„Cizinecká policie provedla standardní kontrolu, která nijak nenarušila provoz našich center v Dobrovízi,"
uvedl tiskový mluvčí Amazonu Karel Taschner. Potvrdil ale, že policie část pracovníků zadržela. "Nešlo o naše zaměstnance, ale o zaměstnance našich subdodavatelů, proto nemohu říci, kolik jich bylo," řekl Taschner.

Podle něj policie na místě kontrolovala standardním způsobem doklady všech přítomných, a pracovníky, u nichž neměla jistotu, že mají doklady v pořádku, odvezla ke ztotožnění. Na práci center se to podle Taschnera nijak neprojevilo.

Americký internetový obchod Amazon provozuje v Česku v Dobrovízi jednak centrum reverzní logistiky, sloužící jako centrum pro zboží, které zákazníci vrací, jednak distribuční centrum. Distribuční centrum se rozkládá na ploše 95 tisíc metrů čtverečních a má po uvedení do plného provozu zaměstnávat dva tisíce stálých pracovníků. Centrum reverzní logistiky zaujímá plochu velkou 25 tisíc metrů čtverečních a zaměstnává kolem tisíce pracovníků.

Rohlík.cz problém zviditelnil

Postup cizinecké policie se stal předmětem veřejné debaty zejména kvůli jejímu nedávnému zásahu ve skladu internetového rozvozce potravin Rohlík.cz, kde zadržela 85 lidí. Podle policie šlo o lidi s polskými pracovními vízy, která nelze v Česku využívat pro trvalou práci. Firma Rohlík.cz poté uvedla, že nemůže odbavit 300 objednávek a další stovky zákazníků v Praze si nemohou objednat zboží a majitel Rohlíku Tomáš Čupr označil policejní postup za represi podnikatelů.

Čupr na svém twitterovém účtu zareagoval i na aktuální kontrolu v Amazonu: "Slyšíte to ticho? Amazon zjevně není tak atraktivní pro mediální flusance jako Rohlík," uvedl.