Nejpoužívanější ze všech: HDMI konektor

Za pravděpodobně nejvyužívanější bychom dnes pro přenos videa (ale i zvuku a někdy i internetového připojení) mohli označit HDMI kabel. HDMI je kabelem relativně novým, jejich vývoj započal až po roce 2000 a velice rychle se rozšířil do nejrůznějších zařízení po celém světě. HDMI nechybí ve většině nových monitorů, počítačů ani projektorů.

Díky rozšíření, kompaktnosti a všeobecné známosti je pravděpodobné, že HDMI konektor zde s námi ještě mnoho let bude. Jeho vývoj neustále probíhá a nejmodernější HDMI kabely jsou schopny přenášet 4K obraz, běžný je i přenos zvuku a v některých případech lze HDMI kabel využít i pro přenos internetového připojení.

DVI: Předchůdce HDMI

Před příchodem HDMI byl pravděpodobně nejrozšířenějším konektorem DVI. Šlo o digitální konektor, který umožňoval kvalitní přenos obrazu, zároveň byl ale poměrně veliký. To nebyl problém u tehdy rozšířených stolních počítačů, zejména na noteboocích ale zabíral až příliš mnoho místa a působil nevzhledně. DVI se stal jakýmsi mostem mezi VGA konektory (viz níže) a dodnes populárním HDMI. Jeho éra byla poměrně krátká a dnes na něj narazíte spíše výjimečně. Máte-li starší monitor s DVI vstupem, nemusíte smutnit. Jednoduchá redukce vám umožní zapojit monitor i do počítače s HDMI výstupem. Stejně tak pravděpodobně monitor dokážete připojit ke staršímu notebooku nebo stolnímu počítači s VGA výstupem.

VGA konektor – široce rozšířený analog

Dlouhé roky byl VGA konektor, typický pro své modré zabarvení, široce přijímán jako standard pro přenos obrazu. Dnes je již některými považován za muzejní kousek, ještě v minulé dekádě jste na něj ale mohli zcela běžně narazit i v nových projektorech a počítačích. Dnes se již kvůli problematické kompatibilitě tato zařízení nahradila novými, všichni ale máme VGA v živé paměti.

Alternativní konektory

Kromě výše zmíněných můžete občas narazit na alternativní konektory pro přenos obrazu. Pravděpodobně nejrozšířenějším je DisplayPort, který je na první pohled podobný HDMI, nicméně konektor má trochu jiný tvar i vlastnosti a kabely proto rozhodně nejsou zaměnitelné. Kromě toho existují zmenšené verze konektorů jako Mini DisplayPort nebo Mini HDMI. Našli byste různé výhody i nevýhody těchto alternativních konektorů, nicméně žádný z nich není tak masivně rozšířen, jako jsou či byly konektory výše zmíněné.

Budoucnost: Ovládne vše USB-C?

Pro přenos obrazu, zvuku i dat lze v některých případech využít také USB-C. Teprve budoucnost ukáže, zda tento stále relativně nový konektor dokáže zejména HDMI kompletně nahradit. Vzhledem k tomu, že nové notebooky i monitory zpravidla obsahují oba tyto konektory, HDMI zatím světu sbohem rozhodně nedává a minimálně nějakou dobu budou oba konektory existovat vedle sebe.