Situace na finančních trzích je leckdy horší nežli aprílové počasí. Jak říká šéf makroekonomických analytiků z Goldman Sachs Francesco Garzarelli: „Prostředí, v němž vycházejí tyto předpovědi, je značně nejisté."

Nejistota pramení především z toho, že se situace na trzích může radikálně změnit prakticky v okamžiku (ve čtvrtek 3. prosince stačil únik nepravdivé informace a trochu jiné než očekávané informace od šéfa ECB k tomu, aby euro zaznamenalo nejvýraznější nárůst za tři čtvrtě roku a obchodníci přestali uvažovat o paritě měnového páru EUR/USD).

Podle toho by samozřejmě podobné předpovědi měli brát i samotní investoři. Na druhou stranu jsou ale podobné předpovědi vždy zajímavým pohledem na to, jak vidí současné trhy vybraní profesionálové, což pro drobné investory nemůže být na škodu.

Šest statečných (předpovědí)

Ve svých předpovědích experti z Goldman Sachs neopomínají téměř žádné druhy aktiv, takže se jedná do jisté míry o náhled na to, jak Goldman Sachs doporučuje obchodovat svět.

1. Nákup Dolaru, prodej Eura a Jenu

Doporučení Goldman Sachs: Nákup dolaru proti rovnoměrně vyváženému koši dvou zbylých měn. Nákup na hodnotě 100, cíl 110 a stop-loss 95 bodů.

Je to obchod, v němž se očekává divergence mezi Fedem na jedné straně a ECB a japonskou centrální bankou na straně druhé. Fed se připravuje na zvýšení úrokových sazeb, přičemž ECB a Japonsko stále nechávají otevřená vrátka možnosti výraznějšího uvolňování měnové politiky. Podle Goldman Sachs má dolar potenciál dále posilovat (možná mu posílení eura ze začátku prosince ještě pomůže), protože makroekonomická situace v USA se jeví jako mnohem lepší než ta v Evropě a Japonsku.

Na druhou stranu je potřeba myslet na to, že samotný Fed si stále není ničím jistý a skvělá makrodata často vypadají spíše jen jako zbožná přání tlačená upravováním metodiky. Mnoho ekonomů navíc považuje dolar za překoupený, a velký potenciál k jeho dalšímu růstu tak již podle nich neexistuje.

Rozdílný ekonomický vývoj různých regionů vede k rozdílné monetární politice. Hodnota reálného HDP indexována na 100 bodů k prvnímu kvartálu roku 2008:

2. Růst desetileté „breakeven" inflace

Doporučení GS: Dlouhá pozice na 10letou breakeven inflaci, která vyjadřuje rozdíl mezi výnosy 10letých dluhopisů zajištěných proti inflaci a běžných 10letých státních dluhopisů. Goldman Sachs vstoupila do obchodu na úrovni 1,6 procentního bodu s cílem 2 procentních bodů.

Tržní ceny inflačních swapů nepředpokládají dosažení dvouprocentní hranice meziročního růstu spotřebitelských cen dříve než v roce 2020 a trh s opcemi pracuje se 40procentní pravděpodobností, že se inflace bude v následujících pěti letech pohybovat pod procentem.

Experti z Goldman Sachs nicméně předpokládají, že trh přehlíží mzdové a cenové tlaky, které by mohly mít vliv na růst inflačních očekávání v nejbližších letech, přičemž negativní vliv klesajících cen energií by mohl polevit.

Opět jde o poměrně přehnaný optimismus, protože trh ani Fed, který míří svá inflační očekávání na 2 procenta, nejsou přesvědčeny o tom, že by inflace mohla dosáhnout trvalého a rychlého růstu. Zde by se dalo říci, že Goldman Sachs sází spíše na nějaké překvapení, které by mohlo nasměrovat podmínky na trzích tím správným směrem.

3. Nákup Rublu a mexického Pesa, prodej Randu a Chilského Pesa

Doporučení GS: Nákup rovnoměrně vyváženého koše měn sestávajícího z ruského rublu a mexického pesa proti koši obsahujícímu jihoafrický rand a chilské peso. Nákup na hodnotě 100, cíl 110 a stop-loss 95 bodů.

Analytici z Goldman Sachs vysvětlují tento tip následovně: „Jde o obchod relativního ohodnocení rozvíjejících se trhů, v němž hraje roli několik pro nás klíčových témat." Tato pozice zohledňuje:

- měny zemí, ve kterých v posledních letech došlo k úpravě salda zahraničního obchodu (rubl), proti měnám zemí, kde se očekává větší progresivita (rand)
- měny zemí, které jsou závislé na trhu s ropou (mexické peso a rubl) a u nichž je nižší riziko dalšího poklesu, proti měnám zemí, které jsou závislé na komoditách navázaných na kapitálové výdaje (například průmyslové kovy) a kde existuje další riziko poklesu (rand a chilské peso)
- to, že krátká pozice je relativně více vystavena účinkům zpomalení ekonomického růstu Číny a riziku oslabení jüanu

4. Růst zahraniční poptávky proti poklesu cen akcií bank na rozvíjejících se trzích

Doporučení GS: Nákup akcií 48 nekomoditních exportérů a prodej akcií 50 bank, v obou případech na rozvíjejících se trzích.

Jde o další sázku Goldman Sachs na rozvíjející se trhy, která počítá s pokračujícím zpomalováním růstu Číny a dalším propadem cen komodit. Banka očekává, že se bude dařit zejména exportérům, kteří jsou více orientováni na rozvinuté trhy a nemají co do činění s komoditami. Pomoci by tomu měly oslabující měny rozvíjejících se zemí, přičemž posilující dolar a zpomalování na trhu s úvěry by měly být hlavními důvody zhoršujícího se stavu v bankovním sektoru.

5. Nižší rozdíly mezi dlouhodobými sazbami Německa a Itálie

Doporučení: Dlouhá pozice u pětiletého swapu na italské výnosy a krátká pozice u pětiletého swapu na německé výnosy. Vstupní hladina 160 bodů, cíl 100 bodů a stop-loss 190 bodů.

Analytici z Goldman Sachs předpokládají pokračování, respektive prodloužení kvantitativního uvolňování ze strany ECB společně s dalším snížením depozitní sazby (což se již stalo – pozn. red.) na jedné straně a zrychlování růstu HDP v zemích, jako je Itálie, na straně druhé. To by mělo vést ke zmenšování rozdílu mezi dlouhodobými výnosy bondů Německa a problémových zemí, jako je právě Itálie.

6. Růst cen akcií velkých amerických bank

Doporučení: Nákup akcií velkých amerických bank prostřednictvím indexu KBW Bank (kapitálově vážený benchmark sdružující akcie 24 velkých amerických bank).

Banky v USA mají tendenci být mírně procyklické a mělo by jim pomoci tolik očekávané zvyšování úrokových sazeb v USA. Americké banky tak vzhledem k indexu S&P 500 mají stále potenciál k růstu. Z pohledu fundamentální analýzy nabízejí stále poměrně zajímavé ohodnocení a analytici z Goldman Sachs očekávají v průběhu příštího roku 10procentní růstový potenciál tohoto sektoru.

„Profesionální" diverzifikace

I když na první pohled jde o „obchodování celého světa" podle Goldman Sachs, ve skutečnosti to podle doporučení vypadá, že analytici sázejí vše na posílení dolaru, pokračování kvantitativního uvolňování v Evropě, oslabení Číny a další propad cen komodit. Pokud se jedna z těchto předpovědí nesplní, může být většina top obchodů banky k ničemu. Takto tedy vypadá diverzifikace podle profesionálů.