Okolo 460 dolarových miliardářů bude nuceno do roku 2040 převést svůj majetek na dědice. Jedná se o neuvěřitelnou sumu 2,1 bilionu dolarů, kterou časopis Forbes přirovnal k ročnímu HDP Indie, nebo částce, která se rovnala propadu libry a na ní navázaných instrumentů na finančních trzích po překvapivém hlasování o brexitu.

Zprávu vypracovala švýcarská banka UBS ve spolupráci s poradenskou firmou PricewaterhouseCoopers (PwC). Hovoří se v ní o „největším převodu bohatství v historii". Přitom půjde prvně o tak velkou sumu, která bude převedena najednou, respektive v krátkém časovém období. Zejména mezi asijskými boháči půjde o novou zkušenost. Právě asijské ekonomiky generují až 85 procent miliardářů v první generaci.

Jsou připraveni?

„Jsou na to připraveni? To je ta otázka. Vezmou si v asijském regionu poučení z vyspělých ekonomik světa? A mají kulturní předpoklady, aby k takovému transferu bohatství došlo?" ptá se John Mathews, manažer osobního bohatství banky UBS pro Ameriku.

Banka vychází z propočtu, že až 40 procent všech miliardářů v následujících dvou dekádách překročí sedmdesátku a bude se muset poohlédnout po dědicích.

Čtyřicet procent všech miliardářů v následujících dvou dekádách překročí sedmdesátku a bude se muset poohlédnout po dědicích.

V USA to bude 48 procent lidí s majetkem vyšším než miliarda dolarů a půjde o majetek v hodnotě 1,1 bilionu dolarů. V Evropě to čeká polovinu miliardářů s majetkem 600 miliard dolarů, v Asii pak pětinu nejbohatších lidí s jměním 300 miliard dolarů.

Kolik miliardářů přesáhne 70 let do roku 2040? Podíl Hodnota majetku
USA 48 % 1,1 bil. USD
Evropa 50 % 600 mld. USD
Asie 20 % 300 mld. USD
Zdroj: uhnw-greatwealth.ubs.com

Plánování je nezbytné

Ekonomy zajímá a zároveň zneklidňuje, co tak velký přesun majetku může v dotčených ekonomikách způsobit. „Bohatství může být velmi pomíjivé. V tomto případě je plánování nezbytné. Jak se přesouvá z generace na generaci, je plánování stále obtížnější," tvrdí Mike Ryan, hlavní investiční stratég banky UBS ve Spojených státech. Připomíná známé rčení, že majetek či bohatství se vytváří v první generaci, druhá je utratí a třetí generace majetek zničí.

Byznys ve druhé generaci upadá

Tak velký převod majetku může vést k velkým a nepředvídatelným následkům. Může se dostat - v lepším případě – do nadací. Méně se čeká, že by dědici pokračovali „v budování" rodinného byznysu do další generace. Podle zjištění časopisu Forbes, který se zaměřuje na sestavování žebříčků nejbohatších lidí planety, od roku 1995 více než dvě třetiny firem, které se dostaly do rukou druhé generaci, nepřežily.

Práce pro investiční bankéře

Výsledky zprávy nahrávají bance UBS, která se na správu soukromého majetku zaměřuje. Bohatým rodinám pomáhá se správou majetku v rodinných trustech a školí také dědice, jak správně s majetkem nakládat. „Úspěšné rodiny pokračují v rodinném podnikání. Zázemí rodiny je důležité, ale ještě více je podstatné, jakým způsobem další rozvoj řídí," vysvětlil Mathews.
Podle bankéřů švýcarské banky USB má každý třetí miliardář na Zemi účet právě u nich. Další službou banky je to, že pomáhají připravit strategii, pokud chtějí miliony dolarů použít na filantropii.

Tempo růstu bohatství zpomalí

Podle UBS se ale už nebude opakovat situace posledních dvaceti let, že „bezprecedentní vytváření bohatství" bylo formováno makroekonomickými faktory. Podle nich se tempo růstu bohatství v následujících letech zpomalí.

Analytici vycházeli z databáze 1397 miliardářů a vedli osobní rozhovory s třemi desítkami nejbohatších lidí planety a také s jejich dědici. Jejich databáze počítá, že obsahuje miliardáře, kteří disponují 80 procenty majetku všech miliardářů světa. Forbes má ve svém seznamu nejbohatších lidí světa asi 1800 jednotlivců, kteří disponují alespoň jednou miliardou dolarů.