Donald Trump zveřejnil plán, jak zajistit matky s malými dětmi. Šest týdnů placené mateřské dovolené. U novinářů ale příliš neuspěl. „Donald Trump ukázal, jak vážně bere inteligenci žen. Tu část voličů, kterou se zoufale snaží získat," uvedl server Quartz.
Republikánský kandidát v této souvislosti také hovoří o tom, že chce zacelit rozdíl mezi odměňováním mužů a žen.

Donald Trump ukázal, jak vážně bere inteligenci žen. Tu část voličů, kterou se zoufale snaží získat.

Hlavním bodem je pak vyplácení mateřské matkám pro nově narozené děti, s tím, že muži nebudou takto odměňováni. Trumpův návrh pak udržuje diskriminaci mezi oběma pohlavími, obává se Quartz.

Trump a Miss Prasátko

V pondělí 26. září se konal první televizní duel mezi Clintonovou a Trumpem. Mělo jej podle BBC sledovat rekordních 100 milionů diváků. O tom, kdo měl v debatě převahu, média neměla jasno. Server marketwatch.com uvedl, že vítěz debaty je nejednoznačný. Podle CNN vyhrála Clintonová, podle Time a CNBC Trump.

Jedním z témat ale byly i ženy. Clintonová připomenula, že Trump uráží ženy. Nazývá je prasaty a psy a těhotenství žen jako přítěž pro zaměstnavatele.

Média také připomněla Trumpovy urážky Miss Universe z roku 1996 Alicie Machado, kterou nazval „Miss Prasátko" a „Miss Uklízečka", kvůli tomu, že přibrala na váze.
Clintonová tento případ připomíná proto, že Machado je žena a navíc hispánského původu. U těchto voliček Trump ztrácí.

Trump o Miss Universe z roku 1996

Zdroj: Youtube

Žena má vychovávat, muž pracovat

„Politika, která se zaměřuje jen na ženy, pouze posiluje myšlenku, že žena má za úkol postarat se o děti a vychovávat je," nelíbí se Trumpův přístup ani Vicki Shabo, viceprezidentce Národního partnerství pro ženy a rodiny.

Politika, která se zaměřuje jen na ženy, pouze posiluje myšlenku, že žena má za úkol postarat se o děti a vychovávat je.

Podle Shabo tyto návrhy jen posilují stereotypy společnosti o ženách, že se mají především starat o děti a kariéru nechat na mužích. To jen podporuje myšlenku z 50. let minulého století, že muž se má takzvaně pro rodinu obětovat v práci.

Šest týdnů placené mateřské

Muž ve Spojených státech v průměru vydělává ročně 40 tisíc dolarů a žena typicky 80 procent mzdy muže, tedy 32 tisíc dolarů.

80 %

Průměrná mzda žen v USA je až o pětinu nižší než u mužů. Zdroj: Quartz

Trump navrhuje, aby žena dostávala po šest týdnů mateřskou ve výši dávek, které by brala v případě nezaměstnanosti. Tu nastavuje každý americký stát zvlášť. Přitom výše podpory dosahuje v průměru třetiny průměrné mzdy v USA.

Z ekonomického pohledu je pak pro americkou rodinu nejvýhodnější, aby žena šla na mateřskou, a muž aby zůstal v práci.

Tento předpoklad jen konzervuje stav, kdy muž má dělat kariéru a žena má být s dětmi „u plotny". Podle serveru Quartz pak firmy vidí, jak si stát váží žen a nikdy nedojde ke zrovnoprávnění pozic žen ve firmách.

Vzor Švédsko

Přitom ve světě je trend opačný. Například Švédsko podporuje odchod otců na rodičovskou po narození dítěte. V tomto případě plat matek vzrostl za každý měsíc o 7 procent, když se otec dítěte staral doma o potomka.

Trump přitom o Hillary Clintonové tvrdí, že „plán péče o dítě nemá a nikdy nebude mít". Což není pravda, zdůrazňuje část americkáých médií. Během kampaně Clintonová navrhla placenou dovolenou pro oba rodiče po dobu 12 týdnů.

Naopak nesouhlasí s federálním zákonem (Family and Medical Leave Act), který požaduje po firmách, aby poskytly pracovníkům dvanáct týdnů neplaceného volna při adopci nebo narození dítěte. Zaměstnanci si tak, pokud nechtějí zůstat bez peněz, musí na toto období našetřit běžnou placenou dovolenou.

Ivanka otci nepomohla

Svými vyjádřeními neprospěla otci ani Ivanka Trumpová. Ta totiž v televizi ABC prohlásila, že zaměstnanci v jeho hotelích mateřskou dostávají.

„V tom případě to je pro mnoho z nich novinkou," rýpl si server Huffington Post. Jeho novináři ověřovali výrok Trumpovy dcery v hotelích Trumpa v New Yorku a Miami. Manažeři hotelů potvrdili, že placenou mateřskou dovolenou zaměstnancům neposkytují.

Huffington Post pak také zjišťoval firemní praxi u nadace Clinton Foundation, kterou vede manžel Hillary a bývalý prezident Bill Clinton. Mluvčí nadace uvedl, že zaměstnancům vyplácí rodičovskou dovolenou po dobu 12 týdnů.

Plošné zavedení placené dovolené pro oba rodiče po dobu 12 týdnů, jak navrhuje demokratická kandidátka, by měla být zaplacena z vyššího zdanění nejbohatších Američanů.

Ivanka Trumpová vyčetla Clintonové také to, že už tento návrh neprosadila během let, co byla senátorkou (2001 až 2009). Podle amerického ministerstva práce až 87 procent zaměstnanců soukromých firem nedostává placenou rodičovskou dovolenou vůbec.

user

František Novák

Přihlášení

Rádi bychom znali důvod proč se nechcete přihlásit.