Jen několik dnů po překvapivém hlasování Britů, kteří většinově zvolili možnost vystoupení z Evropské unie, v ulicích Londýna kroužila dodávka s nápisem Milí startupisté, buďte v klidu a přestěhujete se do Berlína.

Byla to kampaň placená německou liberální stranou FDP a zaměřovala se na podnikatele, kteří se obávají ztráty přístupu na evropský trh. I když se mnoho Londýňanů sloganu na ulici jen pousmálo, řada podnikatelů skutečně začala uvažovat o změně adresy.

Lidé se ptají

Podle Cornelie Yzerové, která byla na berlínské radnici zodpovědná za ekonomiku, se v letních měsících až stovka lidí dotazovala, jaké jsou podmínky pro přesun firmy z města nad Temží do města nad Sprévou.

Hlavní město Německa už v roce 2015 vedlo žebříček investic rizikového kapitálu z Evropě. Je na tom lépe než Londýn, Stockholm nebo Paříž.

2,1 mld. eur

Tolik v roce 2015 získaly startupové firmy od investorů v Berlíně. Zdroj: Ernst & Young

Loni berlínské startupy získaly od investorů 2,1 miliardy eur, jak uvedla poradenská společnost Ernst & Young. Londýn byl na druhém místě s 1,7 miliardy eur, začínající podnikatelé ve Stockholmu vybrali 992 milionů eur.

Levné bydlení a noční život

„S nízkými náklady na bydlení, mladou a kreativní scénou a nejlepším nočním životem se Berlín stává ideálním místem pro mladé podnikatele, aby si tu založili firmu," napsal časopis Forbes.

Argumentem pro přesun firmy z Británie do Německa je i to, že fondy rizikového kapitálu se sídlem v Londýně mohou přijít o stovky milionů eur podpory z Evropského investičního fondu (EIF).

V roce 2015 Británie z EIF získala 655,8 milionu eur (17,7 miliardy korun), uvedl britský deník Guardian. V případě aktivace procesu odchodu z EU britské fondy o podporu přijdou.

S nízkými náklady na bydlení, mladou a kreativní scénou a nejlepším nočním životem se Berlín stává ideálním místem pro mladé podnikatele, aby si tu založili firmu.

Přijďte do Mekky

Lukas Kampfmann, spoluzakladatel startupového co-workingového centra Factory Berlin, kde sídlí na 150 firem včetně Uberu a Twitteru, tvrdí, že Berlín je startupovou Mekkou Německa a potažmo celé kontinentální Evropy.

„V Londýně panuje mezi podnikateli mnoho nejistoty, což pro podnikání není nikdy dobré. Myslím, že to bude mít vliv hlavně na finančně-technologické firmy. A my jim můžeme nabídnout výhodné podmínky," řekl Forbesu.

Jako příklad uvedl fin-tech startup N26, jež vybral 40 milionů dolarů a jedním z investorů byl i miliardář Peter Thiel (zakladatel PayPalu, kromě jiných).

Kampfmann dodal, že Německo má výhodu také v tom, že je v zemi mnoho průmyslových firem, jež se nyní orientují na internet věcí (IoT – Internet of Things) a nové trendy v mobilitě. Ty zase mají zájem o startupové firmy.

Ukončení firmy? Zlý sen

Americký expat Travis Todd, jenž v Berlíně spustil webové stránky o startupech v roce 2011 s názvem Silicon Allee, ví, že německé město má ještě rezervy.

Například německá byrokracie může být pro Američany i Brity pravým očistcem. I když založení firmy je poměrně snadné, naopak ukončení podnikání může být pro cizince noční můrou.

Firma totiž musí vést účetnictví tři až pět let po ukončení činnosti, aby nemohla podvádět na daňových odvodech.

Celý článek vyjde v týdeníku Dotyk ve čtvrtek večer.