Ruská ekonomika neroste již 18 měsíců v řadě. Prezident Vladimir Putin nemá ale očividně rozumnou vizi, jak tento stav změnit. Prohlásil to bývalý ministr ruské vlády Jevgenij Jašin.
Liberální ekonom, který byl ministrem hospodářství v 90. letech, míní, že se Putin až příliš zaměřil na zahraniční politiku a geopolitické otázky (Ukrajina, Sýrie), než aby měl jasný plán, jak zmodernizovat ruskou ekonomiku, která je stále velmi závislá na tom, jak si na světových burzách stojí ropa a další komodity.
Sebevědomí na poli geopolitiky
„Putin dělá politická a geopolitická rozhodnutí sebevědomě, ale ta ekonomická mají zpoždění, protože jsou pro něj obtížnější," prohlásil Jašin pro Bloomberg.
Podle něj je třeba činit vážná a rozhodná opatření, aby se ruská ekonomika dostala ze stagnace. „Mám pocit, že na taková rozhodnutí není prezident připraven."
Možná to je i proto, že se blíží zářijové parlamentní volby a vhodná doba na to, říkat Rusům nepříjemné pravdy, není.
Putin dělá politická a geopolitická rozhodnutí sebevědomě, ale ta ekonomická mají zpoždění, protože jsou pro něj obtížnější.
Přitom Ruská federace zažívá ekonomicky nejhorší období za dobu vlády „cara" Putina, jenž se u moci střídá posledních 16 let jako premiér a prezident. I kremelští úředníci přiznávají, že na obzoru nejsou žádné známky toho, že by mělo dojít k ekonomickému oživení. Růst ceny ropy se v červnu zastavil a naopak její cena začala klesat ke 40 dolarům za barel.
Vývoj ceny ropy Brent za poslední rokAutor: tradingeconomics.com
Nikdo neutrácí
Příjmy ruského rozpočtu z velké části závisejí na tom, za kolik se ropa ve světě prodává. Ekonomické sankce Spojených států a Evropské unie zase znesnadňují ruským firmám přístup k zahraničnímu kapitálu, který by mohl ekonomiku nastartovat a dostat z recese. Centrální banka tvrdí, že nemůže rychle uvolnit monetární politiku, pokud je inflace nad 7 procenty. Takže firmy ani domácnosti neinvestují a neutrácejí.
Přitom Putin v posledních měsících opakovaně svolává poradní panely expertů, aby mu řekli, jak rychle oživit ekonomiku.
Jeho cílem bylo zajistit růst HDP o 4 procenta ročně, pro příští rok ekonomové očekávají růst jen o 1,2 procenta. „Pokračování stagnace také ohrožuje Putinovy geopolitické ambice, protože má méně prostředků na vojenské výdaje," napsal Bloomberg.
Ohledně řešení ekonomických problémů země se v nejvyšším patře ruské politiky objevují rozepře, což u zahraniční politiky nepřipadá v úvahu.
Pokračování stagnace také ohrožuje Putinovy geopolitické ambice, protože má méně prostředků na vojenské výdaje.
Ruský HDP a export je ovlivněn pádem ceny ropy.Autor: Bloomberg
Kudrin a deregulace
Absenci jasného plánu reforem ruské ekonomiky ukazuje i jmenování Alexeje Kudrina jako hlavního ekonomického poradce dalšího ekonomického poradního panelu v dubnu tohoto roku. Kudrin byl ministrem financí v letech 2000 až 2011 a dříve hovořil o tom, že je třeba ruskou ekonomiku více otevřít soukromému podnikání, snížit státní regulaci a snížit rozpočtové schodky. Tyto recepty MMF vítá.
Pokles maloobchodních tržeb a disponibilních příjmů RusůAutor: Bloomberg
Mandát bez pravomocí
„Kudrin získal mandát, ale v tomto okamžiku nemá žádnou cenu," míní Oleg Vyugin, který byl vysoce postaveným úředníkem v centrální bance i na ministerstvu financí a nyní sedí v jednom z ekonomických poradních panelů. Takže jakkoliv radikální ekonomický program nemá šanci na uskutečnění, pokud s ním nebude souhlasit Putin.
Kroky, jak mocné oligarchy odříznout od státních firem a přijít o podporu občanů v případě rozpočtových škrtů, jsou totiž velmi riskantní pro Putina také vzhledem k prezidentským volbám v roce 2018.
Nově utvořená funkce pro Kudrina je tak spíše jen na papíře a je „teoretická", uvedl i Alexej Repik, podnikatel a lobbista, který je také členem ekonomických poradních orgánů Putinovy administrativy.
Kudrin získal mandát, ale v tomto okamžiku nemá žádnou cenu.
Státem řízené investice
Ekonomičtí experti mají pro vládce Kremlu připravit plán podobný kvantitativnímu uvolňování, jak jej nyní praktikuje ECB, aby stimulovali ruskou ekonomiku. Ročně by stát měl uvolnit do ekonomiky 1,5 bilionu rublů, což odpovídá ekvivalentu 22,5 miliardy dolarů. Přitom tento „státní podpůrný program" je protiváhou plánu Kudrina, který tvrdí, že je třeba podpořit soukromé investice.
Nejpravděpodobnější variantou dalšího vývoje tak je, že Putin vybere z obou ekonomických plánů něco, aby zájmové skupiny v Rusku byly spokojené.
Privatizace na ruský způsob
Úroveň probíhajících reforem v Rusku ukazuje i to, jak dopadly avizované privatizace velkých státních podniků. Ty měly snížit podíl státu v ekonomice. Mezi zájemci na odkup státních firem jsou ale jiné státní firmy.
Putin bude skutečně reformovat ekonomiku až v době, kdy se bude dlouhodobě barel ropy prodávat pod 40 dolarů, dodala agentura Bloomberg.