Peking je znám především jako město, které trápí nedýchatelný vzduch a smog. To chce změnit Daan Roosegaarde. Jeho bezemisní věž funguje jako ionizátor, který přitahuje částky uhlíku (ty tvoří až 40 procent nečistot ve vzduchu). Vzduch tak fakticky filtruje. Ze stlačeného uhlíku pak může vzniknout „umělý diamant" a být použit jako šperk. Navíc jeho koupí podpoříte financování projektu.

„V podstatě věž funguje stejně jako nafukovací balónek. Když ho hladíte rukou, vznikne statická elektřina a ta přitahuje vaše vlasy," vysvětlil pro CNN Money mladý designér.

Zdroj: Youtube

První vlašťovka

Umělec doufá, že první věž v Pekingu nezůstane jen osamělou vlašťovkou, ale jeho nápad bude využíván na dalších místech nejlidnatější a zároveň nejvíce znečištěné země na světě.
Komunistická vláda již rozhodla, že chce investovat více peněz do bezemisních technologií. Podle Reuters chce vydat až 2,6 miliardy dolarů na ochranu životního prostředí v následujících čtyřech letech.

„Dalo by se říci, že tato věž je největší vysavač smogu na světě," popsal sedmimetrovou věž v TV Bloomberg mladý Nizozemec. „Čína bude investovat miliardy dolarů do války proti smogu a my budeme rozhodně součástí této války," dodal.

Čína bude investovat miliardy dolarů do války proti smogu a my budeme rozhodně součástí této války

Už na konci roku 2015 prohlásil, že bych chtěl jen po parcích Pekingu takových věží rozmístit až 25. „Musíte si získat důvěru. To je Čína," vysvětlil, proč začal jednání nejprve s místní čínskou samosprávou.
V budoucnu by mohl vysavače na smog dodávat i do Indie a Mexika, kde se také potýkají s nadměrným znečištěním vzduchu.

Podpora čínských úřadů

Věž podle serveru Quartz za hodinu přefiltruje až 30 tisíc kubických metrů vzduchu a zachytí až 75 procent pevných látek PM2,5 a PM10, jež se podílejí na smogu. Projekt má podporu čínského ministerstva životního prostředí.
Daan Roosegaarde zaujal svým nápadem už loni, kdy na crowdfundingovém Kickstarteru vybral do srpna 2015 na rozvoj projektu 113 tisíc eur (asi 3 mil. korun).

Umělec ví, že pouze jeho nápad smog z čínských měst nedostane. Doufá nicméně, že lidé začnou o problému znečištění vzduchu přemýšlet. „Samozřejmě, že jedna věž nenabízí řešení pro celé město. Ale myslím, že i malý kámen v řece způsobí zvlnění hladiny, a to vytváří změnu," vysvětlil v rozhovoru pro server DesignBoom. Na nápad přišel před třemi lety právě při návštěvě Pekingu. Z hotelového okna nebylo přes smog vůbec vidět.

8 let

Nejmladší čínský pacient s rakovinou plic. Zdroj: Bloomberg

Milion a půl úmrtí ročně

Podle nevládní organizace Berkeley Earth zemře ročně v Číně na následky znečistění ovzduší 1,6 milionu lidí, což je 17 procent všech úmrtí v zemi čínského draka. A úrovně pevných částí ve vzduchu označovaných jako PM2,5 (částice o velikosti 2,5 mikrometrů, tzv. jemný prach) jsou až 17krát vyšší, než doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Nejmladšímu čínského pacientovi s rakovinou plic je pouhých osm let, uvedla agentura Bloomberg.