Očekávané zasedání Fed a rozhodnutí ponechat úrokové sazby na stejné úrovni není překvapivé. Spíše trhy sledují slova šéfky Janet Yellenové. Ta po zasedání bankéřů Fed uvedla, že stále přetrvávají faktory, kdy je třeba držet úrokové míry na nízké úrovni, ze kterých by se mohla stát "nová" normalita.

Agentury si všímají i toho, že zmínila hlasování o Brexitu. Fed nechce dále zvyšovat nervozitu na finančních trzích a počká si, jak hlasování dopadne. Na druhou stranu, pokud by dlouhodobě pokračovalo oslabování dolaru a nezlepšovala by se čísla z amerického trhu práce, zvyšování úrokových sazeb v červenci je velmi nepravděpodobné, i když Fed uvedl, že stále počítá se zvýšením do konce tohoto roku.

Jak to řešit?

"Pokud na základě mezinárodních okolností a podrážděnosti trhů dojde k tomu, že bude dále dolar oslabovat a kapitálové toky naruší stabilitu (globální ekonomiky), to vše může ovlivnit inflaci a zisk pracovních míst ve Spojených státech. Pak budeme mít skutečně zásadní otázku, jaku tuto situaci řešit," komentoval pro Reuters profesor ekonomie Jon Faust z Johns Hopkins Univesity rozhodnutí Fed ponechat úrokové míry na úrovni 0,5 procenta.

Analytik Jan Čermák z ČSOB uvedl, že stále zůstává naděje – byť méně pravděpodobná, že v červenci Fed sazby zvedne. "Americká centrální banka nadále zůstává v módu "počkáme a uvidíme", přičemž nyní se primárně čeká na britské referendum (23. 6.) a na červnová data z trhu práce (8. 7.)," napsal v komentáři k poslednímu jednání Fed.

Nervozita trhů zejména před hlasováním o Brexitu vede k tomu, že posiluje zlato. To se nyní prodává za 1 301 dolarů za trojskou unci a je nejvýše od 3. května. Naopak japonské a německé desetileté dluhopisy jsou na rekordních minimech. Německé následovaly japonské bondy a spadly do záporného teritoria.