Jak se rozezná pravé české nebo moravské víno od dovozového, které se za české jenom vydává? Mimo jiné díky speciálnímu logu, představujícímu sklenku bez stopky v barvách české státní vlajky. Od letošního dubna je povinné značit tímto logem všechna vína tuzemského původu vyrobená v Česku. Značení má ztížit právě možnost zaměňování zahraničních vín za tuzemská.

Projekt značení českých a moravských vín jednotným logem vycházejícím z ochranné známky Vína z Moravy, vína z Čech vznikl v roce 2015, původně bylo ale toto označení dobrovolné. Od dubna se ale stalo součástí vinařské legislativy.

Na logo upozorní Brzobohatý

Podle Jaroslava Machovce, ředitele marketingové organizace českých a moravských vinařů Vinařský fond, nyní vzniká televizní a internetová kampaň, jejímž úkolem je zvýšit povědomí o tomto označení i u lidí. Reklamní spot, který se zaměří na prezentaci loga, vzniká ve třech mutacích, pro bílá, červená a růžová vína.

Komentář k reklamě namluvil herec, zpěvák a moderátor Ondřej Gregor Brzobohatý, s nímž Vinařský fond dlouhodobě spolupracuje. (Jméno Gregor používá Ondřej Brzobohatý od sňatku s bývalou českou Miss a Miss World Taťánou Kuchařovou). Na rozdíl od předchozích reklam fondu ale už nebude v novém spotu vidět, připravovaná reklama by měla být zaměřena čistě na produkt a logo.

Na mediální kampaň navážou podle Machovce aktivity v maloobchodních obchodních řetězcích a v Makru, kde poběží ochutnávky českých i moravských vín a na reklamních plochách se bude opět propagovat zmíněné logo.

Celá kampaň odstartuje zhruba koncem září. Její kreativní podobu vytvořila agentura Momentum, která patří do skupiny agentur McCann, mediální nasazení má na starost agentura MQI Brno. Obě si Vinařský fond vybral ve veřejném tendru pro roky 2016 až 2019. Vytvoření kampaně stálo zhruba tři miliony korun, za její mediální nasazení fond zaplatí asi 5,5 milionu korun. Fond je financován z povinných, zákonem daných příspěvků od pěstitelů révy a výrobců vína, přičemž zhruba tři čtvrtiny této částky dělají podle Machovce příspěvky 50 největších vinařských firem. Na aktivity fondu přispívá i ministerstvo zemědělství.

Rada Vinařského fondu v současnosti posuzuje také žádosti o podporu propagačních a veřejných aktivit v období od října, které jí zaslali čeští a moravští vinaři. Nejčastěji jde o příspěvek na pořádání akcí typu vinobraní nebo třeba slavnosti spojené s koštováním mladého vína.

Uzávěrka pro tyto žádosti byla 15. srpna, žádostí přišlo 158. Rada o nich bude rozhodovat 13. září. Podle Machovce fond většinou vyhoví 89 až 91 % žádostí, byť ne vždy v plné výši.

Česká a moravská vína a značení původu

Logo ve tvaru sklenky není jediným značením původu, který čeští vinaři mohou, popřípadě musí používat. Například sudová vína smí být kvůli předloňské novele zákona o vinohradnictví a vinařství prodávána pouze ze sudů označených jednorázovou páskou s jednoznačnými identifikačními údaji o původu vína. Ani jako marketingová značka není logo se sklenkou v barvách státní vlajky unikátní - například spolek Velkobílovických vinařů, sdružující majitele vinic a výrobce vín z největší vinařské obce v Česku, zavedl před dvěma lety pro svá vína společné logo červenožluté slípky.