu a vystupuje tak jako Dj na jejich akcích. Doslova „ulítá" na botách, takže vlastní sbírku více než 60 párů bot, zejména tenisek. To mu vyneslo i ocenění od časopisu Elle, který Jakuba pro jeho impozantní sbírku luxusních tenisek zařadil mezi Top10 módních Instagramů.

Splněný sen čeká venku

Jeho největší ambice ale míří do zahraničí a je mu jedno kam. „Mým největším snem, ať už s projektem VR/NOBODY, nebo s mými sólovými věcmi, je dostat se ven, za hranice," odkrývá svoje ambice do budoucna. Zároveň Jakub zvažuje, že i přes svou rozjetou kariéru umělce odjede studovat hudební produkci a marketing do Londýna.

„Neříkám, že tady v ČR nemám kam se posunout, jak se zlepšovat a poučovat se ze svých chyb. Vidím ale, jak se česká scéna pořád bojí objevovat nové přístupy. Je tu hodně šikovných muzikantů, ale nevkládají do svojí práce žádnou přidanou hodnotu, která by z nich dělala něco speciálního," hodnotí tuzemskou hudební scénu Jakub.

„Snažím se do svých mixů zařazovat světové novinky, ale důraz kladu taky na styl, na zajímavé vizualizace při koncertech. U fanoušků to funguje, u lidí z branže ale ne," tvrdí. Mezi další aktivity také patří moderování na Radiu Spin. Zároveň ale dodává, že má často problém protlačit skladbu do rádií, i když sbírá skvělé ohlasy u jeho širokého publika. A jako řadu mladých lidí mu učarovaly sociální sítě, kde ho můžete sledovat – na twitteru nebo Instagramu.