Padesátku soutěžních týmů, čítajících zhruba 170 tvůrců ze 13 zemí, bude od čtvrtka do neděle hostit česká metropole. Dotyční se zúčastní mezinárodní soutěže "Smart Mobility Hackathon", zaměřené na vytváření nových inovativních řešení pro oblast Smart Cities. Soutěž pořádá CEE Hacks Insane Business Ideas.

Čtyřdenní akce, trvající od 16. do 19. března 2017, je určená studentům, kreativcům, programátorům a start-upům. Akce odstartuje v takzvaném Škoda DigiLabu, což je ideový inkubátor české automobilky v Praze-Holešovicích (má zde sídlo mezinárodní reklamní agentura Škody Auto Fallon). V pátek a v sobotu bude akce pokračovat v podnikatelském inkubátoru Prague Startup Centre a v neděli bude zakončena v komunitním centru Dup36.

Týmy z 13 zemí budou navrhovat chytré řešení pro Prahu

Soutěže se účastní týmy z Česka, Slovenska, Polska, Německa, Slovinska, Maďarska, Chorvatska, Srbska, Ruska, Ukrajiny, Španělska, Irska a z Itálie. Jejich úkolem bude v tříčlenném týmu navrhnout a vyvinout během 48 hodin funkční řešení z oblasti chytrých měst, autonomního řízení nebo využívání velkých objemů dat v praxi. Vítězný tým získá peněžitou prémii ve výši 135 000 Kč a dostane nabídku realizace svého projektu v Praze. Soutěžním týmům budou k dispozici odborní mentoři ze strany partnerů projektu.

Podle letošní analýzy auditorské a konzultační společnosti Deloitte patří naplnění strategie "chytrého města" mezi tři klíčové investiční záměry, do kterých by měla Praha investovat (spolu s dokončením vnitřního městského okruhu a vybudováním přímého spojení z centra města na Letiště Václava Havla). Deloitte přitom ocenil tuto oblast výrazně víc, než odborná veřejnost. „V názoru na tuto prioritu jsme se nejvíce rozešli, což způsobila pravděpodobně nejasná představa veřejnosti o obsahu tohoto pojmu a významu této agendy pro budoucí rozvoj a správu města," vysvětloval Miroslav Linhart, ředitel oddělení nemovitostí společnosti Deloitte. Podle něj ale představují projekty z oblasti smart cities nezbytnou součást života v každém velkém městě.

Chytré lavičky už tu jsou, koše budou

Mezi příklady řešení "chytrých měst", s nimiž se už v Česku můžete potkat, patří například chytré lavičky schopné dobíjet mobil solární energií nebo zprostředkovat bezplatnou wifi síť. První taková lavička (z produkce firmy Full Capacity) se objevila loni v květnu v litoměřickém parku, další přibyla v říjnu v Ostravě. Během letošního května a června by měly přibýt další, mimo jiné i v praze.

Právě v hlavním městě totiž běží v současnosti tendr, jehož cílem je vybavit Prahu jednak těmito lavičkami, jednak chytrými solárními kompresními koši, schopnými posílat aktuální informace o své naplněnosti. Tendr pořádá městská firma Operátor ICT, celkové náklady na pořízení tohoto vybavení by neměly překročit sto milionů korun.