Seznam.cz spustil po devíti testovacích měsících plný provoz svých Seznam Zpráv, které se mají stát podle jejich šéfredaktora Jakuba Ungera "moderním videozpravodajským portálem". V souvislosti s tím firma přepracovala jejich domovskou stránku, najala další novináře a spustila nové pořady. Ty se budou navíc natáčet v novém studiu, jež bylo uvedeno čerstvě do provozu.

"Potřebovali jsme experimentální čas, abychom pochopili, že některé věci fungují, některé ne. Dnes máme za sebou projekt, na který se měsíčně dívají přes tři miliony lidí. Je čas ukončit start-up," uvedl šéfredaktor Jakub Unger. Podle něj bude obsah Seznam Zpráv připravovat kolem 50 kmenových novinářů. Mezi nimi oznámil řadu nově příchozích, zejména z vydavatelství Mafra a z Českého rozhlasu. S nárůstem týmu připravuje Seznam i větší počet nových pořadů, které by měly spolu s rozšířením těch současných představovat rozšíření vysílání na tři hodiny denně, tedy zhruba 15 hodin týdně.

Projekt je podle Ungera už v černých číslech, ale chce růst až na 900 tisíc diváků v běžném provozu, což má představovat růst o dvacet procent. Cílovou skupinu podle něj tvoří zlatá střední třída, úspěšnější lidé ve věku v průměru 35 let, spíš z měst. "Končíme start-upovou fázi, další inovace představíme ještě koncem léta. Volební podzim bude pro Seznam Zprávy klíčovým vyvrcholením roku," uzavřel Unger.

Noví lidé a nové pořady

Z Mafry přišla do Seznamu Zuzana Kubátová, bývalá šéfka ekonomického zpravodajství Mladé Fronty Dnes, a dále ekonomický redaktor Adam Černý, který dřív pracoval pro redakce MF Dnes a iDnes.cz. Kubátová bude v Seznamu působit jako zástupkyně šéfredaktora a bude mít také vlastní pořad Peníze nebo život. "Má konexe v nejvyšších patrech českého byznysu a bude ukazovat myšlení předních osobností českého byznysu," naznačil Unger.

Černý bude spolu se stávajícími redaktory Petrem Švihelem nebo Pavlem Cyprichem dělat aktuální ekonomické zpravodajství, točit videa a fungovat jako "mobilní reportér".

V rámci ekonomického zpravodajství navíc vznikne i nový pořad Dobrý byznys, který bude uvádět Adam Junk. "Myslíme, že si dokáže udržet nadhled a ukazovat dobrý byznys, aniž by to bylo produktové PR," řekl Unger.

Z Českého rozhlasu zamířily do Seznamu Petra Benešová a Martina Zpěváčková. Zpěváčková bude od srpna moderovat publicistiku a věnovat se debatám, konkrétně bude mít na starost živě přenášenou debatu Duel. Benešová bude působit jako editorka živého vysílání.

Pro komunikaci Seznam Zpráv v sociálních sítích najala firma Filipa Vícha z DVTV. Jeho úkolem bude komunikace s komunitou na těchto sítích a vytváření speciálního obsahu určeného přímo pro ni. Mezi pořady určené pro sociální sítě bude patřit Dnešek očima / Zítřek v kostce.

Podle Ungera personální posilování redakce ještě nekončí a mají přijít i další novináři, protože nové pořady by měly ukázat nové autorské tváře.

Zásadní budou reportérské pořady, týkající se politiky. Příkladem bude parlamentní týdenní cyklus Sněmovní 4. "Máme čtyři politické reportéry na plný úvazek, kteří budou kontrolovat české politiky a ukazovat, co je za politikou," uvedl Unger. Pořad bude uvádět Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší.

Kromě výše uvedených se dalšími novými oporami programu Zpráv stanou třeba společenské pořady. "Říkáme jim tak proto, že jsou hodně žánrové, nejsou lifestylové," řekl Unger. Jedním z nich bude pořad Zdavuven moderátorky Anity Baselové, určený mladým lidem pod třicet.

Zuzana Lhotková a Veronika Jonášová se pak budou střídat v uvádění pořadu Moje místo, ukazujícího celebrity a českou elitu v místech, kde žijí nebo tvoří. O technologiích bude pořad Technicity moderátora Pavla Cypricha.

Všechny pořady budou mít krátké i dlouhé verze, většina poběží v týdenní periodicitě.

Podle Ungera se v Seznam Zprávách nemění to, že rozhoduje orginiální obsah od renomovaných novinářů. "Dosud jednoznačně nejúspěšnější jsou formáty s našimi vlastními věcmi, například od Jindřicha Šídla. Právě na něm se ukázalo, že lidé chtějí sledovat někoho kontroverzního a že si takové vysílání může získat řadu fanoušků. Proto přibude nový pořad Výzva, v jehož uvádění se bude střídat Jindřich Šídlo, Renata Kalenská a Jiří Kubík. Bude to denní pořad a pokaždé představí nějakého hosta jednoho ze tří zmíněných novinářů."

Přijde i Karel Gott

Uvedení nové podoby Zpráv provází i nová domovská stránka a studio, jejichž vizuální styl se podle Ungera změnil směrem k co největší jednoduchosti.

Nová home page má dát vyniknout pořadům i autorům, zdůraznit, co Zprávy dělají. "Horní prostor bude věnován vlastní velké kauze. Celý web by měl být zejména rychlý. První vteřina rozhoduje, ve Zprávách jde o pohotovost," uvedl Unger. V těle domovské stránky bude Seznam propagovat autory.

Jednoduchost webu má podtrhnout i design studia od architekta Zdeňa Dřízhala. "Chceme se dál držet toho, že tohle je Seznam, že jsme normální česká firma a nechceme tvořit image prosklenných dveří," konstatoval Unger. Součástí vysílacího prostoru je diskusní studio, klíčovací studio i lifestylové studio. Vysílací technologií je Black Magic.

Prvním hostem "černého studia" určeného k natáčení rozhovorů bude Karel Gott.