SUV s největším kufrem? Kodiaq se neztratí mezi většími rivaly

17. leden 2017 četba na 10 minut
Škoda Kodiaq.

Škoda Kodiaq.

Foto: Škoda Auto

Zájem o „esúvéčka" stále roste. A jejich popularitu pochopitelně odnášejí jiné typy aut. Vozy SUV tak postupně nahrazují třeba rodinná MPV či kombíky.

6. Kia Sorento

Základní objem: 660 litrů
Maximální objem: 1732 litrů
Cena od: 1 009 980 Kč

Kia Sorento.Zdroj: Kia

Nejluxusnější korejské SUV vyráběné v Severní Americe se na našem trhu nabízí výhradně s motorem 2.2 CRDi o výkonu 200 koní (147 kW), čímž prozrazuje také svojí technickou příbuznost s modelem Hyundai Grand Santa Fe.

V případě Sorenta mohou zájemco vybírat z trojice výbavových stupňů, volit lze také mezi šestistupňovou manuální a automatickou převodovkou se stejným počtem převodových poměrů. Standardem je pohon všech kol. Uvnitř jde o velice prostorný vůz, u něhož kvalita použitých materiálů a jejich zpracování už dávno není na špatné úrovni.

5. Mercedes-Benz GLS

Základní objem: 680 litrů
Maximální objem: 2300 litrů
Cena od: 1 886 390 Kč

Mercedes-Benz GLS.Zdroj: Mercedes-Benz

Velká SUV od Mercedesu mají dlouhou tradici - stejně jako automobilka samotná. Na vrcholu se aktuálně nachází doslova mamutí třída GLS, ještě donedávna známá jako třída GL. Jako jeden z mála vozů našeho přehledu se přitom nebojí ani skutečného terénu. Už ve standardu je vyspělý systém pohonu všech kol a devítistupňová automatická převodovka, nechybí ani vzduchové odpružení, jakož i celá řada dalších asistenčních systémů.

Stuttgartská hvězda si za tuhle stálici nabídky ale nechá již tradičně pořádně zaplatit. Základní verze s třílitrovým šestiválcem je přitom v současnosti jedinou naftovou alternativou. Na opačném konci nabídky pak Mercedes pro nejnáročnější nabízí motorizaci 63 AMG s dvakrát přeplňovaným benzinovým osmiválcem o výkonu 585 koní (430 kW), který 2580 kilogramů vážícího mamuta dokáže rozhýbat z klidu na stokilometrovou rychlost za 4,6 sekundy.

4. Mercedes-Benz GLE

Základní objem: 690 litrů
Maximální objem: 2010 litrů
Cena od: 1 471 360 Kč

Mercedes-Benz GLE.Zdroj: Mercedes-Benz

Menší bratr GLS sice po sklopení sedadel nabídne podstatně méně prostoru pro náklad, v základu však překvapivě disponuje nepatrně větším kufrem. Konkurent pro BMW X5, který se jako třída M (respektive model ML) proslavil například v prvním dílu filmového snímku Jurský park, umí být na menším půdorysu praktičtějším vozem na každodenní popojíždění i cestování. Výhodou je i širší nabídka motorizací.

Základ je reprezentován známým naftovým čtyřválcem (250 d), který z objemu 2,1 litru doluje s pomocí dvojice turbodmychadel 204 koní (150 kW) - a pohání jen zadní kola. Oblíbená je také varianta 350 d 4 Matic osazená třílitrovým šestiválcem a pohonem obou náprav. Její cena startuje na částce 1 645 600 Kč.

Pro zájemce o rychlé svezení jsou k dispozici verze AMG.

Akční letáky