TikTok dobyl srdce dětí i náctiletých. Čelí ale výtkám, že zneužívá jejich údaje

Jaroslav Krupka | 28. 2. 2019
Museři v Galerii Teplice.
Museři v Galerii Teplice.
Museři v Galerii Teplice.

Aplikace TikTok, která se v loňském prvním kvartále stala vůbec nejstahovanější aplikací pro iPhone a stala se jedním z největších hitů mezi dětskými a náctiletými uživateli, má problém: údajně totiž nelegálně uchovávala jejich data. Ve Spojených státech za to teď zaplatí největší pokutu v historii - 5,7 milionu dolarů. I ta však tvoří jen zlomek její hodnoty.

Aplikace TikTok vznikla za účelem sdílení několikavteřinových hudebních selfie klipů v sociálních sítích (na Twitteru, Facebooku nebo Googlu), původně jako Musical.ly.

Mladí uživatelé, jimž byla především určena, v ní také mohli své videoklipy zkrášlit různými efekty, filtry a 3D samolepkami, což ji dělalo atraktivnější. Rychle se stala mezi dospívajícími nesmírně populární - odhaduje se, že po celém světě si ji stáhlo až půl miliardy lidí, přičemž převážná část uživatelů se rekrutuje právě z řad dětí a mládeže.

Zrádný hit

Loni se aplikace TikTok zařadila mezi šest nejstahovanějších světových aplikací vůbec a stal se z ní globální fenomén, což se rychle projevilo i v Česku: takzvaní "museři", jak si dětští tvůrci těchto videoklipů říkají, dokázali například letos v lednu kompletně naplnit prostory obchodního centra Galerie Teplice, když zde vystoupili v rámci projektu "Muser Tour", sdružujícího mladé lidi, co získali popularitu díky sociální síti, a přišly se na ně podívat až tisíce jejich vrstevníků.

Téměř každé šesté dítě sdílí své intimní fotky, říká nový výzkum
Publicistika

Téměř každé šesté dítě sdílí své intimní fotky, říká nový výzkum

Ještě populárnější než v Evropě je TikTok v Asii a ve Spojených státech. Současně je ale zrádný - organizace zabývající se ochranou dětí a ochranou osobních údajů upozorňují na to, že aplikace nelegálně uchovává o svých dětských uživatelích osobní data, a ta se z ní navíc mohou snadno šířit dát.

Federální obchodní komise ve Spojených proto uložila společnosti Musical.ly tento týden pokutu 5,7 milionu dolarů. Podle komise jde o o vůbec největší trest, jaký kdy soukromý subjekt za porušení ochrany dětského soukromí dostal. Přesto se řada organizací ptá, zda je to trest dostatečný.

Kyberšikana i obtěžování

Před TikTokem varovala už začátkem letošního roku v Česku poradna E-Bezpečí, která podle svého vyjádření v posledních letech poměrně pravidelně zachycovala případy kyberšikany, jež se odehrály v prostředí této online služby.

"TikTok používá také stále více uživatelů z Česka, a to především děti, přičemž ho častěji využívají dívky (zachytili jsme případy, v nichž byly oběťmi útoku téměř výhradně nezletilé dívky). Veškerá videoprodukce, kterou děti na Tik Tok umisťují, se v základním nastavení aplikace stává zcela veřejnou a snadno šiřitelnou," uvedl zástupce poradny Kamil Kopecký na jejím webu.

Instagram ovládla vajíčková mánie. Fotka vejce získala desítky milionů „lajků“
Byznys

Instagram ovládla vajíčková mánie. Fotka vejce získala desítky milionů „lajků“

Podle projektu E-Bezpečí spočívá hlavní riziko TikToku v tom, že byť jeho věkový limit má činit 16 let, často ho stejně jako jiné podobné služby využívají děti podstatně mladší, často ani ne jedenáctileté. A nejsou na něm právě chráněny.

"TikTok cílí především na taneční a hudební videa, ve kterých se děti pohybují - třeba poskakují na posteli, dělají různé taneční kreace a podobně. Na záznamu se pak často objeví i obnažené části jejich těl, které přitahují pozornost sexuálních abuzérů. A právě tato videa mají velmi vysokou návštěvnost a jsou cíleně vyhledávána, sdílena a rozšiřována. Děti se pak stávají vyhledávaným cílem a prostřednictvím TikToku je oslovují dospělí uživatelé. Následují žádosti o zaslání dalších sexuálně explicitních fotografií a podobně," zmiňuje Kopecký.

Od sociální sítě pro studenty k ovládnutí světa. Facebook slaví 15. narozeniny
Publicistika

Od sociální sítě pro studenty k ovládnutí světa. Facebook slaví 15. narozeniny

Ve Spojených státech vzniklo vůči TikToku pozdvižení ještě z dalšího důvodu: společnost Musical.ly zde zavedla věkovou hranici pro možnost použití své aplikace až v červenci 2017, přičemž tento typ aplikace prodávala už od roku 2014 - a zpětně se už nikoho na věk nedotazovala.

Americká vláda se ozvala

Podle amerického ministerstva spravedlnosti jde o problém, protože řada z výchozích funkcí aplikace odhaluje dětské soukromí, včetně určení aktuální polohy. A pokud se nezmění příslušné nastavení, jsou profily jejích dětských uživatelů veřejné.

"Zaznamenali jsme spoustu veřejných informací o dospělých, kteří se pokoušeli kontaktovat děti prostřednictvím aplikace Musical.ly," uvedlo ve své stížnosti ministerstvo spravedlnosti USA. "Až do října 2016 přitom měla aplikace funkci, jejíž pomocí mohl uživatel klepnout na záložku ´Mé město´, a získat tak seznam dalších uživatelů v okruhu 50 mil, jimž mohl posílat zprávy nebo s nimi komunikovat."

Facebook přiznal spoluzodpovědnost za násilí v Myanmaru. Kritiku tím nezastavil
Byznys

Facebook přiznal spoluzodpovědnost za násilí v Myanmaru. Kritiku tím nezastavil

Podobně jako česká poradna i americká vláda upozornila ve své stížnosti na to, že společnost Musical.ly věděla o tom, že je její aplikace oblíbená u dětí mladších 13 let. Přesto ale o těchto dětech shromažďovala a nelegálně uchovávala jejich osobní údaje: jméno, příjmení, e-mailovou adresu nebo jiné internetové spojení, obsah jejich komunikace, fotografie a videa, na nichž byly děti zachyceny, a také informace o tom, kde se ty děti právě nacházejí.

Podle amerického federálního zákona na ochranu dětského online soukromí z roku 1998 (Children's online privacy protection act) přitom mohou děti pod 13 let předávat soukromé údaje o sobě pouze s výslovným svolením svých rodičů - řada amerických sociálních sítí z tohoto důvodu raději těmto dětem své služby zakazuje.

Vyhledávač, velký bratr i parazit na novinářské práci. Google slaví dvacetiny
Byznys

Vyhledávač, velký bratr i parazit na novinářské práci. Google slaví dvacetiny

Americká Federální obchodní komise dala tento týden ministerstvu za pravdu a udělila Musical.ly už zmíněnou rekordní pokutu. "Tato sankce by měla všem online službám a webovým stránkám zaměřeným na děti připomenout, že ochranu dětského online soukromí bereme velmi vážně a nebudeme tolerovat společnosti, které tak zjevně porušují zákony," uvedl ve středečním prohlášení předseda komise Joe Simons.

Největší americký časopis o reklamě Advertising Age ale okamžitě vznesl otázku, zda 5,7 milionu dolarů vážně stačí na to, aby to technologické společnosti braly s respektem.

"Chcete se na to podívat v širší perspektivě? Když čínská společnost Beijing Bytedance Technology Co. uzavřela v roce 2017 dohodu o tom, že Musical.ly koupí, měla ta firma hodnotu až jednu miliardu," glosoval Advertising Age.