Nedávno dostal režisér a producent Steven Spielberg Medaili svobody (Medal of Freedom) od prezidenta Spojených států Baracka Obamy. Kritici tvrdí, že to bylo kvůli tomu, aby Obama do Bílého domu dostal známé a oblíbené osobnosti, se kterými se vyfotí. Server thevulture.com si rýpl do amerického prezidenta, který začíná svůj poslední rok v úřadu, že s výběrem slavného režiséra si můžeme představit Obamovu poprezidentskou éru: „Něco jako když se Lincoln setkává s Válkou světů."

Šestkrát byl králem

Každopádně Spielberg, kterého v mládí nepřijali na filmovou školu kvůli špatnému studijnímu průměru ze střední školy, se navždy zapsal do historie Hollywoodu tím, že šestkrát režíroval film, který byl pro daný rok nejvýdělečnějším filmem. To se nepovedlo nikomu jinému. Prvně zabodoval v roce 1975 s filmem Čelisti. Později byl úspěšný s prvními třemi díly filmové série Indiana Jones. Filmovou postavu slavného archeologa napsal George Lucas jako poctu seriálovým filmovým hrdinům z 30. let a podílel se na scénářích této Spielbergovy tetralogie. Filmy rovněž produkoval.

Dvakrát v TOP 10

Spielbergovi, jenž 18. prosince oslaví 69. narozeniny, se podařilo dokonce se dvěma filmy prorazit do desítky nejvýdělečnějších filmů historie. Jedná se o žebříček, který zohledňuje inflaci a je vztažen k cenám roku 2015 s průměrnou cenou vstupenky za 8,34 dolaru. Tvůrce filmu o mimozemšťanovi, který má dobré srdce, je také nejvíce vydělávajícím režisérem filmové historie.

Do konce roku 2014 jeho filmy utržily 8,6 miliardy dolarů (ceny jsou vztaženy k roku 2014). Na druhém místě se umístil George Lucas s 3,7 miliardami dolarů. Třetí je Robert Zemeckis s tržbami za 3,5 miliardy dolarů. Jeho nejúspěšnějším filmem byl Forrest Gump, dobře si vedla i série Návrat do budoucnosti, vyplývá ze statistik boxofficemojo.com. Zatímco Lucas již s aktivní tvorbou skončil, Spielberg i Zemeckis stále točí.

Nejlépe peníze i umění

Spielberg – rodák z Ohia – je výjimečným tvůrcem také proto, že dokázal točit kasovní trháky, ale věnuje se i vážnějším tématům. Těmi dokázal zaujmout filmové akademiky a získal Oscara za nejlepší režii za filmy s tématy holocaustu a druhé světové války Schindlerův seznam a Zachraňte vojína Ryana. V 80. letech byl Spielberg náruživým fanouškem videoher od firmy LucasArts. Shodou okolností Spielbergovo dílo obdivuje Jeffrey Jacob Adams, který napsal scénář a režíroval nejnovější pokračování ságy Hvězdných válek, které před Vánocemi vstupuje do kin.

V roce 1994 založil Spielberg s hudebním producentem Davidem Geffenem a manažerem od Disneye Jeffreym Katzenbergem studio DreamWorks. Studio nejprve produkovalo animované filmy (Slepičí úlet, série o Shrekovi), později i hrané. Například Americkou krásu, která v roce 1999 získala Oscara. Jak už bylo napsáno, Spielberg je na režisérské stoličce stále aktivní. Nyní je v kinech k vidění jeho kritiky i diváky velmi dobře přijímaný film o špionáži v době studené války Most špionů. Na příští rok má naplánovánu premiéru rodinný film Obr Dobr a na rok 2018 je ohlášená premiéra pátého dílu o legendárním archeologovi Indiana Jonesovi. Lze tedy očekávat, že komerční úspěch nejvýdělečnějšího režiséra Hollywoodu bude pokračovat.