Za vším hledejte ženu, respektive kapku krve. Jednoduchý koncept, který dokázal nadchnout řadu investorů. Analýza krve z jedné kapičky, to je v jednoduchosti koncept startupu Theranos, který dokázal od investorů získat 800 milionů dolarů a byl před dvěma lety ohodnocen na omračujících 9 miliard dolarů (což je asi 216 miliard korun, pětina příjmů rozpočtu ČR v roce 2015).

Majetek zakladatelky firmy Elizabeth Holmesové, která ve firmě vlastní 50-ti procentní podíl, redaktoři časopisu Forbes, který pravidelně sestavuje žebříčky nejbohatších lidí planety, přepočítali na 4,5 miliardy dolarů. To ji loni vyneslo první pozici v žebříčku Američanek, které nezbohatli dědictvím, ale sami se o svůj majetek přičinily.

Theranos není veřejně obchodovaná a jen těžko se dá skutečná hodnota tohoto jednorožce vyčíslit, pokud odmítá zveřejnit hospodářské výsledky.

Maximálně miliarda

V posledním roce ale příběh úspěšného projektu dostává znepokojující trhliny. Laboratorní společnost Theranos byla vyšetřována několika americkými agenturami, zda je její testování krve účinné.

Také vyšlo najevo, že hospodářské výsledky nejsou takové, jaké firma z kalifornského Palo Alto deklarovala a tržby jsou pod 100 miliony dolarů. Z této částky by pak více realitě odpovídala evaluace podniku na 800 milionů dolarů, maximálně na jednu miliardu.

9 mld. USD
Takovou hodnotu měla mít firma Theranos v roce 2014. Zdroj: forbes.com

800 mil. USD
Taková je odhadovaná hodnota firmy Theranos k červnu 2016. Zdroj: forbes.com

O ekonomickém zpomalení v Silicon Valley psal Dotyk BYZNYS č. 11/2016

Pouhé spekulace

Společnost Theranos se samozřejmě brání a tvrdí, že odhad Forbesu je nesprávný. „Jako soukromá společnost jsme odmítli sdílet důvěrné informace s časopisem Forbes. V důsledku toho byl jejich článek založen výhradně na spekulacích," ohradila se mluvčí Brooke Buchananová pro časopis Time.

Forbes ale vysvětlil, že Theranos není veřejně obchodovaná na burze a jen těžko se dá skutečná hodnota tohoto jednorožce (hodnota firmy přesahující miliardu dolarů) vyčíslit, pokud odmítá zveřejnit hospodářské výsledky.

Podle odhadů lidí, kteří se pohybují ve světě spekulativního kapitálu (tzv. venture capital), nápad nemusí mít valnou hodnotu, pokud se prokáže, že je celý koncept je chybný. Dosud usměvavá blondýna vybrala od investorů 724 milionů dolarů. A pokud by firmu chtěla prodat, přednostně budou vyplaceni tito investoři.

„Je možné, že v nějakém okamžiku bude Holmesová schopná získat další peníze, které by přesáhly 800 milionů dolarů od již existujících investorů, ale na tuto možnost nesázíme," vysvětlil Forbes, proč nyní ohodnotil majetek ještě před pár měsíci obdivované ženy ze Silicon Valley na nulu.

Zdravotní regulátor navrhl zakázat činnost zakladatelce společnosti v oblasti testování krve na dva roky.

Čísla k hospodaření chybí

Navíc panuje mnoho nejasností ohledně skutečného hospodaření firmy. Blondýna libující si ve veganské stravě a černém roláku šest měsíců slibovala, že zveřejní data k hospodaření jejího startupu, který založila v roce 2003, ale redaktoři se nedočkali ničeho.

Tvrdila přitom, že má povolení úřadu pro léčiva FDA k testování krve na herpes virus a dalších 120 testů čeká na schválení, což má dokazovat, že její technologie funguje. Přitom FDA naopak zakázala její testování z kapky krve odebrané z bříška prstu.

Jen pár kapek

Základní myšlenkou přitom bylo, že se laboratorní testy lidí mohou udělat jen na základě drobných kapek krve bez tradičního odběru krve za pomocí dlouhé jehly a injekční stříkačky. V dubnu firma Theranos připustila, že je vyšetřována komisí pro akcie a také státním zástupcem v severním okrsku Kalifornie. Její činnost zkoumal také úřad pro kontrolu léčiv a potravin Food and Drug Administration (FDA) a další medicínské organizace.

Zdravotní regulátor CMS (Centers for Medicare and Medicaid Services) pak v dubnu navrhl zakázat činnost zakladatelce společnosti v oblasti testování krve na dva roky, protože firma nebyla schopna odstranit „podstatné nedostatky" ve své kalifornské laboratoři v Newarku.

Časopis Forbes stahuje Elizabeth Holmesovou, která v 19. letech rozjela svůj medicínský byznys, ze všech žebříčků nejbohatších lidí planety.

Testy Edisona jsou neplatné

Podle deníku Wall Street Journal (WSJ) firma Theranos musela dokonce zrušit výsledky svých testů, které prováděly přístroje Edison za poslední dva roky. Přitom tato technologie byla považována jako revoluční a byla hlavním podkladem pro ohodnocení firmy na 9 miliard dolarů v roce 2014.

Samotná firma přiznala, že desítky tisíc testů korigovala na tradičních laboratorních přístrojích. Ročně přitom Theranos provádí okolo 890 tisíc testů krve, uvedl WSJ. „To znamená, že někteří pacienti obdrželi chybné výsledky, které mohly negativně ovlivnit rozhodnutí jejich lékařů," uvedl deník WSJ. Že Theranos zasílá praktickým lékařům opravené testy krve, potvrdili praktici v oblasti arizonského Pheonixu.

Z 200 typů krevních testů, které Theranos nabízí, přístroje Edison prováděly 12 typů. Přestaly se používat na konci června 2015, uvedl zdroj americkému deníku. Podle firmy sídlící v Palo Alto bylo dosud opraveno jedno procento testů. Zbytek je prý v pořádku.

890 tisíc
Tolik testů ročně provede firma Theranos. Zdroj. wsj.com

1 %
Tolik testů prováděných firmou Theranos bylo chybných, zbytek má být v pořádku. Zdroj: Bloomberg

Vyškrtnutí ze žebříčků

Každopádně než Theranos zveřejní data o svém hospodaření na ročním zasedání AACC (American Association for Clinical Chemistry) během tohoto srpna a rozptýlí námitky regulátorů USA, časopis stahuje Elizabeth Holmesovou, která v 19. letech rozjela svůj medicínský byznys, ze všech žebříčků nejbohatších lidí planety. A pro mnohé investory, ale i zákazníky, může ztráta důvěryhodnosti projektu znamenat těžko napravitelnou škodu. Zejména pokud se jedná o zdraví lidí.

Jaká je konkurence Theranos
Experti oslovení časopisem Forbes jsou skeptičtí k tomu, že by firma Theranos mohla mít podobnou kapitalizaci jako jeho přímí konkurenti. Laboratory Corp. Of America má přitom tržní kapitalizaci 13 miliard dolarů a Quest Diagnostics 11 miliard dolarů. Theranos si navíc účtuje za provádění testů méně než konkurence. Musela by dramaticky zvýšit marže u svých testů a získat více zákazníků, aby mohla vykázat uspokojivé hospodářské výsledky.