Od prvního října se v Česku rozjela účtenková loterie, kterou pořádá ministerstvo financí. Jde o soutěž, do níž můžete přihlásit účtenku s EET a vyhrát tak cenu od jednoho sta do jednoho milionu korun. Ceny se budou poprvé losovat 15. listopadu, a to z účtenek vystavených během října a zaregistrovaných nejpozději tři dny před losováním, tedy 12. listopadu. Loterie, v níž je hlavní výhrou milion korun, se mohou zúčastnit zaregistrované osoby starší 18 let. Do loterie lze zaregistrovat pouze účtenky vydané obchodníkem, který eviduje tržby podle zákona o evidenci tržeb. Od jednoho obchodníka lze z účtenek vystavených v jeden den registrovat pouze jednu.

Podobná soutěž funguje už čtyři roky na Slovensku, její česká obdoba však zatím vyvolává kritiku, že spíš než o loterii jde o šmírovací a udavačský nástroj v rukách ministerstva, které ji navíc odbylo i po technické stránce. V důsledku toho pravděpodobně nevyužijí loterii ti, jimž je převážně určena.

Po technické stránce odrazuje

Do účtenkové loterie je možné přihlásit se buď přes web nebo pomocí aplikace, která má fungovat pro Android, Windows Mobile a pro iOS. Aplikace je schopna účtenku vyfotit, přes web ale je potřeba ručně opisovat kódy. Přihlášení do loterie navíc zahrnuje vyplnění relativně složitého formuláře. To všechno jsou prvky, které od nové soutěže odrazují její potenciální uživatele.

Profesionálové z oboru marketingové komunikace kritizují často právě rozpor v tom, jakou cílovou skupinu Účtenkovka hodá oslovit a jak vysokou "počítačovou gramotnost" po ní vyžaduje.

"Formulář pro zaregistrování účtenek je natolik složitý, že podle mě většinu lidí odradí. Pokud je účtenková loterie určená lidem, pro něž stokoruna představuje zajímavou výhru, pak je pro ně její technické řešení složité, nebo vůbec nemají k dispozici nástroje, s jejichž pomocí se dá hrát. A lidé, kteří si s ní dokážou po technické stránce poradit, ji hrát nebudou, protože to je zase sorta lidí, kteří jsou naladěni spíš protibabišovsky, proti EET, a navíc jim loterie bude vadit i z hleska ochrany osobních údajů," řekl Dotyku Rostislav Kocman, odborník na PR a marketingovou komunikaci, který se zaměřuje na telekomunikace a IT technologie.

Start účtenkové loterie považuje Kocman podle svých slov spíš za součást volební kampaně. "Podle jde o předvolební výkřik ve smyslu: ´Podívejte se, že pro lidi něco děláme´, ale nikdo vlastně nechce, aby to opravdu fungovalo. Pokud by měl stát opravdu zájem na to, aby se účtenková loterie uchytila, běžela by k ní dlouhodobá kampaň a nebylo by možné tolik zfušovat spuštění," uvedl Kocman s odkazem na to, že ani ti lidé, kteří se při startu loterie nenechali odradit vyplňováním složitého formuláře, nemohli pak odeslat údaje, protože komunikace se systémy Účtenkovky padala, zřejmě kvůli přetížení systému.

Podobně své výhrady formuloval na svém facebookovém profilu marketingový konzultant Jakub Horák, který se v současnosti podílí na volební kampani České pirátské strany. "Matka celý den poslouchala v rozhlase informace okolo Účtenkovky a pak prohlásila: ´Jenže ti lidé, co si účtenky obvykle nechávají, nemají internet. Proč prostě nevylosují nějaká čísla a lidi si je pak můžou ve svých účtenkách hledat?´" uvedl Horák. "Neměl jsem to srdce jí vysvětlovat, že ačkoli se to tváří jako loterie, tak cílem toho podniku není, aby lidé něco vyhráli, nýbrž aby formou hry berňáku reportovali, co kde od koho nakoupili," dodal.

Technické řešení Účtenkovky kritizují ve svých internetových recenzích i uživatelé online distribuční služby Google Play, kde si ji lze stáhnout. Ti navíc hodně kritizovali design aplikace. "Načtení kódu nefunguje, ovládání není intuitivní," napsal na Google Play uživatel Karel Herynk.

"Moje první kroky s touto aplikací skončily už při registraci, kdy aplikace neustále psala, že chybí internetové připojení, i když vše ostatní s s netem mi frčí naplno. Takže už od startu k ničemu. Na aplikaci, jejíž logo stálo sto litrů, docela zavádějící," hodnotil Martin Žůrek.

"Příšerné, otřesená špatně ořezaná ikona aplikace, nelze se ani registrovat, protože vypršel čas spojení, a to nemluvím o automatickém prvním písmenu u jména a příjmení a podobně. K OCR jsem se ještě nedostal, ale dle ohlasů bída. A za tohle se utrácí státní peníze, a ještě vybízejí lidi k hazardu," napsal uživatel Ondřej Košťál.

Pozor na citlivá data

Vedle nepřívětivého technického řešení však vyvolává nová loterie kritiku ještě v jedné věci, na kterou se svém výše uvedeném komentáři poukázal už Horák: je to další "šmírovací" nástroj, jehož prostřednictvím svěří uživatel státu osobní data a údaje o svém pohybu a činnosti, přestože na tato data stát nemá žádné právo.

"Tahle aplikace chce právo, které rozhodně nemá mít. ID zařízení a informace o hovorech (čtení stavu telefonu a identity) jen tak někomu a něčemu do ruky nedávejte. Účtenkovce už vůbec ne. To, jaký má váš telefon unikátní identifikátor, zcela jistě nepotřebují provozovatelé aplikace vědět. Stejně jako řadu dalších informací, ke kterým se takto dostane," uvádí na svém webu Pooh publicista Daniel Dočekal.

"Aplikace Účtenkovka při instalaci žádá o povolení přístupu k informacím, komu voláte. Veselou loterii!" píše i Jakub Horák.

Vedle toho, že Účtenkovka sbírá citlivé údaje o uživatelích, pro jejichž držení není žádný relevantní důvod, shromažďuje diskutabilní formou i údaje o obchodních. Například zpracovává prostřednictvím soukromé firmy jejich daňová identifikační čísla (DIČ). Ta v případě fyzických osob (například živnostníků) představují jejich rodná čísla. K jejich zpracování přitom nemá daná soukromá firma od zmíněných osob souhlas, který je podle zákona o ochraně osobních údajů nezbytný. Poukázalo na to například politické hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které kvůli tomu podalo podnět k prošetření loterie Úřadem pro ochranu osobních údajů a navrhlo její dočasné pozastavení.

"K použití DIČ obchodníků pro loterii nemá ministerstvo, a tím ani firma, kterou k tomu najalo, zákonné oprávnění. Pořádání loterie je v zákoně pouze jako možnost, proto neopravňuje k použití těchto osobních údajů. Soukromý subjekt, který si ministerstvo financí najalo kvůli účtenkové loterii, hromadí obrovské množství soukromých údajů obchodníků bez jejich vědomí, aniž by mu k tomu kdokoliv z nich dal souhlas, nebo mu to umožňoval zákon. Podle zákona je povinen na to ministerstvo upozornit a ihned zpracování ukončit," píše mluvčí STAN Karel Kreml. Podle STAN tak jednoznačně dochází k porušování zákona o ochraně osobních údajů.

Jde ale také o to, že vyplňované údaje mohou sloužit k záměrnému poškození konkurence nebo “poukázání” na konkrétní firmu, což může vést ke zvýšenému zájmu ze strany finanční správy.

"Nikde jsem nenašel, jak je ošetřena kontrola zadávané částky. Pokud tato kontrola není v systému aplikována, tak to může vést k tomu, že bude-li chtít někdo poškodit konkurenci nebo na ni ukázat či poslat kontrolu, záměrně zadá chybnou částku," uvádí Jan Mrvík, výkonný ředitel společnosti Editel CZ, která se zaměřuje na elektronickou výměnu dokumentů.

ODS vyzvala k bojkotu celé loterie. "Účtenková loterie je pouze důsledek nesmyslného a udavačského projektu, který nese název EET. Při spuštění tohoto represivního nástroje ministerstvo financí přímo na svých stránkách vybízelo, aby občané hlásili, zda a jaké účtenky dostali. A teď bude lidi, kteří se rozhodli nahlašovat podnikatele, navíc i odměňovat, a to z peněz daňových poplatníků," uvedla pro Dotyk.cz první místopředsedkyně této strany Alexandra Udženija.