Třináctiletá Deona se probudila z řízeného umělého spánku po nehodě, kdy byla popálena třetina povrchu jejího těla. Místo drahých léků, v některých případech i vysoce návykového morfia, hází po tučňácích sněhové koule.

Případy těžkých popálenin vyžadují velkou trpělivost pacientů, aby si rány během častých převazů neškrábali, a často ani silná analgetika nezabírají. Pro část pacientů představuje vítanou změnu využití brýlí pro sledování virtuální reality (VR brýle). Jejich cena se v posledních měsících dramaticky snížila a pro nemocnice se stávají zajímavou možností, jak pacienty přenést přes období rekonvalescence.

Byla jsem překvapená

To platí i pro oddělení popálenin v nemocnici Shriners Hospital for Children v Galvestonu, který leží v americkém státě Texas.
„Nikdy jsem o tom neslyšela, byla jsem překvapená. Když jsem brýle prvně vyzkoušela, začala jsem se soustředit na hru a pomohlo mi to s překonáváním bolesti," svěřila se Deona Duke.

I když se jedná o experimentální léčbu, její zastánci tvrdí, že může pomáhat řadě pacientů. Od Alzheimerovy choroby přes stavy úzkosti (např. s arachnofobií – chorobným strachem z pavouků) až po deprese.

Experimentální léčba může pomáhat řadě pacientů. Od Alzheimerovy choroby až po deprese.

Dostupná hračka

Dříve nákladná hračka se stává dostupným spotřebním zbožím. Výrobci VR brýlí totiž mezi sebou soutěží o dominanci na trhu – Facebook, Sony, HTC a další. Konkurenční boj tlačí cenu virtuálních brýlí dolů.

Léčba spočívá v tom, že se naše mysl nesoustředí na bolest, která se tím zintenzivňuje, ale upoutá ji něco jiného. Virtuální realita je zajímavou možností, kam naši pozornost odvést a přitom neničit organismus dalšími dávkami utišujících prostředků.

Bolest chrání tělo

„Bolest je naším alarmem proti poškození a dělá svou práci velmi dobře, aby upoutala naši pozornost," vysvětlila Beth Darnallová, profesorka na Stanford Health Care, jež se specializuje na medicínu bolesti.

Také Stanfordova univezita se podílí na výzkumech, jak překonávat bolest s využitím VR brýlí. Podobně jako meditace mohou tyto brýle naši mysl oklamat a pacient přestane na bolest myslet. Uklidnění nervového systému pak přispívá i k menšímu vnímání bolesti.

Čekání na srdce

V Los Angeles VR brýle použili pro pacienta, který čekal na transplantaci srdce. Pro něj byl speciálně vyvinut software startupové firmy AppliedVR. Jeho mysl se přestala soustředit na to, že je v malém nemocničním pokoji, svaly se uvolnily a bolest ustoupila.

Ronald Yarbrough čeká v Los Angeles na srdce. VR brýle mu pomáhají tlumit bolest.Autor: David Nicholson/Bloomberg

Řidič kamionu, který čekal na nové srdce, je technickou pomůckou nadšen a uvažuje o její koupi po návratu z nemocnice. „Nemyslel jsem si, že to bude fungovat. Ale jsem nadšen," svěřil se Ronald Yarbrough pro Bloomberg.

Mladá technologie

Na masové využití VR brýlí ve zdravotnictví je ještě brzy. „Je to stále velmi nová technologie," řekl k hromadnému využití brýlí Houman Danesh, který se zabývá léčbou bolesti v newyorské Mount Sinai Hospital.

Původně tuto techniku používali zubaři, když pacientům pouštěli v brýlích videofilmy a ti si přestali stěžovat na bolest během zákroků. Zejména malí pacienti se přestali bát injekcí a vrtání zubů.

První VR brýle ale stály okolo 35 tisíc dolarů, což bylo po využití ve zdravotnictví příliš mnoho. Nyní Oculus Rift Headset stojí 599 dolarů (asi 14 300 korun), brýle od HTC 799 dolarů. A to už je pro nemocnice cena, za kterou se brýle vyplatí pořídit. Péče v nemocnicích v USA ročně stojí okolo jednoho bilionu dolarů.

2 mld. USD

Za tolik koupil Facebook Oculus VR v březnu 2014.

Šance pro startupové firmy

Na virtuálním byznysu se chtějí „přiživit" i technologické startupy. Zmíněný AppliedVR vyvíjí software určený pro nemocnice jako terapeutickou pomůcku. Další, DeepStream VR, zase nabízí software přímo pro pacienty s popáleninami. Jejich program Cool nabízí hrátky s vydrou. A jak uvedla Deona Duke, některé hry – jako ta s tučňáky - se rychle omrzí a začne nastupovat bolest. Proto je třeba software měnit podle věku a zaměření pacientů.