Seznam.cz na konci roku opustí šéfproducent video serveru Stream Lukáš Záhoř a producent seriálu Kancelář Blaník Milan Kuchynka z firmy Negativ. Kancelář Blaník sice po jejich odchodu ze Streamu hned nezmizí, protože Negativ a Seznam.cz pracují na přípravách filmu Prezident Blaník a dokončují "nový seriál, který má být na Stream.cz uveden ještě během listopadu", jak uvedla pro ČTK mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Zmíněným novým seriálem bude pravděpodobně osmidílný Casting z prostředí hereckých castingů, jehož stopáž by se měla poprvé v historii Stream.cz pohybovat kolem 15 minut a v jehož hlavních rolích se představí mimo jiné Jana Plodková, představitel Tondy Blaníka Marek Daniel a Vojtěch Dyk.

Žádné další nové formáty už ale Negativ pro Stream vyvíjet nebude, jak Dotyku potvrdil Milan Kuchynka z Negativu.

"Odcházím z důvodu, že jde pryč Lukáš, se kterým jsme dlouho spolupracovali, já měl důvěru jeho a on měl důvěru mou. Hodlám s ním proto spolupracovat i nadále, i když zatím nevím, jakou formou to bude," řekl Dotyku Milan Kuchynka. Odchod se podle jeho slov týká i produkční firmy Negativ, která končí s vývojem formátů pro Stream. Negativ vytvořil kromě Kanceláře Blaník a Castingu pro Stream například i seriál Autobazar Monte Carlo s Petrem Čtvrtníčkem.

Šéfproducent Streamu Lukáš Záhoř vedl internetovou televizi od roku 2011 a stál u zrodu většiny jeho klíčových pořadů.

„Skutečně odcházím ke konci roku na vlastní žádost. Poslední dobou Stream nešlo posouvat tak dopředu tak rychle, jak by to bylo ideální. Rok jsem to zkoušel prolomit, ale vzhledem k tomu, že se to nedařilo dle mých představ, rozhodl jsem se, že bude lepší, když odejdu,“ uvedl pro iDnes.cz Záhoř s tím, že internetové televizi přeje, aby se ji dále co nejlépe dařilo.

Vedle Negativu ohlašují v návaznosti na Záhořův krok svůj odchod ze Streamu i další jeho hvězdy, nebo přinejmenším dávají najevo, že jej zvažují.

"V době, která se potýká s manipulacemi informací a ve které jsou novináři nuceni čelit nejrůznějším tlakům, pro mě byl Stream synonymem nezávislého a svobodného média, které plní dokonce funkci toho veřejnoprávního. Takovým médiem mohl být jenom díky silné osobnosti v čele, kterou pro mě Lukáš Záhoř je. Osobnosti, která má vizi, neuvěřitelné nasazení i odvahu. Jeho zásluhou se z neznámého projektu stala nejsledovanější česká internetová televize," sdělil v pondělí Aktuálně.cz Tuna, který dodal, že odchodem Záhoře se pro něj zásadně mění situace a o svém dalším působení v internetové televizi nyní přemýšlí. Víc komentovat to nechtěl.

Ze Streamu podle serveru Lidovky.cz odejde kvůli Záhořovi také šéfkuchař Roman Vaněk. "Na základě jeho odchodu jsem se po pečlivém zvážení rozhodl z internetové televize Stream.cz spolu s několika dalšími tvůrci odejít a ukončit tak dosavadní spolupráci. Samozřejmě během následujících dnů dokončím rozdělanou práci na několika posledních dílech mého pořadu Jídlo s.r.o," zveřejnily Lidovky.cz v sobotu večer jeho prohlášení.

Podle některých ohlasů na Twitteru Seznam význam lidí Stream.cz podcenil.

Záhořovi se také údajně nelíbila skutečnost, že Seznam.cz letos v srpnu během pár dnů otočil svou politiku, kdy nejdřív oznámil, že znemožní zobrazování reklam ze svého programu Sklik na serverech, na nichž se objevují lživé či zkreslené informace, a po pár dnech vzal toto oznámení zpět. (Sklik zobrazuje na webech reklamu na různé firmy či služby. Do programu se mohou jako partneři zapojit servery splňující podmínky Seznam.cz a za zobrazení reklamy na svých webech pak dostávají od Seznam.cz provizi z výnosů z reklamy.) Lukáš Záhoř se bohužel Dotyku do uzávěrky neozval.

Záhořův odchod přichází v době, která je pro Seznam citlivá, protože chce spustit vlastní televizní kanál, jehož obsah měl zásti tvořit a dodávat právě tvůrčí tým Streamu. Seznam už dostal od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci. Kanál by měl odstartovat ještě letos.

Obsahový ředitel Seznamu Igor Kalaš pro ČTK uvedl, že za Záhoře hledá náhradu. "Dlouhodobě chci rozdělit roli šéfproducenta od provozních věcí. Kreativní část producentské práce by neměla být zatěžována rozpočtováním, vyjednáváním a dalšími provozními záležitostmi. Nového šéfproducenta už hledáme tak, aby mohl společně v tandemu s nastupujícím provozním šéfem Stream.cz realizovat novou strategii služby a posunout Stream zase dál, hlavně ve spolupráci s naší vznikající televizí. Aktuálně se bavíme s našimi interními tvůrci i s externími dodavateli a vysvětlujeme, že o spolupráci i nadále stojíme," uvedl Kalaš.

Videa na Streamu v září sledovalo 2,4 milionu uživatelů. Server zaznamenal 20 milionů přehraných videí. Seznam.cz vedle toho loni na podzim vybudoval televizní studio a založil vlastní zpravodajskou redakci pro natáčení zpráv, reportáží a publicistiky. Nedávno získal licence na vysílání klasického TV kanálu, který by měl do konce roku zahájit vysílání.

Seznam.cz má roční tržby přes tři miliardy korun. Významnou část tvoří příjmy z inzerce. Majitelem společnosti je její zakladatel Ivo Lukačovič.