V Drážďanech se těší na příval Čechů

František Novák | 17. 12. 2016

Obchodníci v „polabské Florencii", jak se také přezdívá Drážďanům, zbrojí na českou okupaci místních obchodů. Kromě nápisů v češtině a českých vlajek se vyzbrojil i majitel drážďanského sexshopu.

Dokončení dálnice D8 přes České středohoří završí dlouholeté snahy vybudovat rychlou spojnici Praha-Drážďany. Z české metropole se řidiči dostanou „na jeden zátah" za necelou hodinu a půl do metropole Saska.

Obchodníci v Drážďanech se těší na příliv českých zákazníků, kteří mají být doslova nadržení na německé zboží a německé ceny, libuje si deník Bild (obdoba českého deníku Blesk – pozn. red.). Vánoční trhy, nákupní centra a sexshopy mají ještě do Vánoc zaplavit desítky tisíc koupěchtivých Čechů. A saští obchodníci na „český nájezd" zbrojí.

Ostuda jménem D8. Kdysi vysmívaní Poláci ve výstavbě dálnic Čechy drtivě poráží
Publicistika

Ostuda jménem D8. Kdysi vysmívaní Poláci ve výstavbě dálnic Čechy drtivě poráží

Nápisy v češtině

V obchodním domě Karstadt už mají nápisy jednotlivých oddělení v češtině. „Těšíme se na kupní sílu Čechů. V přízemí už máme veškeré informace v jejich rodné řeči," řekla německému deníku Christine Meyer von Froreichová, obchodní ředitelka saské pobočky Karstadtu.

Těšíme se na kupní sílu Čechů. V přízemí už máme veškeré informace v jejich rodné řeči.

Ještě větší vzrušení zažívá Michael Kling z obchodu s erotickým zbožím Erotic-Maxx-Boss na St. Petersburger Strasse. Už objednal kontejner erotických pomůcek navíc. „Češi se těší na erotické prádlo. A půl Prahy se zbláznilo do ženského vibrátoru za 189 eur, který vede k vlnám orgasmů," vychvaloval své zboží Kling.

Vibrátory v modré, červené a bíléAutor: Dirk Sukow/Bild

Také ředitelka městské firmy Dresden Marketing Bettina Bungeová oceňuje kupní sílu turistů z České republiky. „Kupní síla Čechů výrazně roste. Kromě nakupování navštěvují také akvaparky, muzea a údolí Labe až po Míšeň," kvituje český zájem o Sasko.

Až milion turistů z ČR

V nákupním centru Elbepark, kde je soustředěno na 180 obchodů, vyvěšují české vlajky. Čeští zákazníci tu tvoří až dvacet procent všech nakupujících. S otevřením posledního úseku dálnice D8 (v Německu to je dálnice A17) by jich mělo přibýt. Zejména z Prahy.

„Čísla nyní silně stoupají," pochvaluje si manažer centra Gordon Knabe. Za posledních deset let se počet turistů z Česka, kteří v metropoli na Labi přespí, zdvojnásobil. Počet Čechů a Moravanů, kteří si najdou do „Florencie na Labi" cestu, by měl ročně dosáhnout milionu.

Dálnice D8Autor: Daniel749/commons.wikimedia.org

Stavbu dálnice mezi Prahou a Drážďany začali plánovat už nacisté v říjnu 1938. K plánům se později vrátili komunisté z Československa a NDR. Dálnici se ale podařilo dokončit až na sklonku roku 2016, tedy po necelých osmdesáti letech od prvních plánů a dvacet sedm let od pádu železné opony. Vzrušení je namístě.

Tagy Bettina Bungeová České středohoří Česko dálnice Drážďany Florencie kupní síla Labe Praha Sasko