Kdo je Thor Heyerdahl

Thor Heyerdahl je norský mořeplavec a dobrodruh, který na voru doplul z Peru až na polynéské souostroví Tuamotu. Cesta mu trvala 101 dní a urazil celkem 6 980 km. Co ho k takovému šílenému činu vedlo? Na základě svých archeologických a antropologických výzkumů byl přesvědčený, že Polynésii osídlili jako první domorodci z pobřeží Jižní Ameriky. Konkrétně z Peru. Vědecký svět ale jeho teorii příliš nepodporoval. Indiáni přece neměli čluny, na kterých by mohli plout přes oceán. Co ale měli, byly vory z balzového dřeva. Mladý dobrodruh Thor Heyerdahl se nechal pobízet dvakrát. Jeden takový člun si s přáteli sestavil a jak to dopadlo, už víte.

Kniha Kon-Tiki o první zaoceánské výpravě

O své odvážné cestě napsal Thor Heyerdahl knihu Kon-Tiki, pojmenovanou po voru, na kterém se vydal s přáteli přes oceán. Stalo se tak v roce 1947 a v té době neměla jeho cesta konkurenci. Příběh mladého dobrodruha se stal okamžitě bestsellerem, filmový dokument získal Oscara a vor Kon-Tiki je nyní k vidění v muzeuOslu, hlavním městě Norska.

Opravdu Jihoameričané osídlili Polynésii?

I přes fascinující důkaz, že se staří Peruánci mohli dopravit z Peru až do Polynésie se ale Thorova teorie nepotvrdila. Analýzy kostí obyvatel Velikonočního ostrova nevykázaly žádnou shodu s lidmi žijícími v Jižní Americe. Pravděpodobně se do Polynésie nevyvážely ani některé typické plodiny jako například sladké brambory. Podle výzkumu z roku 2018 se tyto plodiny dostaly do Polynésie samovolně již desítky až stovky tisíc let před tím, než na této trase začali poprvé cestovat lidé.

Druhá zaoceánská expedice RA

Thor Heyerdahl se ovšem od dalších expedic nenechal odradit. Na Velikonočním ostrově totiž objevil zobrazení rákosových člunů se stěžni a plachtami.Toto zjištění mu vnuklo myšlenku, že s Polynésii mohly být v kontaktu i další civilizace. Roku 1969 se pustil do stavby lodě po vzoru starých Egypťanů a vyplul na cestu dlouhou 5 000 km, která vedla z Maroka do Mexika.

Třetí zaoceánská expedice RA II

První expedice se bohužel nezdařila. Proto se o rok později vydal na další cestu, tentokrát z Maroka na Barbados. Nepotvrdilo se sice, že by Egypťané navštívili právě tuto oblast, ale k určitému pozitivnímu zjištění nakonec došlo: V jižní Skandinávii byly nalezené mezopotámské korálky staré 3 400 let a dostaly se sem pravděpodobně díky námořnímu obchodu.

Kon-Tiki muzeum v Oslu

Muzeum známého norského mořeplavce najdete na poloostrově Bygdøy v Oslu. Dostanete se na něj snadno lodí přímo z centra města. Je zde uložený vor Kon-Tiki a plavidlo RA II. Součástí muzea jsou také rozsáhlé sbírky předmětů ze světoznámých expedic a knihovna s asi 8 000 svazky. Muzeum je otevřeno každý den a vstupné stojí 140 Kč.

Norsko, země mnoha krás

Norsko patří mezi nejkrásnější země Evropy. Není divu. Najdete zde zasněžené vrcholky, vysoké skalní stěny, ledovce, divoké řeky s průzračně čistou vodou, šumící vodopády i hluboké fjordy. Malou „expedici“ do tohoto úchvatného kousku světa si můžete udělat i vy, třeba v rámci poznávacího zájezdu do Norska. Zahrnuje túry krásnou krajinou norských národních parků a samozřejmě nevynechá ani Oslo plné zajímavých muzeí.

Autor: Linda Mannelová