Loni v létě musela vláda v Athénách uzavřít banky a posléze vyjednala třetí záchranný balík pomoci za posledních pět let. Místní ekonomika ale stále připomíná bezednou díru, do které zbytek eurozóny (zejména Němci, protože mají největší podíl na ekonomice EU – pozn. red.) nalévá peníze, ale výsledek nikde.

Levicová Syriza sice zavádí reformy důchodů a zvyšuje daně, to ale růstu samotné ekonomiky nepomáhá.

350 mld. EUR

Tolik činí objem peněz v rámci tří záchranných programů Řecka od roku 2010. Poslední balíček ve výši 86 mld. EUR ale instituce uvolňují postupně po splnění požadavků Řecka. Zdroj: ČTK

Investovat v Řecku je absurdní

Analýza německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ukazuje, že zemi zásadně chybí soukromé investice, životně důležité pro nastartování ekonomického růstu. Problémem pro podnikání v hrdé zemi helénské civilizace je přístup levicové strany Syriza, která soukromé investory spíše odrazuje. „Investovat v Řecku? Tato perspektiva se zdá nejen pro cizince riskantní nebo dokonce absurdní," napsal deník.

Veřejné investice, často spolufinancované Bruselem, jsou spíš zdrojem vysoké míry korupce, než jiskrou, která zažehne ekonomický růst. Pokud se srovnají hrubé investice v roce 2015 s rokem 2007 před vypuknutím finanční krize, jsou o dvě třetiny nižší.

Podle německého konzervativního deníku řecké ekonomice mezi lety 2008 až 2015 teoreticky chybí investice ve výši 215 miliard eur.

215 mld. EUR

V takové výši chybí Řecku investice od roku 2008.

Zdroj: FAZ

Výrobní kapacity se tak v jihoevropské zemi výrazně snížily, chybí investice do nových strojů a technologií. Navíc úspěšní podnikatelé odcházejí. Velké firmy do Lucemburska, malé do Bulharska. Aby se Řecko dostalo v zaměstnanosti na úroveň Německa, muselo by vytvořit milion a půl pracovních míst. A to se zdá být naprostou utopií.

Čtvrtina Řeků je bez práce

Nezaměstnanost je v zemi olivovníků nejvyšší ze všech zemí EU, data z března 2016 ukazují, že nezaměstnanost v Řecku je na úrovni 24,4 procenta, druhé Španělsko má nezaměstnanost o čtyři procenta nižší, třetí nejvyšší nezaměstnanost pak vykázalo Chorvatsko. Průměr zemí EU je na 8,8 procenta a v České republice je vůbec nejnižší z celé evropské osmadvacítky.

Levicová strana Syriza s premiérem Alexisem Tsiprasem problém nezaměstnanosti může těžko vyřešit. Její komunistická ideologie vnímá soukromé podnikatele více jako nepřátele, než jako partnery k jednání. A státní zaměstnanci ekonomiku nemohou spasit. V tomto nepřátelském klimatu pro podnikání může Řecko těžko zacelit investiční díru.

1,5 milionu pracovních míst

Tolik chybí řeckému pracovnímu trhu, aby se dostal na úroveň Německa. Zdroj: FAZ

Frustrace bankéřů

To potvrzuje i šéf největší banky Piraeus Bank Michalis Sallas. „Základním úkolem pro řeckou ekonomiku je, aby vláda posílila soukromý sektor a omezila roli státu v ekonomice," řekl Sallas britskému Financial Times (FT). Dodal, že bankéři v Athénách jsou frustrováni tím, jak pomalu zavádění reforem probíhá a zůstává spíše na legislativní úrovni, než aby v reálné ekonomice probíhaly změny.

„Vládní prioritou má být obnovení důvěry, zavedení stability a získání investorů zpět. To by pak umožnilo, aby se bankovní systém postavil na nohy a hrál podstatnou roli při návratu k ekonomickému růstu," doplnil Sallas. Ten stále nepřichází a HDP se točí okolo nuly. Za první tři měsíce HDP dokonce meziročně kleslo o půl procenta.

Vláda se ale více než na nastartování ekonomiky soustředí na vyjednávání o odpuštění dluhů. To samo o sobě nestačí, pokud firmy v zemi nechtějí podnikat. „Lidé už mají vlády Syrizy plné zuby. Nevím, co by způsobilo předčasné volby, ale my jsme připraveni je vyhrát," sebevědomě tvrdí šéf opoziční Nové demokracie Kyriakos Mitsotakis.

Úspěšní z Řecka odcházejí. Velké firmy do Lucemburska, malé do Bulharska.

Vyšší daně. Politicky nejlehčí

Pravicový politik, který vede stranu od ledna 2016, připomíná stokrát omílaný fakt, že se bez soukromého podnikání „ekonomický býk Minotaurus" ze začarovaného labyrintu nedostane. „Řecko potřebuje vládu, která je nakloněná podnikání," doplnil Mitsotakis. Vyšší daně a byrokracie ekonomice nepomohou, zdůraznil s poukazem na „reformy" Alexise Tsiprase.

Sallas připomenul, že jen třetina Řeků pracuje v soukromém sektoru, který musí vydělat peníze na státní zaměstnance, důchodce a nezaměstnané.

Lidé už mají vlády Syrizy plné zuby. Nevím, co by způsobilo předčasné volby, ale my jsme připraveni je vyhrát.

I když řecký parlament souhlasil s reformou důchodů a vyššími daněmi, v dlouhodobějším horizontu to jen těžko může nastartovat ekonomický růst. „Ke zděšení zejména MMF, řecká vláda vidí vyšší zdanění jako politicky nejméně obtížnou cestu vpřed. Z pohledu investic, vytváření pracovních míst a trendu růstu v Řecku, to mírně řečeno není zrovna dobrá zpráva," napsal svým klientům Holger Schmiedling ze soukromé německé banky Berenberg.