Kurdské oddíly pešmergů v severním Iráku získaly zpět do své moci ropná pole nedaleko města Kirkúk. Přetahují se o ně s bojovníky Islámského státu. Ti nedávno založili jejich požár a produkce ve výši 175 tisíc barelů denně se tak zastavila.

„Situace je nyní pod naší kontrolou, ale část ropy stále hoří ve skladovacích nádržích," informoval na konci července o stavu zástupce pešmergů.

Situace je nyní pod naší kontrolou, ale část ropy stále hoří ve skladovacích nádržích.

Kdo jsou pešmergové?

Pešmerga (kurdsky na smrt jdoucí) je název kurdských ozbrojených milicí, působících jako neoficiální kurdská armáda v rámci Iráku, kde mají Kurdové rozsáhlou autonomii. Tyto síly zodpovídají za obranu území, obyvatel a institucí Iráckého Kurdistánu. Její příslušníci se označují jako pešmergové. Počátky Pešmergy sahají až do 20. let 20. století, kdy bylo na vzestupu hnutí za nezávislost Kurdistánu. Zdroj: wiki

Nezávislý prodej ropy na Bagdádu

Podstatné je, že autonomní vláda Kurdů na severu Iráku těží a prodává ropu nezávisle na irácké vládě v Bagdádu.

28 milionů

Tolik Kurdů žije na území Turecka, Íránu, Iráku, Sýrie a Arménie. Jedná se o odhad CIA z roku 2014.

Přitom Irák patří v oblasti Blízkého východu k nejvýznamnějším producentům. Více těží jen Saúdská Arábie, přes deset milionů barelů ropy denně, Irák pak přes čtyři miliony barelů denně. Irácká vláda tvrdí, že prodej ropy ze severu Iráku Kurdy je nelegální.

Kolik ropy těží členové sdružení OPEC
Data za rok 2015

Země Produkce ropy (v mil. barelů/den)
Saúdská Arábie 10, 046
Irák 4, 054
Írán 3, 300
Spojené arabské emiráty 2, 820
Kuvajt 2, 562
Venezuela 2, 500

Zdroj: eia.gov

Deset největších producentů ropy

Největší producenti ropy a jejích derivátů: USA, Saúdská Arábie, Rusko, Čína, Kanada, Irák, Spojené arabské emiráty, Írán, Brazílie, Kuvajt. Pořadí za rok 2015. Zdroj: eia.gov

Ropa proudí do Turecka

Islámský stát napadl rozsáhlou oblast na severu Iráku v červnu 2014 a z území vytlačil iráckou armádu. Kurdské síly naopak začaly kontrolovat ropná pole okolo Kirkúku a začaly ropu prodávat do Turecka, do přístavu Ceyhan, ropovodem, který je 970 kilometrů dlouhý a je nejdelším exportním ropovodem Iráku.

1,6 milionu barelů ropy za den

Taková je maximální kapacita ropovodu Kirkúk–Ceyhan. Zdroj: wikipedia.org

Ropovod Kirkúk–CeyhanAutor: wikipedia.org

Kurdská menšina v Iráku nezávisle na centrální vládě produkuje ropu a ovládá naleziště, která mohou obsahovat až 45 miliard barelů ropy, což je asi třetina veškerých ropných zásob Iráku, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na data ropných společností, které v oblasti operují.

Velký Kurdistán zasahuje do pěti okolních států. Autor: Peter Hermes Furian/Shutterstock

Kurdská menšina v Iráku nezávisle na centrální vládě produkuje ropu a ovládá naleziště, která mohou obsahovat až 45 miliard barelů ropy, což je asi třetina veškerých ropných zásob Iráku.

Spolupráce s velkými firmami

Samotná vláda v Bagdádu se snaží zmodernizovat ropná naleziště na jihu země. Jedná s americkou firmou Exxon Mobil a také s čínskou státní firmou Petrochina.

Podle náměstka ropného ministra Fajáda al-Nimy chce Irák udržet pro tento rok těžbu na úrovni 4,8 milionů barelů denně.

Na ropná pole na jihu země připadají právě 4 miliony barelů za den, zbytek pak na sever ovládaný Kurdy. Irák se snaží i přes pokles cen zvýšit těžbu ropy na svém území. Podle dat z června produkoval až 4,3 milionu barelů denně, což je o 32 procent více, než byla průměrná roční produkce v roce 2014, ukazují data agentury Bloomberg.