S montessori můžete začít již od jejich narození. Základem tohoto stylu rodičovství je:

  • samostatnost,
  • aktivní zapojení dětí do běžného provozu,
  • přizpůsobení okolí podle věku dítěte.

Filozofie montessori v dětském pokoji

Montessori přístup k vzdělávání a výchově klade důraz na samostatnost a aktivní zapojení dítěte do vlastního vývoje. Tato filozofie může být úspěšně implementována i do designu dětského pokoje. Pro děti musíte vytvořit prostředí, které podporuje jejich přirozený vývoj. Není vůbec těžké to udělat. Musíte jen vědět, v čem spočívají základy a investovat do pár zlepšení v dětském pokoji i mimo něj.

Nízký nábytek a otevřený prostor

Montessori dětský pokoj by měl obsahovat nízký nábytek, který je pro dítě přístupný. Nízké postele, stolky a police umožňují dětem snadný přístup a nezávislost. Otevřený prostor podporuje pohyb a kreativitu. Nábytek (včetně šatní škříně) by měl odpovídat velikosti dítěte. Základem je, že se dítě naučí všechno dělat samo. To ale nejde, když do skříní nedosáhne. Poslouží k tomu:

  • nízko zavěšené police,
  • stojany na knihy,
  • otevřené komody,
  • nízký věšák na ramínka s oblečením.

Přirozené materiály a jednoduchý design

Při zařizování montessori dětského pokoje volte přirozené materiály, jako je dřevo a bavlna. Jednoduchý design s minimálním množstvím výzdoby umožňuje dítěti soustředit se na své vlastní aktivity a rozvoj. Mnoho rodičů provádí také tzv. „toy rotation“, kdy pravidelně mění dětem hračky. Díky tomu nejsou zahlcení příliš mnoha předměty.

Rozvoj smyslů

Montessori pedagogika zdůrazňuje rozvoj smyslů. Začleňte do dětského pokoje prvky, které stimulují hmat, zrak, sluch a chuť. Barevné hrací podložky, hudební nástroje a různé textury podporují aktivní vnímání světa kolem. Do prostoru s hračkami vždy přidejte stavebnici, knihy, hudební nástroj a nějaké plyšáky nebo figurky na hraní.

Přístup k hračkám a pomůckám

Usnadněte dítěti přístup k jeho hračkám a vzdělávacím pomůckám. Otevřené regály nebo nízké police, kde jsou všechny hračky viditelné a dosažitelné, podporují jeho schopnost si samostatně vybírat a hrát. Plastová krabice pro všechny potřeby jsou skvělým způsobem, jak usnadnit dětem organizaci hraček i oblečení. Pořiďte si proto dostatek krabic i košíků.

Samostatné uklízení

Montessori věří v učení dítěte odpovědnosti a samostatnému uklízení. Začleňte do pokoje úložné boxy a koše na hračky, které jsou pro dítě snadno ovladatelné. Tím ho naučíte udržovat pořádek ve vlastním prostoru.

Růst s dítětem

Montessori prostředí v dětském pokoji by mělo růst s dítětem. Flexibilní nábytek a promyšlené uspořádání umožňují přizpůsobit prostor podle změn v jeho potřebách a zájmech. Investujte do rostoucího stolu nebo postele. Uvidíte, že se vám to v dlouhodobém horizontu vyplatí. Navíc vždy snadno přizpůsobíte prostor věku a potřebám dítěte.

Rodinný prostor pro společné aktivity

Vytvořte v dětském pokoji také prostor pro společné aktivity s rodinou. Čtení knih, hraní her a tvorba uměleckých děl posilují rodinné vztahy a podporují kreativitu dítěte. Velmi důležitý je také prostor na umělecké pomůcky nebo společenské hry. Nezapomeňte, že základem montessori je rodina. Trávení volného času s dětmi je zde základem. Prostor proto musí být funkční pro děti, ale musíte vyhovovat také dospělým.

S implementací montessori principů do designu dětského pokoje můžete vytvořit inspirativní prostředí, které podporuje jeho samostatnost, kreativitu a celkový rozvoj. Buďte kreativní a sledujte, jak se váš malý průzkumník radostně rozvíjí ve svém vlastním prostoru.