Pozor na skryté žrouty energie
Pravděpodobně každého napadnou alespoň některé kroky, díky kterým můžeme snížit naše účty za energie. Mnoho domácností se tak uchyluje k snižování teploty na termostatu, omezování svícení nebo méně používají některé elektrospotřebiče. Tyto kroky mohou pomoci, ale zároveň výrazně zasahují do komfortu a standardu žití, na který jsme si zvykli.
Přitom mohou být pozitivní efekty těchto kroků zastíněny vysokou spotřebou způsobenou chybami v jiné oblasti. Vždy je proto třeba přemýšlet nad každým skrytým žroutem energie a nezaměřovat se pouze na ty očividné.
Nejhorší způsob větrání
V zimě dejte pozor na větrání na ventilaci a mikroventilaci. Tento nenápadný způsob větrání představuje jednoho z nejhorších žroutů energie ve většině domácností. Zejména v zimě často nechceme otevírat okna dokořán, ale přesto chceme svěží vzduch. Pokud za tímto účelem používáme mikroventilaci nebo klasickou ventilaci, nejenom že pořádně nevyvětráme, ale přijdeme o velké množství tepla.
Otevřeným oknem v poloze ventilace nebo mikroventilace uniká teplo daleko snáze než vzduch, a proto je ztráta teplo mnohem výraznější. Abychom takto místnost dobře vyvětrali, musíme mít ventilaci otevřenu mnohem déle, tím se prochladí nejenom stěny kolem oken a ztráta tepla je tak velká. Mnohem více se vyplatí častěji otevřít okno dokořán na několik málo minut než celý den větrat na ventilaci. Mikroventilaci v zimě vůbec nepoužívejte, okna mohou uvnitř i namrznout. Velkým plusem v domácnosti jsou kvalitní okna (ať už plastová nebo dřevěná). Pokud chcete investovat do úprav, které vám budou energie šetřit dlouhodobě, výměna okna by měla být mezi prvními.
Žárovky nejsou všechno
Téměř za mánii lze považovat neustále vyměňování žárovek za ty úsporné. Pravda je, že díky nim můžeme ušetřit na spotřebě elektrické energie, ale tento efekt je zanedbatelný v porovnání s většími spotřebiči, které elektřinu využívají.
Pokud máte doma starou lednici či jiný kuchyňský spotřebič, můžete výrazně ušetřit za energii, pokud ho vyměníte za úsporný. Zároveň se vyplatí využívat menší spotřebiče na drobné úkoly. Mnohem úspornější je ohřát vodu v rychlovarné konvici než ji ohřát v hrnci na plynovém či elektrickém sporáku.
Šetření na nesprávném místě
Některé snahy o úsporu jsou naprosto mylné. Pokud vypínáme topení při každém odchodu z bytu, stojí nás to v konečném důsledku mnohem více. Při návratu topení opět zapneme, a to se musí opět nahřát. V bytě za tu dobu zároveň klesla teplota a je třeba jej opět prohřát. Oba tyto kroky stojí mnohem více energie než situace, kdy necháme topení zapnuté po celou dobu naší nepřítomnosti.
Jako další příklad můžeme uvést mytí nádobí ve dřezu z toho důvodu, abychom ušetřili za myčku. Spotřebovaná voda a elektřina za svícení může být mnohem dražší než v případě myčky, která může využívat levný noční proud.