Vydavatelé čelí výzvě: Jak zaujmout v digitálu

Czech Internet Forum

Czech Internet Forum

Foto: Tereza Harmatová

Vydavatelé už se nemusí ptát, jaký formát a platformu mají zvolit pro distribuci svého obsahu. Teď jde o ten samotný obsah. Tak vyznívají závěry z odborné konference Czech Internet Forum s podtitulem "Díváme se do budoucnosti" a s podprahovým vtípkem v podobě hesla na wifi "futureisblack". Konferenci uspořádala v Praze společnost Internet Info.

"Poprvé je Český rozhlas výrazné médium na internetu a překáží. Jeho web existuje od roku 99, a nikdy nikomu nevadil. Za to teď, když jsme udělali nový web… Ptám se, kdo má zájem na tom, aby média veřejnoprávní služby byla slabá?” dotazoval se Kedroň. 

Reagoval tak mimo jiné na články webu Info.cz, podle nichž může být provozování nového veřejnoprávního webu v rozporu s pravidly státní podpory veřejnoprávního vysílání, která vydala Evropská komise.

Miloslav Knepr a Roman Straka

V Česku vznikla agentura specializovaná na reklamy pro lidi nad padesát

Na to se ozval Michal Půr: "Já neříkám, že Český rozhlas dělá svůj web špatně. Já myslím, že ho dělá dobře, ale… mně vadí, že stát působí, kde nemá. Že si stát platí reklamu na Googlu, že píše příspěvky na Facebooku, a to z peněz daňových poplatníků."

Podle Půra tak veřejnoprávní médium, financované z koncesionářských poplatků, využívá tyto prostředky k tomu, aby si budovalo pozici v digitálním prostoru vedle hráčů, kteří podobný příjem nemají.

K tomu se ale sluší dodat, že prostor pro vyjádření dostali i zástupci zmíněných daňových poplatníků v podobě účastníků v sále, a těm fakt, že Český rozhlas inovoval svůj web, naprosto nevadil. 

Proč markeťáci dělají z lidí voly?

Zatímco čeští vydavatelé si lámou hlavu s tím, jak zpeněžit obsah, který jejich mediální domy produkují, čeští youtubeři si ani s tím ani s legislativními omezeními hlavu nelámou.

Jak ukázal projekt "Generace Youtube" novinářek Michaely Černé a Šárky Pálkové z iDnesu, ve videích na tomto kanále se najde obrovské množství skryté reklamy, která je ale protizákonná. Proč markeťáci dělají z lidí voly? vznesly otázku autorky projektu, jež se rozhodly upozornit na šedou zónu, kterou nikdo nekontroluje (byť zdůraznily, že nechtějí nikoho poučovat).

Podle obou tvůrkyň by přitom stačilo, aby spolupráce se značkami nebyla nahodilá, aby byla dlouhodobá a aby youtubeři při nahrávání videa zaškrtávali políčko u videa, že obsahuje product placement.

Donald Trump s papežem Františkem ve Vatikánu

Trump ovládl Twitter, v počtu fanoušků přeskočil papeže

S reklamou zápasí i mnohé firmy na Facebooku. Peter Mižík z reklamní agentury Zaraguza během své prezentace přítomným obecně poradil, aby se na Facebooku "vykašlali na kliky" a soustředili se na pozornost a zásah. Možná jen trochu zapomněl, že se nachází v sále plném mediálních praktiků, kterým jde právě o ty kliky. Neboť z nich pak mají návštěvnost jejich weby a na nich pak protáčejí reklamu a zpeněžují svůj obsah.

Na druhé straně, jak podotkl, videu na Facebooku věnujeme pětkrát větší pozornost než statickému obsahu. Přičemž v průměru věnujeme naši pozornost jednomu facebookovému příspěvku po dobu 1,7 sekundy, pokud jej sledujeme na mobilu, a 2,5 sekundy na desktopu.

Pozor na autenticitu

Pokud chtějí zadavatelé zvýšit svůj zásah, musí se stát sdělení jejich kampaně, nejen na sociálních sítích, přirozenou součástí firmy. "Autenticitu nelze vytvořit uměle, sdělení musí rozumět všichni zaměstnanci," sdělil Marek Bačo z mediální agentury MediaCom Praha. Jinak lze skončit jako kampaň na Pepsi, která vyvolala mediální humbuk a byla do druhého dne stažena.

Zdroj: Youtube

Zbývá jen otázka, zda fakt, že letošní konference řešila pozornost uživatelů, a ty předchozí zase platformy a technologická řešení, znamená, že příště už budeme řešit monetizaci videí i článků na Facebooku, kterou už řeší publisheři v zahraničí.

◀ PŘEDCHOZÍ ČÁST
Část 2/2
DALŠÍ ČÁST ▶