Na první pohled to vypadá, že ruský kapitál je v Česku jako doma. Podle statistik České národní banky dosahovaly ruské investice do tuzemských podniků koncem roku 2010 hodnoty pěti miliard korun, loni v prosinci to bylo již více než 20 miliard.

Skutečný objem ruských investic však bude ještě vyšší. Řadu tuzemských firem totiž Rusové ovládají nepřímo prostřednictvím společností registrovaných na Kypru, Nizozemsku a Lucembursku. Přímým vlastníkem Sberbank CZ je pak holding Sberbank Europe se sídlem ve Vídni.

Zřejmě nejaktivnější jsou nyní Rusové v realitním byznysu. V závěru roku 2014 stáli za odkupem pražského nákupního a kancelářského centra Slovanský dům. O rok později pak ruský podnikatel Rafik Gasanov převzal od původního španělského majitele pětihvězdičkový Hotel President v centru Prahy.

Jenže kvantita nebývá vždy doprovázena i kvalitou. Mnoha společnostem s ruským vlastníkem se moc nedaří a některé z nich směřují k brzkému prodeji či k bankrotu. Hlavně budoucnost firem Pilsen Steel, Aircraft Industries, ERB bank i dalších se zdá být značně nejistá.

Plzeňské hutě na prodej

Společnost Pilsen Steel se potácí na hraně kolapsu již několik let. Jen za loňský rok prodělala 588 milionů korun. Hutě a kovárny, jež dříve byly součástí plzeňské Škodovky, dnes připomínají spíše technické muzeum než perspektivní výrobní podnik.

Pilsen Steel před čtyřmi roky zbankrotoval, ale výrobu se díky schválené reorganizaci podařilo udržet. Ruského podnikatele Igora Šamise v roli vlastníka nahradila financující banka – Vněšekonombank. Ta však nemá ambice podinvestovaný hutní podnik dlouhodobě vlastnit a rozvíjet.

Bankrot firmy s ruskými vlastníky není výjimečným jevem. Loni v červnu rozhodl soud o úpadku společnosti Chladicí věže Praha, vlastněné ruským Atomenergomašem. Tady už nemělo smysl podnik zachraňovat. Podle vyjádření insolvenčního správce neměl žádné zakázky a vlastnil jen minimum majetku.

Výroba letadel s otazníkem

V ideální kondici není ani výrobce letadel Aircraft Industries, známý spíše pod původním názvem Let Kunovice. Letos v květnu čelil insolvenčnímu řízení kvůli nesplaceným závazkům za více než 400 milionů korun. Zaměstnanci skončili doma na nucené dovolené.

Výrobce malých dopravních letadel L-410 nakonec zachránila zakázka na dodávku pěti strojů do Ruska. Soud tudíž mohl insolvenční řízení v červenci ukončit. Nesplacené dluhy však nejsou jediným problémem, který se v souvislosti s kunovickým podnikem objevil.

Před necelým rokem ruská média informovala, že holding UGMK, což je vlastník firmy Aircraft Industries, plánuje převést výrobu letadel L-410 z Kunovic do Jekatěrinburgu. Ruský holding UGMK následně reagoval, že výrobu na Moravě udrží a oba závody budou produkovat letadla souběžně.

Autor: Dotyk.cz

Hra o bankovní licenci

Ruský kapitál pronikl i do českého bankovnictví, pod kontrolou má tři finanční ústavy – Sberbank CZ, Expobank a ERB bank. Nejistou budoucnost má před sebou ERB bank vlastněná Romanem Popovem. Česká národní banka ji v březnu zakázala poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Uvedené omezení zůstává stále v platnosti.

Centrální banka nechce komentovat, jaká pochybení v ERB bance zjistila. „Do pravomocného ukončení správního řízení s ERB bank není ČNB oprávněna sdělovat jakékoli další informace," uvedl již dříve mluvčí ČNB Tomáš Zimmermann.

V médiích se objevily spekulace o údajném praní špinavých peněz, rizikových úvěrech a nedostatečném kapitálu, vedení ERB bank však tato obvinění popírá.

Více informací o ruských investicích v Česku naleznete zítra v tabletovém týdeníku Dotyk.