Polovinu nákladů na převod hypoték ze švýcarských franků na polské zloté by měly nést tamní banky. To je zkrácená verze návrhu vládní strany Občanská platforma (PO – Platforma Obywatelska), jak se vypořádat se splácením hypoték, které si Poláci v minulosti vzali ve švýcarských francích. Lednové nečekané uvolnění kurzu franku znamenalo nárůst splátkové zátěže pro Poláky. Návrh, který na začátku července představila předsedkyně rozpočtového výboru v polském Sejmu Krystyna Skowronska, vyvolal tlak na akcie polských poboček evropských bank. Tituly jako Commerzbank, Santander a UniCredit díky tomu začaly oslabovat.

Problém půl milionu Poláků

Hypotéku na bydlení vedenou ve švýcarských francích má více než půl milionu Poláků. V době, kdy si tyto hypotéky brali, totiž měli Poláci slibnou vyhlídku toho, že budou platit nízké úroky. V lednu tohoto roku ale došlo k překvapivému kroku Švýcarské národní banky, která přestala uměle udržovat intervencemi kurz eura k švýcarskému franku na úrovni 1,20. Frank vzápětí skokově posílil o 30 procent. A toto posílení švýcarského franku dostalo mnoho Poláků do finančních těžkostí.

Banky však návrh nového zákona nevítají. „Banky jsou zatím největší obětí volební kampaně," postěžoval si analytik Kamil Stolarski z portugalské banky Grupo Novo Banco.

Banky: oběť předvolební kampaně

Vládní strana PO chce využít finančních těžkostí polských domácností v předvolebním boji. „Mělo by se pomoci těm, kteří nemohou s hypotékou ve francích přežít. Těm, kteří kvůli tomu přijdou o svůj byt," prohlásil už v lednu podle listu The Wall Street Journal (WSJ) Jacek Bartkiewicz, člen bankovní rady polské centrální banky. Občanská platforma premiérky Ewy Kopaczové je před říjnovými parlamentními volbami pod tlakem (podle předvolebních průzkumů vede opoziční Právo a spravedlnost – PiS). PO se tak snaží naklonit si na svoji stranu potenciální voliče.

Lidé, kteří mají hypotéku na byt do 75 metrů čtverečních a dům do sto metrů čtverečních, by měli mít možnost převést hypotéku na polský zlotý. Polské banky by toto opatření stálo 9 miliard zlotých, což je v přepočtu asi 2,1 miliardy eur. „Polovinu nákladů na riziko směnného kurzu by měly pokrýt banky," tvrdí polský úřad pro dohled na finanční trh. „Náklady se ale rozloží do několika let, takže to bankovní systém neohrozí," citoval slova úřadu německý deník FAZ.

Polsko, Rumunsko, Maďarsko

Hypotéky vedené ve švýcarských francích byly populární nejen v Polsku, ale také v Rumunsku a Maďarsku. Obliba hypoték vedených ve francích začala už před finanční krizí v roce 2008, kdy začaly růst ceny nemovitostí. Hypotéky v lokálních východoevropských měnách byly v té době méně výhodné. To ale v polovině ledna 2015 přestalo platit. Ještě v září roku 2008 byl kurz polského zlotého k franku asi v poměru 2 zloté k jednomu franku, nyní to je téměř dvojnásobek a k nakoupení jednoho franku jsou třeba téměř 4 polské zloté.

V Rumunsku se jednalo podle WSJ zhruba o 150 tisíc lidí. V Maďarsku pak vláda Viktora Orbána zákonem v roce 2014 donutila banky, aby převedly hypotéky ze švýcarského franku na maďarský forint za pevně stanovený kurz. The Financial Times (FT) napsal, že už během ledna se polská vláda dotazovala na podrobnosti zákona v Maďarsku.

59 procent loňského profitu

Případné náklady pro banky ve výši zhruba 9 miliard zlotých podle agentury Bloomberg představují 59 procent profitu polských bank v roce 2014. Agentura navíc připomíná, že 62 procent všech bankovních aktiv v Polsku připadá na zahraniční banky. Banky vnímají vládní návrh jako politický útok, kdy se snaží Občanská platforma pomoci středně příjmovým domácnostem kvůli blížícím se volbám. „Jen se snažíme snížit kurzová rizika, kterým čelí klienti bank," odmítá kritiku Krystyna Skowronska, právnička Občanské platformy a šéfka rozpočtového výboru. „Tento program adresujeme těm, kteří jej potřebují nejvíce," dodala pro Bloomberg.

Nejvíce ohroženo je 60 tisíc lidí

Hypotéky 565 tisíc Poláků, kteří mají hypotéku ve švýcarských francích, odpovídá hodnotě 38 miliard dolarů, uvedla agentura Bloomberg. Vládní návrh na kompenzaci by se měl týkat asi 60 tisíc nejvíce ohrožených lidí tím, že nebudou moci půjčky splácet – a trvat by měl do roku 2020. Zákon by měl umožnit těmto lidem, aby si převedli hypotéku na polské zloté v kurzu, který platil den předtím, než si vzali hypotéku. Pak by náklad na převedení hypotéky do domácí měny měl být rozpůlen mezi klienty bank a banky samotné půl na půl.

Až 50 miliard zlotých

Navíc opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) útočí na banky návrhy na vyšší zdanění zahraničních bankovních domů. Podle finančního experta konkurenční strany Právo a spravedlnost (PiS) Henryka Kowalczyka návrh vlády nejde dostatečně daleko v ochraně polských dlužníků. „Máme předvolební kampaň a Občanská platforma se snaží ukázat, že něco před volbami dělá," tvrdil Kowalczyk. Konkurenční návrh PiS chce jít dále a banky by tento plán přišel dokonce na 50 miliard zlotých. Banky by pak musely převést hypotéky na zloté v kurzu, který platil v den uzavření hypotéky.

Dalších 5 miliard zlotých by strana chtěla vybrat z vyšších daní pro banky, pokud vyhraje na podzim volby, uvedla agentura Bloomberg. „Ďábel se skrývá v detailu a nový návrh vyžaduje spoluúčast veřejných institucí, jako je centrální banka nebo ministerstvo financí," komentoval poslední dění na polském bankovním trhu Mariusz Zygierewicz, šéf polské bankovní asociace. „Pokud k nákladům na převedení hypoték na zlotý přidáte ještě vyšší zdanění bank, stabilita bankovního systému může být ohrožena," varoval Zygierewicz.