Příběh Sandry: Na IT si nevěřila, teď je úspěšnou vývojářkou

Komerční sdělení | 31. 1. 2023

Počítače ji lákaly od dětství. „Jenže tehdy jsem lidi z IT považovala za strašné 'bedny' s nevídaným skillem,“ svěřuje se Sandra Nimmerrichterová.

Když ale pochopila, co přesně obnáší práce ajťáků, došlo jí, že by to zvládla také. Pustila se do rekvalifikace v IT bootcampu. „Přála jsem si mít práci, kde nebudu muset sedět v kanceláři, a budu mít čas na své koníčky. To se mi splnilo,“ říká úspěšná programátorka.

Kdyby se v dětství a dospívání nenechala ovlivnit mylnou představou o IT, možná by v oboru začala mnohem dřív. „Jenže já ajťáky považovala skoro za nadlidi a nepřišlo mi, že bych mohla být jednou z nich,“ vzpomíná Sandra a se smíchem doplňuje: „Myslela jsem si, že to jsou 'jiné' typy lidí.“ Proto zamířila na obchodní akademii a po maturitě na policejní akademii.

Záviděla kolegům kreativní práci a benefity

Po nástupu do zaměstnání prošla hned několika obory. Díky tomu získala patřičný rozhled. Ovšem profesně se hledala. Zlom nastal, když pracovala coby účetní ve firmě, která se věnovala počítačovým hrám. „Musela jsem často chodit do kanceláří a hodně jsem se zabývala administrativou, což mi nevyhovovalo,“ přiznává Sandra.

Zatímco ona se svou náplní práce spokojená nebyla, její kolegové z IT oddělení si svá místa pochvalovali. To Sandru zaujalo a začala zjišťovat, kdo na čem zrovna dělá. „Přitom jsem si uvědomila, že nejsou nadlidi a že není důvod, abych tuto práci nemohla vykonávat i já,“ líčí a dodává: „Ta představa mě nadchla! O rekvalifikaci jsem uvažovala delší dobu, protože jsem potřebovala změnu a také jsou toužila po větší flexibilitě.“ Jako účetní, která zpracovávala mzdy ajťákům, velmi dobře věděla, jak se pohybují jejich mzdy, jaké mají benefity i to, že když se jim nechce do kanceláře,  mohou zůstat doma. O novém oboru tak měla rychle jasno.

Do měsíce po bootcampu měla práci

Doma o svých plánech často hovořila nahlas. „Až to jednou manžel nevydržel a řekl mi o IT bootcampu Green Fox Academy a jeho super intenzivním kurzu Junior programátor. Připadal mu jako dobré řešení,“ vypráví Sandra Nimmerrichterová a pokračuje: „Bootcamp má očekávání splnil včetně garance práce. Do měsíce jsem nastoupila do společnosti Accenture na pozici ServiceNow Developerky. Mohu pracovat z domova a jsem tak mnohem flexibilnější, efektivnější a spokojenější. Od změny kariéry jsem získala přesně to, co jsem chtěla. Plusem je pak stabilita společnosti a mzda.“

Obor IT má co nabídnout i nováčkům

Příběh Sandry jasně ukazuje, že věřit mýtům se nevyplácí. V IT totiž existuje mnoho pozic a většina z nich nevyžaduje genialitu Steva Jobse. Navíc firmy často  při náboru upřednostní uchazeče, kteří umějí lépe komunikovat a spolupracovat v týmu, před těmi, jenž mají excelentní technické znalosti, ale jsou vlci samotáři. Navíc v Česku v IT chybí několik desítek tisíc odborníků, takže podniky jsou ochotny přijmout i motivované nováčky v oboru, kteří jsou ochotni se učit a dál se rozvíjet.

Vysoká poptávka je nejen po programátorech, ale i po dalších specialistech – konzultantech, administrátorech či analyticích, přičemž mnohé z těchto pozic nevyžadují znalosti kódování. Proto pokud si nevěříte při rekvalifikaci na programování, zvolte třeba kurz CRM specialist(k)y. I díky němu můžete v IT  prorazit. 

Uvažujete-li o změně kariéry a láká-li vás IT, vyzkoušejte kariérní kompas, který najdete na stránkách bootcampu Green Fox Academy. Pomůže vám vybrat vhodnou specializaci, která bude nejvíce vyhovovat vaší osobnosti a také bude odpovídat vašim očekáváním. Když necháte výběr specializace na bootcampu, získáte slevu 20 000 Kč na školném. Navíc všechny kurzy Green Fox Academy mají akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, takže pokud podáte přihlášku včas a splníte podmínky, můžete získat příspěvek od úřadu práce až do výše 50 000 Kč. 

Jestliže si nemůžete dovolit uhradit školné před začátkem kurzu, můžete zvolit platbu @After. „Tu v současnosti preferuje přes 60 % studentů. Je pro ně lákavé, že školné mohou začít splácet až po dokončení kurzu, kdy nastoupí do nové práce v novém oboru. Na jeho uhrazení pak mají až čtyři roky,“ říká Pavla Červená z Green Fox Academy a dodává: „Řešení se vždycky najde. Jen je potřeba udělat první krok a poslat přihlášku. Pokud to uděláte během února, tak už na podzim můžete mít i vy novou kariéru v IT.“

Tagy Accenture Česko kariéra Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky mzda Steve Jobs školné Úřad práce České republiky