Rozdávají se „Oscaři“ za bankovky. České peníze chybějí

Nominovaná bankovka za rok 2016. Padesát novozélandských dolarů s průhledným okénkem.

Nominovaná bankovka za rok 2016. Padesát novozélandských dolarů s průhledným okénkem.

Foto: theibns.org

Ceny pro nejlepší bankovky roku každoročně udílí International Bank Note Society. Z malé komunity nadšenců se stala za více než padesát let respektovaná instituce. Letos se do výběru dostaly bankovky Švýcarska, Anglie, Skotska, Austrálie, Nového Zélandu, Malediv nebo Švédska. Česká republika chybí.

V roce 1961 to byla jen skupinka nadšenců, kteří sbírali bankovky a vyměňovali si je mezi sebou. International Bank Note Society (IBNS) sdružuje komunitu lidí, kteří mají v lásce papírové peníze, a její hlavní činností bylo vydávání odborného časopisu. Od roku 2005 udílí společnost ocenění pro bankovku roku.

Magazín Dotyk.cz přináší výběr nominovaných bankovek, které aspirují na ocenění Bankovka roku 2016. U platidel se hodnotí umělecká hodnota společně s inovativními bezpečnostními prvky. Musely být navíc uvedeny do oběhu v průběhu letošního roku.

Prezident IBNS Dennis Lutz uvedl, že prestiž soutěže stoupá a vlády se začínají zajímat o to, jaké podmínky musí splnit, aby jejich bankovky uspěly. V letech 2011–2013 to byl například Kazachstán.

V roce 2014 připadlo první místo padesátidolarové bankovce z Trinidadu a Tobaga, za rok 2015 to byla novozélandská pětidolarovka s portrétem horolezce sira Edmunda Hillaryho.

Garbo, Churchill, květiny

Pro tento rok je mezi nominovanými například švédská stokoruna s portrétem herečky Grety Garbo nebo pětilibrovka s Winstonem Churchillem. Módní jsou i motivy květin a zvířat, případně výrazné barvy. Převažuje také jiný materiál, jímž jsou bankovky vyrobené z polymerů. Obsahují bezpečnostní prvky nezvyklé pro papírová platidla, jako je hologram nebo průhledné políčko. Jejich životnost je vyšší, a proto se nemusí oběživo tak často měnit. „Lidé nyní obdivují hlavně barevnost bankovek," řekl k nominovaným Lutz.

Více o IBNS

Zdroj: Youtube

Bankovka s Churchillem je první bankovkou Bank of England, jež je vyrobena z polymeru polypropylenu. Je voděodolná a guvernér banky Mark Carney ji při uvedení v září tohoto roku namočil do indické omáčky curry, aby demonstroval, že jí vlhkost skutečně nevadí.

Nominovaná bankovka za rok 2016. Pětilibrovka s Churchillem.  Zdroj: theibns.org

Samotná numismatika generuje ročně byznys ve výši 5 miliard dolarů, odhadla profesní skupina Prefessional Numismatists Guild, a stává se v posledních letech stále více populární.