Jan Müller – otec myšlenky na vytvoření aplikace, která jednoduše sleduje a analyzuje osobní či rodinné příjmy a výdaje, bral její vývoj zpočátku jako hobby. Podle dalšího spoluzakladatele BudgetBakers Martina Jiřičky šlo zpočátku hlavně o to, zkusit udělat smysluplnou věc.

„Nechtěli jsme dělat desítitisící piškvorky, chtěli jsme zkusit vytvořit něco nového. V té době jsme si nepředstavovali, že by aplikace mohla něco vydělávat, nebo mít dokonce stovky tisíc stažení," začíná Martin vyprávět příběh BudgetBakers. To bylo zhruba před pěti lety.

Světový úspěch

Dnes už Honza s Martinem a spolu s dalšími členy týmu mají hotovou druhou verzi své aplikace, kterou si stáhlo už přes 800 000 uživatelů z více než 220 zemí celého světa. Aplikace funguje na mobilním operačním systému Android, na iOS bude dostupná během několika týdnů. A ve světě je unikátní v tom, že agreguje příjmy a výdaje všech členů rodiny. Ta tak může získat snadný přehled, kdo z rodiny, kde, jak a za co utrácí. A může podle toho plánovat a upravovat své budoucí finanční chování.

Navíc všechna data jsou uložená v cloudu, takže pokud máte zrovna vybitý telefon, lze se k nim dostat třeba z počítače. „Necílíme jen na rodiny, ale i na skupiny lidí v jedné domácnosti, například páry. Nabízíme i verzi pro jednotlivce, která je zatím nejstahovanější," vysvětluje Martin.

Nacenění

Aplikace je v základní verzi zcela zdarma. U ní BudgetBakers slibují, že stačí pro běžné využití. Zde si můžete vytvořit jen jeden účet. Existuje i placená verze pro jednotlivce, kteří mají třeba domácího mazlíčka a chtějí mu vytvořit oddělený účet. Ta stojí 1,99 eura na jeden měsíc. V nabídce je pak ještě verze pro páry za 3,99 eura na měsíc a pro rodiny s možností vytvoření až pěti účtů za 7,99 eura na měsíc. Pokud si aplikaci předplatíte na celý rok, získáváte dva měsíce zdarma.

Výzva

Do aplikace BudgetBaker se zatím musí všechny realizované nákupy zadávat ručně. Míra reálnosti výsledků se tak odvíjí od míry osobní kázně. „To je pro nás zatím největší výzva. V nové aplikaci se zadávání významně zjednodušilo, navíc jsme vydali aplikaci i pro chytré hodinky, kde vše zaznamenáte na dva tři kliky," vysvětluje Martin a slibuje, že vše bude mířit k co největší automatizaci.

BudgetBakers uvažují o propojení s bankami. Do aplikace by se tak automaticky zaznamenávaly bankovní transakce klienta. K tomu by mělo pomoci i nařízení EU, že banky budou muset mít veřejné API rozhraní vůči třetím stranám, aby mohly pracovat s bankovními daty – pokud jim to dotyčný uživatel povolí. „To je pro nás zajímavé," říká Martin, i když očekává, že banky se budou proti tomuto nařízení bránit. Dalším směrem vývoje pak může být to, že se z aplikace vytvoří klasická elektronická peněženka.

Získaná investice a sturtupyard

Zakladatel Jan Müller již získal pro svůj projekt investici. Před necelým rokem se prvním investorem BudgetBakers stal internetový podnikatel a vývojář Michal Illich, který v minulosti naprogramoval například internetový vyhledávač Jyxo. (Pozn. red.: Ten později koupila skupina Nova.) Objem investice ale obě strany drží pod rouškou tajemství. „Michal nám dal podněty, poradil nám, kam se máme posunout. Také nám poskytl kanceláře v Michli, kde sedí i další startupy, do kterých investoval," říká Martin.

Illich byl i hlavní motivátor, který BudgetBakers nasměroval do StartupYardu. Tam BudgetBakers uspěli, když se stali jedním ze sedmi startupů, které prošly jarním sítem akcelerátoru a získaly tak možnost svou službu za pomoci profesionálů a 30 000 eur ještě více rozvinout.

Nová verze

BudgetBakers nedávno spustili novou verzi, kterou chtějí oslovit co nejvíce uživatelů. Nejzajímavějšími trhy pro ně jsou USA, Česko, dále pak Asie a Jižní Amerika. Na projektu nyní dělá zhruba 10 lidí, problémem ale bylo, že většina z nich pro firmu pracovala externě a projektu se nevěnovala naplno. „Na jaře jsme se proto rozhodli, že musíme vytvořit hlavní jádro týmu, které se vývoji bude věnovat na 100 procent, bude to pro ně hlavní zaměstnání," říká Martin.
A dodává, že nyní chtějí stabilizovat firmu i celý tým.

Teprve poté se budou rozhodovat, jakým směrem se vydají. Na otázku, zda by se z aplikace mohl stát i účetní systém pro živnostníky, kteří se nyní chystají na elektronickou evidenci tržeb, Martin odpovídá. „Ano, mohl. Nechte se překvapit. I malá firma funguje jako malá rodina."

.